Cena psenice rod 2013.g.

Život u Srbiji je teško kockanje pa će tako biti i sa cenom pšenice ovogodišnjeg roda. Kome trebaju pare prodaće odmah, neko će da lageruje,ali sam siguran da će u žetvi cena biti ispod 20 dinara,a koliko tačno videćemo kad se tajkuni dogovore.Kod nas se priča o ceni od 17 dinara, ali to je samo priča, da ne bude kao i za kukuruz biće preko 30 din, a sad je pao na ispod 20.
 
kukuruza nema nemoze da bude ispod 20 u Paracin na 28din mozes prodas koliko hoces a psenica ce biti oko 16din na 20din dao bi je na njivi odmah nekih 40 000kg a toliko bi smestio i kuci da ceka cenu mada dosta ima zita bas dosta i dosta je dobro bice dobar prinos i losa cena
 
@drobi

Se što pišeš je logično. Samo je problem što većina poljoprivrednika nema mogućnosti da čeka bolju cenu.
 
Ako se secate,prosle godine u ovo doba su otkupljivaci predvidjali cenu od 18 dinara,a ona u zetvi dostigla 23 dinara,tako da njihovim prognozama nije verovati...
 
Svima nam je žao ljudi kojima je led upropastio rod , i još nije gotovo , možemo i mi drugi doći na red , ali ipak realno je to daleko manji procenat od pola Srbije.

Pola srbije sam uzeo kao meru da je veliku povrsinu ubio grad. Nadlezni se bave Beogradom i svima je zao sto je beograd ubio grad. Niko nije pominjao na vestima da je grad ubio Mladenovac,Obrenovac,Bavaniste, Leskovac itd itd. Licno u mom selu nije bilo grada ali po okolnim selima jeste. Bez obzira sto kod mene nije bilo grada dosta psenice je poleglo od ove silne kisurine.
Tako da o dobrom rodu ove godine nema ni govora.
 
U mom kraju dosad nije bilo ni leda , niti je mnogo polegla , ipak će rod i kvalitet dooosta podbaciti zbog previše vlage i boleštinja koje će sigurno biti . Mnogi nisu na vrijeme ni mogli ući za prvu prihranu i zaštitu.
 
Psenica je bolje hranivo od kukuruza. Dok smo drzali bikove, mesalo se pola psenice - pola kukuruza kad je cena psenice bila losa (niza od kukuruza) i bikovi su jako dobro napredovali. Tablice kazu da psenica ima 1-2% vise proteina od kukuruza sto se slazem i u praksi da bolje napreduju zivotinje.
Meni se ceni da scenario sa jeftinom psenicom ne povuce cenu kukuruza jos vise dole... Videcemo kako ce se odvijati stvari.
 
Nego sta nego će da povuče. Ako cena pšenice u žetvi bude 17 dinara, kukuruz mora biti malo jeftiniji.
 
mnogi ce psenicu,ako bude ispod 20 rsd,koristiti kao hranu za stoku . Nema logike kupovati kukuruz po 28 ivse

Problem je sto kod nas kukuruz danas vec ne mozes prodati ni za 20,50 din/kg a ne za 28.
A stoka u selu jedva se nadje, barem ona koja jede psenicu(stocnu hranu).:haha:
 
Mozda drzava ima plan da povrati tj poveća stočni fond pa se sad radi na smanjenju cene kukuruza da ga ratari iskoriste za ishranu stoke.
 
Kad god su izašli sa nekim od svojih planova ukopali su nas do gredelja.Skidaju nam cenu mleka eto pravog primera kako se planski teži ka tome da se poveća stočni fond.
 
Cena psenice ne sme biti manja od proslogodisnje,nego se mora povecati 10-15%,ako se uzme da je setva skuplja i do 35%,inace ce da ukopaju do guse seljaka,pogotovo sa manjim posedom.Ove price o ceni je samo proba,da se vidi kako ce mo da reagujemo.
 
Nazad
Vrh