Prolećna sadnja jagoda

nebojsa

Moderator
Učlanjen(a)
11 Dec 2008
Poruka
2.693
Lokacija
Kula
Otvorio sam ovu temu jer postoji interesovanje za prolećnu sadnju pa neka bude sve na jednom mestu
 
Pozdrav forumasima,
evo da prebacim moj post ovdje gdje mu je mjesto..
iz podgorice sam i planiram da pocnem s uzgojem jagoda, i to nekih 2000 sadnica na otvorenom za pocetak, a ne ljeto moguc i plastenik-vertikalni uzgoj, iako su mnogi lose prosli..volim izazove:)

Koliko mi se cini, najveca razlika u proljecnjoj i ljetnoj sadnji je ta sto nasi proizvodjaci mogu ponuditi svoje sadnice, a na proljece moramo uvoziti..
meni kao laiku je suludo saditi jagode u jul-avgust-u jer su kod nas temperature po 43 stepena u hladu..gori nebo i zemlja..
ja sam kontaktirao 2 firme..mogu da navedem ako je dozvoljeno..jedni nude holandske drugi italijanske frigo sadnice..
Da li neko zna koliki je realan rod prve godine(ne reklamni) ako se zasadi u rano proljece, kad se ocekuju prvi prinosi i da li je to vrijeme kad je cijena jagode najniza?

- - - - - - - - - -

..inace klima je mediteranska 240 suncanih dana u god..prosle godine kad je bilo vise snijega nego ikad, prosjecna temperatura u februaru je bila cini mi se oko 3,5 stepena, ali zato je ljeti prije par godina u avgustu izmjereno 45,8 stepeni..
imate li neku preporuku? da li ovom podneblju bolje prija italijanska bliza po klimi ili holandska sadnica?
 
Za izazov ti je preskupo ulagati u vertikalni uzgoj , puno uloga a prevelik rizik kod proizvodnje.
Mozes u prvoj godini dobiti od 100 grama do 800 grama a sada sve ovisi tvom radu i dali si sve na vreme dao u prihrani.
 
Danas sam kontaktirao neke ljude i rekli su mi moj ti je savjet bjezi sto dalje od vertikalnog uzgoja..izraelci su to davno pokusali pa su i oni odustali..nego da se vratimo na proljecnju sadnju..kod nas nema frigo sadnica i bice ih na ljeto..ovaj sto sam pricao s njim ima kleri u saksijama koje bi mi dao povoljno, ali i pored toga mi je savjetovao frigo sadnice, drugi mi je rekao bolje u saksijama ako su dobro ukorijenjene..takodje, da ove godine ne ocekujem rod preko 200-300g maksimum..
ima li ovdje neko sa iskustvom u proljecnjoj sadnji?
 
nego da se vratimo na proljecnju sadnju..kod nas nema frigo sadnica i bice ih na ljeto
Kako nema? Da li su ti rekli da si zakasnio, da si trebao na vreme da narucis?
Do pre nekog vremena si mogao da narucis holandske frigo sadnice koje dobijas na prolece.
Imas pisano o prolecnoj sadnji i na opstoj temi, pa prelistaj tamo.
 
u crnoj gori sam nasao uvoznike, ali ne uvoze prije ljeta..nasao sam u srbiji i bosni..samo moram da vidim je li komplikovana procedura zbog sertifikata..ako jeste, moracu da ih prosvercujem..ionako mi drzava ne daje subvencije..
 
MA prolecnu sadnju radi samo ATP irigation, sem neke velike kolicine onda moze bilo koja firma da ti uveze u prolece
 
radi plant iz tuzle, atp me ne zanima, pa makar zlatne sadnice imali..pitao sam ga da mi preporuci jagodu ya ovo podneblje , on mi nudi rumbu..ja fino udjem u rapov sajt i kayu rumba je dobra ya podrucije njemacke i skandinavije i osjetljiva je na vrucine jer joj omeksaju plodovi..tako da mi je to dovoljno da ih vise nikad ne nazovem..ova firma plant prodaje i saksije u kompletu ya vertikalni uzgoj, ali su mi preporucili da ih gajim na foliji, tako da imaju jedan veliki + od mene ya iskrenost..javljam ti se na pp..
 
Ako je tako kako kazu u ATP onda je zanimljivo. Ali ne verujte u sves to kazu strucnjaci. U svakom slucaju ako neko od forumasa uradi prolecnu sadnju prenece nam svoja iskustva kada bude zavrsila sezona pa cemo proanalizirati.
 
PA ja sam posadio 4,5 h prosle godine u prolece:haha: iskustva su razlicita ali videcemo ove godine sta ce biti:ppozdrav:
 
Да ли је касно сијати почетком априла,око 1-ог,немогу раније због финансија,мислим да није касно зашто би било али волио би чути ваше мишљење?
 
Možeš ti da sadiš kad hoćeš što se jagode tiče samo ako kasno posadiš teško da ćeš nešto da ubereš pa se postavlja pitanje zašto bi uopšte sadio u proleće a ne u leto
 
Ако успијем ових дана припремити земљу садио би их почетком марта,нисам знао да се саде тако рано,мислио сам да се саде у априлу па се надам да ће бити нешто од тих јагода :)
 
Pozdrav svim forumasima!
Suprug i ja smo se odlucili da ovog proleca posadimo jagode(oko 4000 sadnica) sorte marmolada,u blizini Kursumlije,30 km uz Toplicu.Tamo vec sade tu sortu i pokazalo se uspesno.Razlika je u tome sto oni tamo sade u jesen,a citajuci razne tekstove odlucismo se da mi taj posao odradimo u prolece.Sadicemo na otvorenom na crnoj foliji.
Moja ocekivanja su,ako vremenski uslovi budu povoljni,je da ves u junu imama prvi mali rod(oko 200 g po sadnici).Da li su mi ocekivanja realna?Znate ja sam veciti optimista :)
 
Nisu ali ako racunas oko 100 do 150 grama onda jesu , s time da svima kazem , svi koji posadite jagode u proljece , tamo negdje u 6 mjesecu foliju okrecite u bjelo da vam ne prokuha korjen i ne davajte vise od 3 dcl. vode po sadnici svaki 3 dan , onako da zemlja bude samo vlazna ali nikako mokra jer ce te proci kao neki nasi prijatelji ovdje sa foruma , a to je da pola morate da sadite ponovo , znaci ukratko ako sadite u proljece kada dnevne temperature dosegnu oko 23 do 25 stepeni ili krecite foliju ili rashladjujte vodom , odnosno da od 12 do 16 spricate vodu u magli po svim nasadima jagoda kako bi je ohladili.
 
Poslednja izmena od urednika:
@ elenadunja

Što se tiče očekivanja od 200 gr, to zavisi i od klase t.j. kvaliteta sadnica. Ako su sadnica A klase (600 u gajbi) mislim da je to nerealno. Budi optimista, ali ne pravi kalkulaciju sa tih 200 gr, ako me razumeš. Druga stvar je sorta. Nemam pojma zašto baš Marmolada, kad ima puno drugih kvalitetnijih sorti.
 
@mojalova
dali to znaci da i ja koji planiram zasad u julu moram da krecim crnu foliju u belo
ja planiram ako da bog nekih 12 000 sadnica.
Sta ce se desiti ako ima previse vode i kako odrediti kolicinu vode kojom se zaliva
 
mi smo se odlucili za marmoladu jer ser na tom podrucju pokazala kao uspesna.Selo gde sadimo jer na nadmorskoj visini od oko 600-700 m ,blizini Kopaonika,a marmolada dobro podnosi niske temperature.Ovo nam je prvo iskustvo,nikada nista nismo sadili niti bilo sta slicno radili pa smo"prepisali od drugih".Sta predlazete bolje za to podneblje(okolina Kopaonika,blizu Lukovske banje)?
Svaki savet je dobro dosao posto kako sam rekla smo skroz novi!!!
Hvala,unapred
 
Pozdrav svim forumasima!
Suprug i ja smo se odlucili da ovog proleca posadimo jagode(oko 4000 sadnica) sorte marmolada,u blizini Kursumlije,30 km uz Toplicu.Tamo vec sade tu sortu i pokazalo se uspesno.Razlika je u tome sto oni tamo sade u jesen,a citajuci razne tekstove odlucismo se da mi taj posao odradimo u prolece.Sadicemo na otvorenom na crnoj foliji.
Moja ocekivanja su,ako vremenski uslovi budu povoljni,je da ves u junu imama prvi mali rod(oko 200 g po sadnici).Da li su mi ocekivanja realna?Znate ja sam veciti optimista :)
Ja mislim da su ti ocekivanja nerealna !!
nemoj da verujes na sve stoo kazu na televiziji !! Nema sansi da uberes 200 gr. od Marmolade sadjenu u prolece.
Drugo !! gde si bas tu sortu odabrala. marmolada je mozda krupna i ukusna ali nije dobra za transport. Ima tanku pokozicu i brzo trune. Ja bi ti predlozio da odaberes neku bolju sortu. Ima ih tako puno.
Ipak mislim da za vas je najbolje da uradite jesenju sadnju. budite sigurni u to. 4000 sadnice su 1 ari, sto za pocetak je ok.
 
Ma ljudi odakle im frigo sadnice marmolade u prolece? Ja koliko znam samo ove holandske sorte se prodaju za prolecnu sadnju.
Verovatno racunaju da posade obicne zelene sadnice jer kaze da u kraju svi imaju marmoladu.
 
Nazad
Vrh