Veštačko osemenjavanje goveda

mudroser

Član
Učlanjen(a)
7 Mar 2009
Poruka
227
Lokacija
Novi Sad
Gledao sam kataloge raznih bikova i pade mi na pamet da pitam kako birate seme. Mislim tamo ima gomila podataka i to mi je jasno, ali šta je presudno. Imam utisak da je to kao sa kolima, koji ti se bik svidi pa sad ako još i karakteristike odgovaraju super.
 
Odg: Šta vam je najvažnije pri izboru semena bika?

ma retko ko to i gleda jer ja ipak držim krave zbog mleka i sa veterinarom se ponekad posavetujem ali on uglavnom ima dobro seme iz austrije tako da ne vodim računa koji je bik
 
Odg: Šta vam je najvažnije pri izboru semena bika?

ja naprimer na simentalku semenim simentalca da ako oteli muško tele imam ga za dalji tov.a na crnog holštajna idem isto njega ako oteli žensko tele ostavljam ga za priplod a ako je muško prodajem ga na klanicu jel nikome ne treba crni bik. :cao:
 
Odg: Šta vam je najvažnije pri izboru semena bika?

ja naprimer na simentalku semenim simentalca da ako oteli muško tele imam ga za dalji tov.a na crnog holštajna idem isto njega ako oteli žensko tele ostavljam ga za priplod a ako je muško prodajem ga na klanicu jel nikome ne treba crni bik.

Jasno je to, ali ko odlučuje skojim semenom ćeš osemeniti kravu? Jel sam biraš ili imaš pomoć savetodavne službe ili veterinara. Ja sam npr primetio da je velika razlika i u cenama za doze. Pa tako sam čuo da ima one za 160 a bogami i do 2500 dinara. Da li je to stvarno toliko velika razlika u podmlatku?
Zašto ako jeste, ne semene svi onda sa vrhunskim bikovima. Mislim ako platiš dozu 2500din a dobiješ junicu simentalku npr koja će u prvoj laktaciji da ti daje i do 25 lit mleka, to se isplati zar ne?
 
Odg: Šta vam je najvažnije pri izboru semena bika?

kod nas nema ni jedno seme za 160dinara :nono:.a koje ću seme da semenim sdlučujem ja,pošto sam dobar sa veterinarom donese ni katalog i izaberem seme koje oću. :cao:
 
Odg: Šta vam je najvažnije pri izboru semena bika?

t5o je i kod mene isto kao kod miloša inače moje simentalke u prvoj laktaciji su preko 25 lit dok su što sam iz srbije kupio 15lit pa vi sad vidite
 
Odg: Šta vam je najvažnije pri izboru semena bika?

inače moje simentalke u prvoj laktaciji su preko 25 lit dok su što sam iz srbije kupio 15lit pa vi sad vidite
a kasnije?
može li ćerka, ako osemeniš sa drugim bikom da daje više ili to zavisi samo od uslova i ishrane?
 
Odg: Šta vam je najvažnije pri izboru semena bika?

dobro, a pošto je jedna doza, rekli ste gore da nema za 160 dinara, koliko onda 300, 400, 2000 din?
 
Odg: Šta vam je najvažnije pri izboru semena bika?

ako pogodite pravog bika za vasu kravu junice ce vam davati i 31 kg mleka u prvoj laktaciji.
veterinari nisu obuceni za selekciju i to nije njihov delokrug ali ima nekih koji su se edukovali za to i vise onih koji misle da nesto znaji.Kod simentalca imate brojeve koje treba da pratite na primer RPV ili UPV (relativna ili ukupna priplodna vrednost) mora da bude da kazemo sto veca od 117 pa nadalje do su elitni bikovi.Sto se tice linearne ocene bika To su vam one crne linije u katalozima sve sto je duza linija sa desne strane on ima tu osobinu izrazenu i moze je prenositi svojim cerkama. tako ako imate krave sa nekim nedostatkom kao sto je visece vime na primer onda trazite bika koji pored dobre mlecnosti popravlja vime pa su tu one osobine zezanost vimena i slicno. Naravno prati se i broj testiranih cerki.Sto je broj cerki veci tacnost podataka je veca tj statisticka greska je mala
ali da se ne bi mnogo dvoumili uzimajte samo strane bikove koji su prosli Progeni test.To su bikovi koji imaju sve ove podatke
kao na primer Rad koji ima preko 10000 testiranih cerki on ne moze da omane
ili Rumba
ili morwal
ili Weiport on je bio dobar
sada ima Rorb ali ima i neki wanstajn ili tako nesto on je skup
 
Odg: Šta vam je najvažnije pri izboru semena bika?

JA sam veterinar narucujem seme iz holandije za crne ,a za simentalke iz klagenfurta u austriji cena jedne kapsule mi je 50e i 70e,a ove iz holandije su 120e i 160e zadovoljan sam !!!
 
Odg: Šta vam je najvažnije pri izboru semena bika?

U ove za holstajn ima 3 , a za simentalke 4 i sest semena !!!
 
Odg: Šta vam je najvažnije pri izboru semena bika?

Pa normalno da je skupo kad dolazi iz holandije i iz austrije !!!
 
Odg: Šta vam je najvažnije pri izboru semena bika?

http://www.bullsemen.com/

Ovo je jedan sajt jedne firme iz Engleske koja se bavi prodajom stocnog sjemena. Tu se mogu vidjeti i cijene sjemena po biku. Na primjer, ako kliknete na BEEF u gornjem desnom uglu, naci cete izbor bikova i cijenu jedne slamke (straw). Kako nisam veterinar, pretpostavljam da je to mjera za jedno sjemenjenje...
 
Odg: Šta vam je najvažnije pri izboru semena bika?

Ja znam da je greska voditi kravu pod seoskog bika a sto se tice kataloga to su sve elitni bikovi nisu djaba u katalogu jedino poboljsati proizvodnju,vimena i konstrukciju mozete tako! A sjemena ima kupiti cak i iz amerike i kanade kostaju 2100din u SVC Krnjaca! pogledajte na netu www.svckrnjaca.com
 
Odg: Šta vam je najvažnije pri izboru semena bika?

ooBelaru952 je napisao(la):
JA sam veterinar narucujem seme iz holandije za crne ,a za simentalke iz klagenfurta u austriji cena jedne kapsule mi je 50e i 70e,a ove iz holandije su 120e i 160e zadovoljan sam !!!
Na koju foru ga dobavljaš?

Poruke koje nemaju veze sa temom su obrisane. Edit by: mims
 
Odg: Šta vam je najvažnije pri izboru semena bika?

Radi li neko od vas sa semex uvoznim semenima?kod nas u Va nazalost samo krnjaca domaci bogme i nisu im nesto semena
 
Odg: Šta vam je najvažnije pri izboru semena bika?

Ja koristim Semex 8 godina i genetika je sasvim dobra. Osim svojeg zapata i u selu osemenim po neku kravu i svaka odgajena junica u najgore slučaju je u klasi sa majkom, a u oko 70% slučajeva linija je oplemenjena.Što se tiče HF bikova Semex ima bolju liniju za široku populaciju nego Plana i Krnjača u I klasi. Prošle i ove godine sam osemenio nekoliko grla CRI genetikom (USA), pre mesec dana dobio sam prvo žensko tele. Ako imaš mogućnost da čuvaš seme mogu da ti dam tel. momka koji meni donosi-često je u tvom kraju. Kod njih možeš da kupiš i kontejner za čuvanje semena za oko 60.000 din. , a punjenje azotom kod njh je besplatno.
 
Nazad
Vrh