Cena soje rod 2013.g.


Prosle god. @grunt definitivno je trebalo prodati soju jesenas. Moje je misljenje da jos mnogo god. necemo vise videti cenu od 69-70 din.
Kod nas znam osobu koja je kupila jesenas 20 t soje po ceni od 69 din da bi je prodao u toku ove god. Sad mu je tesko sto je soja pala na 61din. Ako ne platis lezarinu i ne zavisis finansijski od te soje onda moras cekati bar do Juna-Jula.
 
I ja se slazem sa postom @Peet, da skoro nece od 65 rsd vislje , a moze lako i da padne.Evro-Dinar ima povoljan kurs....
 
Danas bila na 61.00din/kg+PV...msm da joj cena pada....velika je ponuda, slaba traznja...govori se o uvozu soje zrna iz Majarske i o soji iz Rumunije...:sta:
 
Zadnjih par mjeseci svjetska cijena kukuruza je dobro pala , i soja je pratila , ali za razliku od kukuruza soja se zadnjih 15ak dana prilično ojačala . U SADu je oko 450e/t trenutno.
 
Soje za sad izgledaju odlicno sto se tice zelene mase, ali maune su u zaostatku, fali ih, tako da cena soje ne verujem da ce se formirati jos jedno mesec dana. Ako se ovo toplo vreme nastavi, a padavine ne bude, ode prinos i nada da cemo nesto zaraditi na soji ove godine. Mislim da cena ne sme biti ispod 400 e/t inace je prpast u proizvodnji. Ako pogledamo cene u svetu vidimo da je cena jos uvek jaka jer zetva u juznoj americi nije doela nista novo, a njihova soja dolazi tek sledece godine u februaru/martu. Ameri imaju uglavnom gmo soju koja je tradicionalno jeftinija, ali i dalje iznad 400 eura.
 
Srazmerno padu cene žita, ne verujem da će cena soje biti preko 45 din/kg.
A kukuruz ...
 
Nisam po prirodi pesimista ali tekuca godina mi ne da drugacije,ali sve ide ka naj gorem scenariju.To jest da se smesi manjak padavina sada kada je soji najpotrebnije,a samoproklamovani strucnjaci koji istupaju ispred vlade preko medija truju javnost kako ce ovo biti rekordna god za soju.
 
obecavam-da-cete-radi.jpg
 
Nazad
Vrh