Prolećna sadnja jagoda

Tacno mi sadimo obicne zelene sadnice Marmolade i planiramo da to na jesen uradimo i u plasteniku,pa me interesuju prognoze za ovakav poduhvat.Hvala i pozdrav veliki.
 
Pozdrav svim forumasima!
Suprug i ja smo se odlucili da ovog proleca posadimo jagode(oko 4000 sadnica) sorte marmolada,u blizini Kursumlije,30 km uz Toplicu.Tamo vec sade tu sortu i pokazalo se uspesno.Razlika je u tome sto oni tamo sade u jesen,a citajuci razne tekstove odlucismo se da mi taj posao odradimo u prolece.Sadicemo na otvorenom na crnoj foliji.
Moja ocekivanja su,ako vremenski uslovi budu povoljni,je da ves u junu imama prvi mali rod(oko 200 g po sadnici).Da li su mi ocekivanja realna?Znate ja sam veciti optimista :)

Meni nije jasno kad tacno u prolece hocete da sadite.
I sta vam znace te zelene sadnice.
Da li je to kontejnerska sadnica(odkud ona sad,osim ako neko nije cuvao u plasetniku od letos),ili ce te sacekati da jagoda pusti zivice,pa da nacupate negde.
 
Meni nije jasno kad tacno u prolece hocete da sadite.
I sta vam znace te zelene sadnice.
Da li je to kontejnerska sadnica(odkud ona sad,osim ako neko nije cuvao u plasetniku od letos),ili ce te sacekati da jagoda pusti zivice,pa da nacupate negde.[/QUOTE

Ne kontejnerske ove sto bi trebalo"nacupati"...i to bi sto pre ali niko zbog blata u njivi ne moze da nam nacupa potrebnu kolicinu.A kada naj kasnije bi mogli da posadimo?
 
Ajde da bude jasnije i da ne mesamo babe i zabe !!!
Za prolecnu sadnju se koriste samo frigo sadnice, nit kontejnerske nit zelene, posto u to doba takve kod nas nema zbog zime !!!
Kontejnerske sadnice su one koje se uzgajaju u tablama sa supstratom i one se sade negde sredinom Jula meseca i do kraja Avgusta. Dobro se prihvacaju jer koren je u kocki od supstrata i nema drasticnih promena kad se posadi.
Zelene sadnice su one sadnice koje rastu na zemlji, nemaju na sebe zemlju ili supstrat i proizvode se od stolona koji se prihvati na zemlju pored bankova ili u matiscnom zasadu stoloni se ne kidaju nego se ostavljaju da puste koren i izrastu do velicinu za sa sadnju.
 
Posadismo 2000 zivica Marmolade(toliko navadismo),a pitanje je da li da skidamo cvetove ili da pustimo da rodi koliko rodi?Da li ako ne skidamo cvetove sada,ce to umanjiti rod sledece godine?
Pozdrav!
 
Jagode u toplici

Pozdrav svim forumasima!Suprug i ja smo se odlucili da ovog proleca posadimo jagode(oko 4000 sadnica) sorte marmolada,u blizini Kursumlije,30 km uz Toplicu.Tamo vec sade tu sortu i pokazalo se uspesno.Razlika je u tome sto oni tamo sade u jesen,a citajuci razne tekstove odlucismo se da mi taj posao odradimo u prolece.Sadicemo na otvorenom na crnoj foliji.Moja ocekivanja su,ako vremenski uslovi budu povoljni,je da ves u junu imama prvi mali rod(oko 200 g po sadnici).Da li su mi ocekivanja realna?Znate ja sam veciti optimista :)


Ja cu vam preneti moje iskustvo, takodje sa tog kraja, uz Toplicu 15 km. Posto su mi davali razne savete, u vezi sadnje jagoda, odlucila sam da eksperimentalo posadim jagode i da se licno uverim. Dakle, prosle godine u prolece..u aprilu, posadila sam oko 2 000 sadnica, Zengu Zenganu i Albu, na otvorenom, pod crnom folijom. Jagode su rodile, ali ne mnogo,( zadovoljavajuce). Primenila sam sve mere zastite i prihrane, po preporuci agronoma. Jagode su sada u odlicnom stanju i sada ocekujem pun rod. Takodje sma eksperimentalno posadila oko 1500 sadnica u jesen, prosle godine
(Alba i Roksana)... moj definitivni zakljucak je...najbolja sadnja je u prolece. tim pre sto ovo podrucje veoma pogoduje jagodi. Pominjete nadmorsku visinu i klimatske uslove..Verovatno ste culi za selo Sagonjevo, u tom selu su jagode odlicnog kvaliteta i kvantiteta, prema proceni strucnjaka, to je upravo zbog nadmorske visine i klimatskih uslova. Prema tome, ja vam preporucijem prolecnu sadnju i mislim da su vam ocekivanja realna. Naravno, uz maksimalnu negu jagoda..( redovno prskanje, zastita od raznih stetocina,...prihrana...zalivanje..itd..) SRECNO !
 
Ja cu vam preneti moje iskustvo, takodje sa tog kraja, uz Toplicu 15 km. Posto su mi davali razne savete, u vezi sadnje jagoda, odlucila sam da eksperimentalo posadim jagode i da se licno uverim. Dakle, prosle godine u prolece..u aprilu, posadila sam oko 2 000 sadnica, Zengu Zenganu i Albu, na otvorenom, pod crnom folijom. Jagode su rodile, ali ne mnogo,( zadovoljavajuce). Primenila sam sve mere zastite i prihrane, po preporuci agronoma. Jagode su sada u odlicnom stanju i sada ocekujem pun rod. Takodje sma eksperimentalno posadila oko 1500 sadnica u jesen, prosle godine
(Alba i Roksana)... moj definitivni zakljucak je...najbolja sadnja je u prolece. tim pre sto ovo podrucje veoma pogoduje jagodi. Pominjete nadmorsku visinu i klimatske uslove..Verovatno ste culi za selo Sagonjevo, u tom selu su jagode odlicnog kvaliteta i kvantiteta, prema proceni strucnjaka, to je upravo zbog nadmorske visine i klimatskih uslova. Prema tome, ja vam preporucijem prolecnu sadnju i mislim da su vam ocekivanja realna. Naravno, uz maksimalnu negu jagoda..( redovno prskanje, zastita od raznih stetocina,...prihrana...zalivanje..itd..) SRECNO !


Mi sadimo U selu Trecak...pozdrav i hvala na info!!!
 
Meni je poznato selo Sagonjevo, nalazi se par kilometra iznad mog visesela:haha:. "Zadovoljavajuci" prinos jagode koja je sadnjena u prolece je od 100-250g po zivicu. Ja sam posadio skoro 4.5h prosle godine u prolece i zadovoljan sam sa tim, da izuzmemo moje licne probleme koji su se desili. Jedini veliki problem koji moze da bude, jeste prevelike vrucine u junu i julu, koje su mene kostale skoro 1h sprzenih sadnica, iako sam zalivao. U prolecnoj sadnji, imate 2-3meseca vise posla, oko zalivanja i odrzavanja, ali zato ne morate da skidate cvetove, kao sto se radi u letnjoj sadnji, rod se ostavlja i moze da povrati veci deo ulaganja, i biljka je dosta jaca za sledecu godinu kada ce dati pun rod. Ovo su Vam moja neka licna iskustva pa ko voli nek izvoli:ppozdrav:

E da jos nesto sam zaboravio, ja sam pre par godina posadio jagodu pocetkom decembra,(sto mu skoro isto dodje kao rano prolece) sadio sam obicne sadnice, i te godine sam imao rod preko 200g po zivicu (4000 sadnica a ubrano je oko tonu jagoda) a u pitanju je bila sorta Too Champion. Tako da je moguce dobiti lep prinos ako se primene adekvatne mere zastite i prihrane.:ppozdrav:
 
Pozdrav svima. Ja sam nov na ovom forumu a i u poslu sa jagodama. Dosta sam čitao jagodama pa evo kako stoji stvar: za par dana mi pristiže 500 frigo sadnica jagode sorte Medena (kupio od ATP Irrigation). Planiram da ih zasadim u plastične saksije koje će biti ukopane u zemlju a sve to se nalazi u plasteniku. Kasnije pred sledeću zimu planiram da dodatno postavim niske tunele preko njih i da kroz tunele pustim crevo sa toplom vodom radi zagrevanja. Negde sam pročitao da je prilikom sadnje jagodi najpotrebniji fosfor radi boljeg razvoja korena biljke tako da sam kupio Ferticare Starter 15-30-15 vodotopivo djubrivo. Ove godine mi je cilj da od ovih 500 dobijem živiće i sledeće godine posadim veći broj. Kada budu cvetale da li bi trebalo skidati cvetove da bi biljka više hrane trošila na razmnožavanje.

Ako neko može da mi da neki savet ili da mi kaže gde bih mogao da pogrešim, bio bih stvarno zahvalan.
 
Kako je tema prolećna sadnja, pitanje za forumaše da li neko ima sadnica jagode za prodaju, poželjne su mi sorte Asia, Alba i Roxana!?
 
Jel neko vec posadio frigo sadnice?
Juce su me zvali iz ATP-a i rekli da ne mogu vise da cuvaju sadnice i da ce mi danas poslati. Planiram za vikend da sadim.
 
Ma izgleda jedu g... ti iz atp traze da platis sadnice unapred tj. ti sve finansiras a on samo pokupi zaradu bez ulozenog novca i jos ne moze da(plati hladnjacu koji dan duze) cuva duze,pitam se sta bi bilo da je lose vreme, srecom sada se moze poraditi, ja sam pre nekoliko dana postavio foliju pa cu i ja za vikend da posadim mada je bilo sve navrat na nos ali uspeo sam sve poraditi
 
boomsyte je, koliko se secam, preuzeo prosle godine sadnice tek oko 25. aprila. To je zato sto je imao veliku kolicinu. Bas njih briga za nas koji uzimamo malo.
Ja jos zemlju nisam obradio. U petak razbacivanje njivala i freziranje, a u subotu pravljenje bankova i sadjenje.
 
Joker, sretstva za neutralizaciju kiselih zemljišta (otpadni kreč šećerana, saturacioni mulj. mleveni krečnjak...) bi trebalo razbaciti i zaorati ranije da se pH uravnoteži. Ne znam za taj njival ni kako se sa njim postupa, ali za ove druge znam da treba ranije
 
Trebalo je malo ranije, ali ja cu jagode, kao sto znas, saditi tek avgusta meseca :osmeh:
Sad cu kompletno postaviti foliju i KPK na parceli od 25 ari, ali cu posaditi samo 600 komada.
 
Kako je krenulo i ove sadnice ces saditi u augustu,juce nisu poslali sadnice iz atp-a jer navodno aks kad je dosao sa kombijem i video koliko ima kaze da ne moze da uzme pakete jer je pun :zli: pa to samo ovde ima i sad te sadnice came cekajuci da ih kurir danas pokupi a nije hteo ni da uzme gajbice vec su morali sve da stave u plasticne kese pa tako da salju
 
Nazad
Vrh