Prolećna sadnja jagoda

I mene su sad zvali i slicnu pricu mi ispricali. Ja sam i ranije naveo da su dosta neodgovorni.

rekreativac, napisi mi poruku kad posaljes sadnice.
 
ja posadio atp-ove sadnice 11.og i12.og honeoye 1250 kom.primile se sve do jedne i pustile listove

- - - - - - - - - -

to za plasticne kese je tacno,i meni su tako bile zapakovane ali nije im nista falilo,osveze se brzo u onim rastvorima i posle 2-3 sata sadis
 
ja posadio atp-ove sadnice 11.og i12.og honeoye 1250 kom.primile se sve do jedne i pustile listove

- - - - - - - - - -

to za plasticne kese je tacno,i meni su tako bile zapakovane ali nije im nista falilo,osveze se brzo u onim rastvorima i posle 2-3 sata sadis

darkodj983, da li i sada sve izgledaju dobro, da li su se sve primile?

Moj stric nije mogao odmah da posadi jagode, vec su mu vise od nedelju dana stajale u onoj kesi i kutiji u kojoj su ih poslali. Zanimljivo je da su, iako nisu imale svetla, pustile po jedan-dva lista i to onako vecih, cetiri-pet santimetara. Hocu da kazem da u prvoj nedelji iako izbacuju listove, ne znaci da su se primile, jer koren ima dovoljno hrane bar za nedelju dana.
 
Ja sam uvek uzimao frigo živiće kod profesora Momirovića u "Zelenom hit"-u u Beogradu (Zemun polje). Uvek sam ih dobijao u originalnom pakovanju iz Italije. Čuo sam da su jako korektni i momci iz "Intersad"-a, Novi sad, Rumenka.
 
Poslednja izmena:
darkodj983, da li i sada sve izgledaju dobro, da li su se sve primile?

Moj stric nije mogao odmah da posadi jagode, vec su mu vise od nedelju dana stajale u onoj kesi i kutiji u kojoj su ih poslali. Zanimljivo je da su, iako nisu imale svetla, pustile po jedan-dva lista i to onako vecih, cetiri-pet santimetara. Hocu da kazem da u prvoj nedelji iako izbacuju listove, ne znaci da su se primile, jer koren ima dovoljno hrane bar za nedelju dana.
Za sada su dobro,lepo se razvijaju neke su izbacile i po koji cvet.Za mene pocetnika koji ne zna bas mnogo o tome kako treba da izgledaju,mislim da su dobre.
 
Klasican problem kod gospodina MIleta iz ATP-a. Sto manje ulozeno a sto veca dobit, i ja sam imao ozbiljnu raspravu sa njim oko preuzimanja sadnica, ne mozes da se bavis uvozom ako nemas gde da skladistis tu sadnicu. E sad ja sam bio malo u drugacijoj situaciji jer sam imao oko 60000 sadnica pa je morao da drzi u hladnjaci. Razumem ja i njega ako nekom ostalo 1000-2000 sadnica pa da cela hladnjaca radi samo zbog toga, veca dara nego mera, ali mora se naci neki kompromis. A ne cim stignu sadnice odmah uzimaj ja ne mogu da cuvam:off_topic: Ja sam sa sortom, figaro veoma zadovoljan videcemo rod ove godine ali zato florence i salsa su mi se mnogo lose pokazale, jeste da nisam imao bas odlicne uslove ali svaka jagoda je dobijala isto a ako uspem da slikam pokazacu vam razliku izmedju sadnica
 
Da, covek je posadio skoro 200 000 u prolecnoj sadnji. Prelistaj teme na forumu, sve pise i veoma je korisno.

- - - - - - - - - -

Frigo sadnice medene koje sam posadio 23. aprila su jos pre par dana pocele da izbacuju cvetne pupoljke. Stvarno su neverovatno ove frigo sadnice. Ne znam zasto se rumba sporije razvija, a sadjena je samo dan kasnije. Kakve su vase, kako izgledaju sada? Nadam se da cu stici da uslikam moje.
boomsyte, jesi zadovoljan sa sadnicama koje si sadio u prolece prosle godine?
 
Nazalost zbog raznih obaveza i problema nisam uspeo ove godine da zasadim jagode kako sam planirao. Ali sam zato malo vise paznje posvetio citanju literature. Cini mi se da sto vise citam, manje znam i sve vise nekog straha skupljam. :sta:
Sve vise se spominje da je bolje i efikasnije saditi jagode u prolece nego u leto. Mene zanima isto od ljudi koji su prosle godine posadili ili ove kako im se cini, jel bolje saditi u prolece i imaju li neki savet za nas koji bi to prvi put da rade?
Plan mi je da negde u martu krenem tj kad vreme bude dozvolilo pa sta mi bog da. Zanimaju me i iskustva posto vidim da je vecina koja je sadila u prolece na nekoj vecoj nadmorskoj visini. Moja njiva je u blizini Sapca pa kao sto znate ravnica. Da li to ima neke razlike?
 
ja sam sadio u augustu prosle god,i sad sam prico sa jednim koji je sad proletos posadio nekih3-4oookom i kaze da su lepo one krenule i imo neki mali rod al kad su dosle vrucine a ona se nije do tada dobro ukorenila dosta su mu propale i neznam kolko se isplati odrzavati je celu godinu za nesto malo roda :sta: kazam ja sam sadio u augustu i meni se nesto isusilo al zato ono stose lepo uhvatilo dalo je dobar rod
 
Nazalost zbog raznih obaveza i problema nisam uspeo ove godine da zasadim jagode kako sam planirao. Ali sam zato malo vise paznje posvetio citanju literature. Cini mi se da sto vise citam, manje znam i sve vise nekog straha skupljam. :sta:
Sve vise se spominje da je bolje i efikasnije saditi jagode u prolece nego u leto. Mene zanima isto od ljudi koji su prosle godine posadili ili ove kako im se cini, jel bolje saditi u prolece i imaju li neki savet za nas koji bi to prvi put da rade?
Plan mi je da negde u martu krenem tj kad vreme bude dozvolilo pa sta mi bog da. Zanimaju me i iskustva posto vidim da je vecina koja je sadila u prolece na nekoj vecoj nadmorskoj visini. Moja njiva je u blizini Sapca pa kao sto znate ravnica. Da li to ima neke razlike?

Ja sam sadio u prolece,honeoye iz atp-a,okolina Vrnjacke banje,ravnica je nadmorska visina oko 200 m i skroz sam zadovoljan.I rodom koji su dale,i time kako su pustile stolone,tj rasadio sam od svake po 1-2 sadnice koje su se takodje sve do jedne primile i tako duplirao broj sadnica.Sve u svemu sve preporuke za prolecnu sadnju!Slobodno sadi,malo dok krenes je tesko ali lako savladiva materija
 
Nazalost zbog raznih obaveza i problema nisam uspeo ove godine da zasadim jagode kako sam planirao. Ali sam zato malo vise paznje posvetio citanju literature. Cini mi se da sto vise citam, manje znam i sve vise nekog straha skupljam. :sta:
Sve vise se spominje da je bolje i efikasnije saditi jagode u prolece nego u leto. Mene zanima isto od ljudi koji su prosle godine posadili ili ove kako im se cini, jel bolje saditi u prolece i imaju li neki savet za nas koji bi to prvi put da rade?
Plan mi je da negde u martu krenem tj kad vreme bude dozvolilo pa sta mi bog da. Zanimaju me i iskustva posto vidim da je vecina koja je sadila u prolece na nekoj vecoj nadmorskoj visini. Moja njiva je u blizini Sapca pa kao sto znate ravnica. Da li to ima neke razlike?
Što se tiče prolećne sadnje, prvi rod stiže već posle 8 nedelja i njime povratiš oko 50% novca. Sledećeg proleća imaš pun rod i ako si radio po PS-u, prinos bi morao biti 35t do 45t. Podrazumeva se da zemljište mora biti dobro pripremljeno, najbolje ga je dati na analizu pa kad stigne rezultat odraditi pripremu jer jedino tad tačno znaš šta je potrebno. U slučaju prolećne sadnje bankovi se rade pre 1. mraza kako bi se zemlja dobro slegla. Foliju možeš da postaviš jednoredu ili dvoredu, ali se preporučuje jednoreda gde stane više sadnica po ha i lakše je za tretiranje, manja mogućnost zaraze itd. Matematika je sledeća. Od momenta sadnje do prvog branja prodje 8 nedelja a do punog roda u sledećoj godini prodje ukupno 14 meseci, dok kod letnje/jesenje sadnje prodje mnogo više pa su biljke izloženije zarazama.
Ovo bi u najkraćem bilo ono što sam ja naučila o prolećnoj sadnji :cvetic:
 
da li mogu te iste sadnice da se razviju u prolece kad se posade kao i one sto se sade u sredini leta koja vise da prinosa ja mislim da ova letnja mnogo se bolje pripremi pa i vise rodi
 
da li mogu te iste sadnice da se razviju u prolece kad se posade kao i one sto se sade u sredini leta koja vise da prinosa ja mislim da ova letnja mnogo se bolje pripremi pa i vise rodi
mislim da potpuno pogresno razmisljas a greska je u tome sto mislis da ce te iz jesenje sadnje dati vise roda u prolece sledece godine od tih posadjenih u to prolece kad ove donose rod i to je tacno ali samo zato sto su te sadnice(jesenje) vec oko 10 meseci u zemlji, ali zato ove u prolece posadjene kad budu starosti 14 meseci ce dati mnogo veci rod od onih zasadjenih u leto(malo je i sad zbrkano ali evo nekih datuma) ako smo prve jagode posadili u aprilu 2013 imamo neki mali rod(do 200gr (po prodavcima)) posle 8 nedelja, i pun rod u prolece 2014. a jagode posadjene u augustu 2013 donece isto tako taj mali rod posle 8 nedelja, ali se nece dovoljno razviti da donesu pun rod u prolece 2014 god. zato kazu da treba skidati stalone i cvetove da bi se biljka bolje razvila za prolecnu berbu i onda vi tu nemate ni roda ni novih biljaka da rasadite, a niti pun rod 2014. dok od onih jagoda posadjenih u aprilu 2013 god imate i rod i nove stalone (koje ne morate kidati vec upotrebiti za razmnozavanje i oni se razviju kao da su posadjeni u leto)) i pun rod sledece godine.to je neko moje iskustvo sa sadjenjem jagoda ove god u prolece(svaka jagoda ima 2-3 velike glave onako iz daleka gledano(nisam zagledao preterano) a nisam preko leta ni zalivao ni stitio od bolesti i stetocina)
 
Prosta stvar. Jagodi je potreban određeni vremenski period da se razvije kako treba. Ako je posadiš u martu, do maja ćeš je donekle razviti, ostaviti rod i obrati, a opet imati još 60-70 dana više za razvijanje biljke do stajanja vegetacije u odnosu na datum najčešće sadnje u Srbiji (sredina avgusta). Još jedan plus, prijem je 99.99%. E sada, minus... Mnogo veći posao, jer joj "titraš" 8 meseci, a ovi "drugi" samo 3. Još jedna stvar, ako kupuješ frigo živiće ograničen ti je izbor zbog toga što mali broj uvoznika ima u ponudi živiće u februaru/martu i imaju samo određene sorte.
 
da li mogu te iste sadnice da se razviju u prolece kad se posade kao i one sto se sade u sredini leta koja vise da prinosa ja mislim da ova letnja mnogo se bolje pripremi pa i vise rodi
Sasvim dovoljno se razvije da izbaci 150 - 300gr (zavisi od sorte) po zbunu. Onda ima dovoljno vremena da se lepo razvija za sledece prolece kad bi pun rod trebalo da daje 900 - 1150 gr po zbunu. Biljka je u mnogo boljoj kondiciji a i znatno krace vreme je izlozena stetocinama i bolestima ;)
 
Koje sorte savetujete za prolecnu sadnju,samo ATP-ove holandske,ili mogu i italijanske? Kakva su vam iskustva?
 
Sto se tice prolecne sadnje ne bih se slozio da je ista kao na jesen.
Manje vremena za uziljavanje,pustice ona neki rod jedino ako je frigo u A3plus
Ja sam vise za letnju sadnju frigo jer zelenih skoro da nema.
Nisam siguran da ce izvuci pedeset posto sadnica folija creva
 
Nazad
Vrh