Veštačko osemenjavanje goveda

Sve sto ti je potrebno da osemenis kravu,manipulacija semenom,reproduktivni organi i osemenjavanje prakticno na nekoj farmi

Послато са Moto C Plus уз помоћ Тапатока
 
Ma da to ali, meni veternar nekad prilikom pregleda primeti da krava trazi a ja nista nisam primetio

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Taj kurs ti sigurno nece skoditi,samo napred ali nemoj previse da ocekujes.Znam neke ljude koji su skupa samnom bili na seminaru(prije 13 godina) ,bili su puni entuzijazma mislili su da ce biti kao veterinari a danas uopste krave ne osjemenjavaju.
 
Ma super su oni to zamislili, odslušaće dva časa i veterinaru nogu u **greška iz dvorišta.
Praksa ljudi praksa, tako se uči, imaš pored sebe iskusnog veterinara i ne skidaš rukavicu sa ruke.
Treba zavući ruku u par stotina krava pa onda da imaš predstavu šta i kako, to je največi problem seoskim veterinarima, što oni nemaju toliko krava da uče da kažem kao jedan veterinar na farmi.Ne samo osemenjavanje.
Jedna recimo banalna stvar, imaš 100 krava i kod svake je cerviks različit, od tih 100 možda kod 5 imaš da je idealan kao u knjizi, neki je tanji neki deblji, kod nekog imaš ožiljke, neki je elastičniji, neki krući, sve se to polako ispituje kroz praksu.
Treba ići na te kurseve, bilo bi idealno posle toga da nastavite kod kuće u saradnji sa veterinarom, ali naravno retko koji veterinar će pristati da vam preda lebac u ruke.Ako ništa drugo bar da se nauči da se seme vadi iz kontejnera ne iz džepa, da kontejner ne sme biti prazan...
 
Junica ispod koje sam mesecima posle trazenja lopatom cistio bare krvi je u 18om mesecu ostala stelna, tako sto je osemenjena s dve doze, prvom 24 a drugom 36 sati od primecenog trazenja. Ponosni tata ce biti temerinski bik Rave.
Hvala clanovima @prof. dr. Seljak i @RatkoPa na konsultacijama! :ppozdrav:
 
U prvom kolenu obicno nadvlada HF i po boji bude vise nalik na tu rasu ,u drugom kolenu ima slucajeva da lici vise na Simentalca po gradji ali moze da probije crna boja ili cak da bude sivo (popularna Milka) ,u trecem kolenu vec i bojom i gradjom je to Sim. treba bas strucno oko da vidi da tu ima i HF.
Ja imam jednu liniju krava (majka i cerka) koje su pretopljene iz HF u Simentalca.
 
Danas zovem drugog veterina da mi osemeni kravu koja je 8 puta semenjena,uredno povadja sa par dana zakasnjenja...dolazi covek preglda kaze krava je steona...nije mi jasno kako moze povadjati ako je steona 2+ meseca...
 
Nazad
Vrh