Popravka pukotina na bloku motora

Zavisi gde je puko blok .Čuvaj se sitnih kanala da ne smanjiš protok vode prilikom varenja....
 
hvala na ispravki nisam primjetijo da sam pojeo (i) slovo ENICI upravo tako pise sad sam iso da provjerim u radijonocu bez crtice sa UTP sam pokusavo i nije islo naj bolje.
sinisa1979 uzmes blok na otpadu i stavis ga pred sebe i ucis tako sam ja radijo i dok nisam svjestijo da budem 100% siguran a nije ni neka mudra knjiga ako ide ovo varenje ice i gus
 
Ja sam kupio traktor sa puknutim blokom i bio je zkrpljen tečnim metalom.Kod mene je uradio još 5100sati za 10g i nije bilo problema mada mislim da se motor mora položiti da pukotina leži vodoravno i onda se nanese tečni metal a ta procedura je i kod varenja bloka (mislim).Ima jedan majstor u selu što je dosta blokova izvario i nije imao reklamacije.Ako mora da se vadi motor onda ga bolje zavariti bar ja tako mislim.

Možeš i prevrnuti traktor na bok da ne vadiš motor.
 
Ma drugar varim ja sa gusom i ostalim lelektrodama ali nisam imao priliku da varim nekome blok. Ne moram ići na otpad imam raznih blokova od auta kod kuće,al mi žao elektroda da ih trošim jer ih baš žestoko plaćam. Jbg nas ovde deru nerealno za neke stvari...
 
netreba ti biti zao elektroda ako mozes imati toga posla potrosis par kom. da samo uhvatis rutinu i onda deri kod mene je varenje oko 50 -70.€ zavisi koliko posla svake zime zavaris par kom.
 
Al vi'š da sam napis'o da nema tog posla kod nas.... Ne sećam se da je nekom puko blok u selu unazad 20 godina. 'vatam ja rutinu vareći svašta-nešto korisno! ;)
 
Ljudi, nije nekakav problem variocu zavariti gusanu plocevinu debljine 15mm koja posle nece trpjeti termicka naprezanja i jos kad je ispred tebe u horizontali pa udri. Tu je blok, iza pvp, tanak zato uvijek bas tu drekne, i ja to ne bih dao da vari neko ko nema iskustva bas sa tim.U svakom slucaju vrijedi probati, pa ako ne uspije drugi blok nikad ne gine. Mada je najjevtinija opcija antifriz u motor, pa i u masine koje se malo koriste kao kombajn.Inace imao sam slicno iskustvo,upalim u sred jake zime fergu i nalijem vodu u hladnjak,i odem da sa zgarista izvucem burazerovog golfa (prethodnu noc mu izgori i garaza i auto). Vratim traktor pod supu poslije, i onako posto sam bio jos pod utiskom pozara, zaboravim ispustiti vodu. Sljedece jutro posao u stalu i u prolazu kraj supe slucajno primjetim da je onu stucnu iznad pvp led skroz izgurao napolje zajedno sa selnom, zavirm u hladnjak, sve zaledjeno.Brzo napicim grijalice, malo otopim led i upalim traktor kad za divno cudo nigdje nista nije kvrcnulo. I do dan danas mi nije jasno kako je to bilo moguce. Otada obavezno permant u traktore.
 
meni je jedan iz sela pricao da mu je na imt 542 puko blok iza bos pumpe u liniji horizontalno i kaze da su mu to neki rodjaci sredili tako sto su busili blok urezivali navoje i srafili safove losijeg kvaliteta i posle sa onim pneumatskim hiltijem malim kidali glave safova i tako sve dok se ne prekllopi saf na pola na bloku se nevidi nista posto je on to posle farbo
 
meni je jedan iz sela pricao da mu je na imt 542 puko blok iza bos pumpe u liniji horizontalno i kaze da su mu to neki rodjaci sredili tako sto su busili blok urezivali navoje i srafili safove losijeg kvaliteta i posle sa onim pneumatskim hiltijem malim kidali glave safova i tako sve dok se ne prekllopi saf na pola na bloku se nevidi nista posto je on to posle farbo

Prvi put cujem.. Kako to funkcionise kad je pukotina 10-15 cm??? Koliko srafova treba onda??
 
Da se i ja uključim, prvo treba aparat sa ispravljenom strujom, elektroda je jasenice, blok prvo operi i odmasti razređivačem da bude čisto, zakopaj kanal brusilicom, brenerom ovlaš ugrej mesto vara znači da možeš ruku držati na bloku. Variti sa prekidima po 1 cm najviše da se blok nebi grejao jer dolazi do pucanja, malim čekićom sitno kucati po varu, sačekati da se ohladi var( da možeš držati ruku na njemu) i nastaviti, voditi računa kada se pucija završava hoće poneki put da se širi. Moj ti je savet nađi dobrog zavarivača nek ti to uradi jer kada prvi put uradiš dobro najjeftinije košta.

- - - - - - - - - -

Video sam blok koji je bio pukao i okrpljen aluminijumskim nitnama, bušena rupa do rupe i ubacivana aluminijumska nitna i zakivano, na primer izbuši se rupa 3,5 mm i nabije se nitna 4mm, aluminijum se deformiše i popuni pukotinu.
 
Kod nas svi rade sa tecnim metalom,i mom stricu je tu isto puko blok valda samo tu i puca,i posle nije imo nikakvi problema ,dok mu ga nisu ukrali.
 
ima vise nacina da se zavari ili zanituje u mog djeda su dolazili iz servisa i busili i zavrtali narezanu zicu 4.mm to je bili 70.-ti godina komsija je kupijo 560 sa puknutim blokom nekih 7-8 cm duzine jedan stari majstor je uradijo sa malim cekicom je kucko po pukotini na taj nacin je pukotinu sjedinijo da nije pusto vodu samo je malo rosijo posle nekoliko mjeseci uhvatila se korozija i stalo je i to malo sto je rosilo
 
I što je najvažnije, ne pokušavaj to sa nekim "imam u garaži neke stoje odavno pa ću ti dati" elektrodama buđavim.
"Jasenice" je marka elektroda i ako ih ti imaš, ne mora da znači da mora baš te da nabavi. Moja preporuka je a takođe i najpoznatija UTP 8 elektroda u slučaju da može da ih nađe ali ako ne može onda neka se snalazi sa onim što može. Neka samo gleda da ne stoje dugo i da nisu navlažile.
Ako već planiraš u to da se upuštaš onda poslušaj sve ove savete odavde i naravno dobro očisti mesto do metalnog sjaja i rokaj al iz vise sitnih varova i obavezno kuckaj var posle svakog vara. Ako nisi siguran onda prebrusi to malo i opet zavari istim načinom. Ipak. nije to profil ili cev pa da zavariš odjednom ili da napljuješ kako stigneš. Ovo ipak treba da izdrži neki pritisak, temperaturu i vibracije. Srećno!
 
Vecina savjeta je u postovima tacna.Za varenje gusa ti je najbitniji aparat za varenje.Ako aparat moze variti gus kako treba onda nemas nikakvih problema.Inace za gus je dosta 120 ampera.Ostalo ovisi o mogucnostima aparata i preciznosti varioca..Ovo pisem jer imam fino iskustvo sa raznoraznim aparatima i elektrodama.
 
@pujol
Steta sto nisi blize,u mom komsiluku je majstor koji vari vrhunski sve vrste materijala.Dolaze mu iz raznih krajeva Srbije.Varenje blokova mu je u malom prstu,bez obzira gde se naprsnuce nalazi
 
@pujol
Steta sto nisi blize,u mom komsiluku je majstor koji vari vrhunski sve vrste materijala.Dolaze mu iz raznih krajeva Srbije.Varenje blokova mu je u malom prstu,bez obzira gde se naprsnuce nalazi

Jbg da smo malo blize:osmeh:,danas pitao jednog majstora,on mi kaze da mora sa CO2,zato sto je tu tanko gde se vari:sta:.A sad nas forum kaze da treba obicnim aparatom,da ga jeb...
 
Jbg da smo malo blize:osmeh:,danas pitao jednog majstora,on mi kaze da mora sa CO2,zato sto je tu tanko gde se vari:sta:.A sad nas forum kaze da treba obicnim aparatom,da ga jeb...


Uf sto bi voleo da vidim tog (majstora) koji pokusa sa obicnim Co2 da vari blok a voleo bi to i da gledam... PA da se :haha:
 
Nazad
Vrh