Racunica oko šljivika

balansero

Član
Učlanjen(a)
29 Jul 2012
Poruka
238
Lokacija
Beograd - Joševa(Valjevska)
Nagurasmo u temu "sljiva" sve i svasta,pa je vec postala nepregledna.S'toga cu otvoriti ovu temu posebno,kako bi smo lakse komunicirali.
Naime,JelenaB je pokusala/o da zapocne i ovu temu u temi "sljiva" ali je to veoma lose pokrenuto.Sa neba pa u rebra iznesene su neke nebulozne cifre koje su letos pokrenule pravu lavinu racunica i negodovanja.Sa pravom.Dakle,ajde da vidimo koliki su zaista realni prihodi kod vas(u prosecnoj godini,bez suse i grada)a koliki rashodi za najzastupljenije sorte sljiva kod nas (stenlej,rodna,lepotica...pa da ubacimo i ranu mada mislim da niko nema nekog veceg iskustva sa njom u vecem i dugogodisnjem zasadu-nadam se da gresim).

Evo neke moje racunice za stenlej po hektaru(oko 600 stabala),kako bi smo zakotrljali ovu temu:
-tanjiranja i freziranja oko 100e (za mene bi bilo 300 posto placam obradu jer od mehanizacije posedujem ledjnu prskalicu,trimer i motiku :osmeh: )
-nadnice za orezivanje 180e (mislim da su nadnice 30e i da je 6 nadnica dovoljno)
-600kg jesenjeg/zimskog vestaka oko 200e
-600kg KAN-a oko 200e
-smese za razna prskanja oko 200e (ovu cifru bi bilo bolje da neko drugi ispravi,jer ja iskustva sa prskanjem po hektaru nemam)
-nadnice za kupljenje sljiva oko 300e(nek je nadnica 15e, treba oko 20 nadnica) plus hrana i pice jos 100e
-stajsko djubrivo ne ide svake godine pa cu svaku trecu staviti trosak,sto ce godisnje iznositi 200 stabala a za njih je dovoljno oko 5 prikolica sto je oko 150e.

Ako stablo u proseku rodi 50kg x6oo stabala dobijamo 3 vagona sljive.
Recimo da je prosek po kg 15evro centi, bruto prihod bi iznosio 4 500e
Kada od toga oduzmemo gore navedene troskove dobija se neto prihod od 3170.

Koliko je realno ovo sto izracunah?

p.s.Ajde bar malo da mozgamo dok ne pocnu radovi i tada aktuelne teme :osmeh:
 
ja imam 2 ha pod sljivom ranku i madzarku stim sto j amaqm svoju mehanizaciju i sve radim sam ja godisnje cisto imam zarade od njih oko 5000e plus sto ostavim oko 7kazana rakije koje prodam
 
Balansero,racunica tacna,znam tacno,imam jako dosta stenleja,sto novih zasada,sto starih 11 godina.Uglavnom na hektaru ostane sigurnih 3000 eura.Cena za kg se uvek vrti oko 20 din.
 
Ja sam prodavo rodnu po 1 km imam negdje oko 50 komada prvi put ove godine rodile i bilo je negdje oko 5 10 kg po stablu. Sad mozda jos prosirim proizvodnu posto se dosta dobro prodaje ovo sam inace posadio nako za kucne potrebe i dio prodam. Imam jos jedan sljivik bjeli sljiva za rakiju njih cu najvjerovatnije isjeci, posto se kod nas sad tesko prodaje rakija.
 
Zanimljiva računica.Međutim to je koliko sam shvatio kada šljiva uđe u rodne godine.Šta je sa podizanjem zasada?Pa održavanjem u prvih par godina?
U razgovoru u poljoprivrednoj savetodavnoj službi,preporučili su mi podrivanje.Koje je inače po prilično skupo.
Onda nakon analize zemljišta treba sprovesti sve potrebne mere...
Koliko sve to košta dok se ne dođe do prvog osetnijeg roda?
 
Svaki posao koji se zapocne zahteva odredjena ulaganja.Ako ti se zuri sa zaradom,i ako imas dobru kicmu,onda umesto sljiva sadis jagode :osmeh:
Salu na stranu.Najveci izdatak je sam sadni materijal.Ali ako registrujes poljoprivredno gazdinstvo dobices subvenciju od drzave do jednog hektara povrsine godisnje.Ostali izdaci u mladom vocnjaku(djubrenje i prskanje)su zanemarljivi,nema nadnica za kupljenje/branje,orezuju se maltene u hodu...Jedini izdatak koji ne razlikuje mlado od starog voca jeste obrada zemljista.A sve te troskove mozemo pokriti u koliko imamo samo 40 stabala sljive u punom rodu.
Dakle,podizanje zasada jeste dug posao,ali...
 
Kakvo podrivanje(ako nemozes sam da uradis),analiza zemljista.Pa kod mene na pola hektara ima 5 vrsta zemljista.Ja to samo dobro uzorem i sadim.Do sada se uvek sve primi jako lepo i napreduje kako treba.Vazno je posle kvalitetno djubriti i raditi a ne samo cekati da poraste samo od sebe.
Sadni materijal ti je najjeftiniji,u proseku oko 1 euro sadnica.
Naprimer kod mene u selu su budale(ima ih dosta) na jesen uzeli sadnice tresnje preko opstine po 5 eura komad,placaju sadnicu u cetvrtoj godini.Drugar posadio 200 komada i sad mora da u cetvrtoj godini da 1000 eura za sadnice,a nije razmisljao kao ni ostali dali ce biti u cetvrtoj godini 1000 eura roda.Vazno je samo ne dati pare odmah,klasicna seoska politika.
Ja mu lepo govorio da uzme sam sadnice od mog dobavljaca iz Krusevca po 1 euro.Ljudi imaju jako cudne poglede na svet.
 
Ja sam ove godine posadio 150kom lepotice od opreme imam isto kao i balansero i to me koštalo oko 1000e sa tim da mi je brat pomogao sa traktorom pa recimo da me je manje koštalo ali da sam sve plaćao to bi bilo to.
 
@Mirko 015
Glupsi snimak sa vise dezinformacija nisam video u skorije vreme. Naj zesci je ovaj strucnjak sto tvrdi da ce ovaj vocnjak imati punu rodnost u trecoj godini :haha:

Mozda ce imati pun rod u trecoj godini ipak je zasadjen zlatnim sadnicama 700 000 dinara je kostao zasad.
Mislim da smo propali bas zbog ovakvih "strucnjaka"
 
Ma ovi ih zeznuli samo tako,uzore se njiva,kupe sadnice sljive(80din),iskopaju rupe,umoci se sadnica u kofu sa balegom i zemljom,zatrpa sitnom zemljom,ubaci malo djubriva NPK na povrsinu i navuce mali sloj zemlje.Kasnije se na prolece prekrati na zeljenu visinu.Sljiva se prima ako je na dzanarici bez problema u sta god da stavi.Cela tehnika od 700 000 din!!!!Ali nema veze isplatice mu se to u 3 godini:haha:
 
Ja sam ove godine posadio 150kom lepotice od opreme imam isto kao i balansero i to me koštalo oko 1000e sa tim da mi je brat pomogao sa traktorom pa recimo da me je manje koštalo ali da sam sve plaćao to bi bilo to.

Ako ti je on pomogao oko oranja i tanjiranja(to nije ni 20 litara nafte)onda je ostalo da kupis dve prikolice djubreta 5000 obe,dzak vestaka 2000 i coveka da kopa rupe 4 nadnice po 15e su 60e. Najveci izdatak bile su ti sadnice,a njih nek si platio po 300 dinara,to je 45 000. Sve ukupno manje od 70 000.A gde ti nadje 115 000? :)
 
Imaju cenovnik svaka im cast! Ovu cenu sadnice na vecu kolicinu nikad ne bih platio. Posejao bih sejance i kalemio, izgubio bih godinu dve u vremenu ali kad se izvede racunica dodje mu na isto!
 
Ja sam ove godine placao sadnice po 90 dinara na veliko (550kom) od mog kalemara iz Velike Drenove.Pouzdan i tacan,nema da zezne,imamo dugogodisnju saradnju.Na male kolicine je cena 100 dinara.
 
Nazad
Vrh