Cena psenice rod 2013.g.

Sva pšenica je još uvek trava pa se bez obzira na veće površine teško može naslutiti rod ,a samim tim i cena.Po nekom mom mišljenju sve preko 20rsd će biti dobro.
 
Posle ovakve setve i vremenskih uslova do sad,uz procene ovih"stručnjaka"što već sad žanju rekorde dali sam previše pesimista ako kažem da cena pšenice u žetvi neće biti veća od 150e t.(ako ne bude nekih elementarnih nepogoda)?
 
Sve ukazuje da ce cena biti od 18-20din. najvise. Juce je bas pricala Tabakovicka da ocekuje pad inflacije pocetkom jula zbog pada cena poljoprivrednih proizvoda.Opet ce sve da se prelomi na poljoprivredi.
 
U temi "trenutna cena kukuruza" nema junaka koji ce da prognoziraju ni cenu do ponedeljka. A ovde vidim se sve zna!? Strpite se ljudi...
 
Hm, mislim da niste upravu! Ceka nas i ove godine dobra cena. Zato sto se Indija ukljucila u trzisnu utakmicu. Naime kod njih je sada zetva i zato je doslo do pada cene psenice na svetskom trzistu. Medjutim u julu kada dolazi nasa psenica, dolazi do rasta cene jer je nasa tj. ozimna mnogo kvalitetnija od jare (durum). Da rezimiram: ceka nas dobra cena sigurno preko 19 rsd. Treba uzeti u obzir da su se opet desile poplave u Australiji (jednom od najvecih izvoznika psenice),a da ni u SAD-u situacija nije bajna jer je dosta toga promrzlo.

PS: Preporucio bih onima koji u narednim godinama ne budu prodavali psenicu iza kombajna tj. ostavljali u skladistima, da svoj rod prodaju tokom januara.
 
Preporuka u ovoj temi je da se seje manje kukuruza, u jednoj drugoj manje suncokreta, a opet u trecoj manje psenice.
Pa moze tako, a moze i ovako
Goldman Sachs wheat price forecasts
Three-month horizon: $9.50 a bushel
Six-month horizon: $9.50 a bushel
12-month horizon: $8.00 a bushel

Commerzbank wheat price forecasts

Q1 2013: $8.50 a bushel
Q2 2013: $8.20 a bushel
Q3 2013: $7.70 a bushel

SocGen wheat price forecasts
Q1 2013: $8.92 a bushel
Q2 2013: $8.53 a bushel
Q3 2013: $8.15 a bushel


Forecast U.S. wheat prices of $7.70-$8.10 per bushel in MY 2012/13 are record high. The 9.1% increase in “new crop” MY 2012/13 U.S. wheat prices versus “old crop” MY 2011/12 (i.e., up to $7.90 midpoint versus $7.24 /bu) occurs at the same time that total World wheat supplies have decreased 5.0% (i.e., down to 850.2 mmt from 894.6 mmt last year). “New crop” MY 2012/13 U.S. wheat prices of $7.90 /bu

Po ovima se uglavnom ocekuje povecanje cene psenice.
 
Pa oni uvek tupe o rekordnim prinosima, sa namerom da spuste cenu hrane, zarad socijalnog mira..., a prava cena se nikada nezna do prvih odkosa. Moja predpostavka je da će ludnice sa cenom biti i kod pšenice, koliko god da rodila, jer onoliki podbačaj kukuruza nemože da kompenzuje ni rekordan rod pšenice, a cena u žetvi će biti između 20 (u najgorem slučaju) i 25.
 
Juče na Graneksportovoj prezentaciji u Janošiku sam imao priliku da pričam sa komercijalnim direktorom GE i kroz priču kaže da apsolutno nikakva cena žitarica ne zavisi od prilika u našoj zemlji kako pšenice tako ni kukuruza i da uopšte ne znači da ako rodi dobro na ovim rekordno posejanim površinama ne znači da će cena biti mala.
Što se tiče prognoze još je jako rano za bilo kakvu prognozu i sve je u domenu nagađanja.
 
Kako od nas moze da zavisi bilo sta kad ni nasa kompletna proizvodnja ne moze da zadovolji pojedinacne potrebe ogromnog broja zemalja za uvozom. Samo jedna zemlja seje ove godine skoro 50 puta vise od nas, a oni ce pri tome uvoziti ove godine, jer im fali psenice. Ne ucestvujemo u ukupnoj proizvodnji ni sa 0,5% i mislimo da od nas nesto zavisi.
Trebalo je pitati tog direktora da li je relevantna cinjenica ako je neki veliki proizvodjac omanuo sa proslogodinjim rodom i sada mora da uvozi. Da li je relevantan podatak nedostatak vlage i losije stanje useva kod drugog velikog proizvodjaca. I ima jos po nesto. Tako da mnogi misle da je vreme za prognoze, i krecu se u tom pravcu. Neki ce i zaraditi. U stvari, po nekad je i jedini nacin da se zaradi da primetis neki propust ili slabost kod konkurencije. Verujem da se u tom smislu ponasa i direktor.
 
Marko pa ima naših koji tvrde nom-stop "nema ga biće cena".
Na moje pitanje zašto n isu kupovali soju jesenas samo se zagonetno nasmejao i prokomentarisao trebali ste nas pratiti i iskoristiti priliku da prodate po toj ceni.
U oktobru su izašli sa zaduženjem za repromaterijal u dinarima .Šta misliš jel su znali nešto?
No ko što i on sam kaže danas informacija košta jako puno.
 
U oktobru su izašli sa zaduženjem za repromaterijal u dinarima .Šta misliš jel su znali nešto?
Sumnjam, pre ce biti da za svaki slucaj rade neku vrstu hedzinga. Ne bi bili jedini.
Informacija kosta, ali kod nas se krije znanje, od kog treba svima da nam bude bolje. Mnogo puta me podsete na Ime Ruze, ko otvori knjigu umre u strasnim mukama.

- - - - - - - - - -

Globalna potražnja za pšenicom je mala i da cena pšenice će konstantno padati ili stagnirati ali se neće znatno povećavati.
Videcemo. Situacija je sledeca. U juznoj hemisferi je gotova zetva, i situacija je sledeca. Australija je dobrano podbacila, za nekih skoro 30% ili 5-6 miliona tona. Argentina takodje podbacila za nijansu manje. U Brazilu koji je inace uvoznik, takodje podbacaj toga sto imaju uz dosta los kvalitet. Indija ce imati nekih 2 miliona tona manje, i samim tim nesto sitno za izvoz. Mozda najinteresantniji momenat Kina, kod koje je doslo do znantne revizije kolicine psenice, a tek oni imaju problem kvaliteta, i Kina ce definitivno ove godine biti uvoznik. E, sada ovo je jug, a glavni deo svetske psenice je na severu (mislim izvoz, proizvodnja je egal) . Po trenutnim izvestajima kod amera kao najvecih, stanje useva nije sjajno. Sta ce da bude videcemo, ali je ocigledno da ako bilo gde od tri bitna sektora, bivsi SSSR, EU, ili SAD, podbaci proizvodnja, eto nas na proslogodisnjim nivoima.
 
Nazad
Vrh