Racunica oko šljivika

Ja sam ove godine placao sadnice po 90 dinara na veliko (550kom) od mog kalemara iz Velike Drenove.Pouzdan i tacan,nema da zezne,imamo dugogodisnju saradnju.Na male kolicine je cena 100 dinara.

ako moze i meni posalji na PP broj telefona od tog coveka.
Mirko dali imas sljivu valjevku? Kakva je?
 
Saljem broj,nemam valjevku a nema ni ovaj rasadnicar,ima Ranu,Stenlej,Lepoticu,Rodnu.
Ja imam Stenlej,Lepoticu i Ranu.
 
Rana je isla prosle godine po 70din u drvene gajbice,dobro mi je ispalo u sljiviku da je ona izmedju stenleja i lepotice pa ima idealno oprasivanje.Radja svake godine oko 50kg po stablu(minimum)to je stari zasad koji ce jos malo na vadjenje pa ce doci nov(20god),inace ubacen je i nov zasad koji treba tek da se dokaze,takodje izmedju stenleja i lepotice.
 
Vala bas posadicu stenlej i lepoticu i ne boli me glava idu lepo za ruse manja cena ali zato kolicina velika
 
Moja rana i Najbolja nikako ne radaju,a ima okolo i lepotice i stenleja::jako_besan::
Ma i kod mene je tako.
Imam Ranu, Najbolju,Požegaču,Lepoticu i Stenlej.Od svega pomalo a voćnjak mali.
Pa kad je prskanje-sve u različito vreme...
Da sad sadim posadio bih samo Lepoticu i Stenlejku.
Ono lepo je imati šljiva celog leta, ali samo u ove dve sam siguran da će doneti plod.
 
Ono lepo je imati šljiva celog leta,
Jeste, ali je bog rekao da nema šljiva tokom celog leta.

Ta borba (neophodna i korisna naravno) čoveka i prirode nikada nije laka i nikada se ne završava aposutnom pobedom čoveka.
Čovek jeste polomio genetiku šljive i naterao je da sazri kad joj vreme nije, početkom leta, ali nije uspeo baš sve da našteluje i ostala je posledica tog kršenja genetike - neredovna rodnost.
Ne može ipak i jare i pare, i da rano sazri i da redovno rađa, tako da svako ko odluči da sadi ranu treba da računa s tim.
 
U mom kraju rodi polome se grane, pa zatim boluje dve godine, pa opet rodi polome se grane i tako u krug.

Klas'ka :)

Malo ko nju i orezuje da bi koliko toliko ublažio tu pojavu alternativne rodnosti.
Tako da retko ko i izvodi računicu isplativosti gajenja crvene ranke.
Najčešće se zasadi negde na lošijem zemljištu, negde po nekim ćoškovima ili slično, pa kad rodi rodi.
Ne znam za neke velike zasade pod crvenom rankom, ali verujem da se tu i ne bi neka dobit ostvarila.
Izuzev možda u slučaju ako neko ima dobro razvijen posao sa rakijom, i ako je prodaje po nekoj ekstra ceni, jer za radžu je stvarno dobra.
 
Kolega,kakva je racunica sa Cacanskom Najboljom,ja je nemam,vise me interesuje koliko je trazena na otkup i jos neko iskustvo ili ako si cuo nesto za nju.Ja stvarno slabo znam o ovoj sorti a mislio sam ubaciti jos neku sortu pored stenleja,rane i lepotice.
 
Ako mene pitaš ni ja je nemam pa nemam ni neposredna lična iskustva sa njom.
Za industriju, koliko sam ja u toku, niko je ne traži.
 
Kod mene zapeli ovi otkupljivaci da sadim Rodnu,kao to je sad sve trazenije,ja necu tu sortu.Mislio sam da ubacim jos neku sortu pa razmisljam,citam,konsultujem se...
 
A to neki hladnjačari?
Rodnu najčešće kupuju nešto pre tehnološke zrelosti za "sečenje", za zamrzavanje, i to nekada zna da bude solidna cena, mada je uglavnom niža od one za sušenje.

E sad, pošto se radi o hladnjačarima, dakle nekom ko je samo posrednik a nema nikakvu proizvodnju, dakle nekom ko nema neki izbor poteza u poslovanju na raspolaganju, na koga tržište veoma jako utiče, a koji uz sve to veoma lako može da se preorjentiše na nešto drugo (odluči da ne kupuje šljivu nego npr kupinu, lako mu je, nema potrebe da menja opremu ili nešto slično) ja sam skeptik prema takvim kupcima.
Posebno ako se radi o zasnivanju neke dugotrajnije proizvodnje kakva je zasad šljiva.
Šta ako on posle pet godina kaže, ne isplati mi se da radim rodnu?
A rodna, takva kakva je, nema mnogo kupaca osim hladnjače ili rakije.
Ne znam, traži im neke garancije, mada ne verujem da će na to da pristanu.
 
Bezi od najbolje dalje ,sem ako imas zivaca na pretek ,kod mene vise ni jedno drvo te sljive nece biti,slabo to rada ukus nikakav a bere se iz dva tri puta :udri:
 
Hvala kolege na savetima,ipak cu ostati na dosadasnjoj formulaciji Stenlej-Rana-Lepotica:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh