Cena suncokreta rod 2013.g.

Slazem se. Mozda ako bas svima toliko rodi da ne znamo sta cemo sa njim, pa nam se isplati i po nizoj ceni. Samo nek dodje konkurencija, i nema brige.
 
Momci kolika bi trebala da bude pauza u plodoredu izmedju suncokreta u godinama zbog samoniklog?
 
Ne pravi se pauza zbog samoniklog suncokreta nego zbog bolesti.
Po pravilu i recima strucnjaka na 7 god bezbedno moze da se seje,ali u praksi se pokazalo da ide i na 3-4 godinu.
 
Ima znam,ali je velika verovatnoca da ga napadaju kojekakve bolesti i bude manji prinos pogotovo u drugom trecem krugu.
 
Moj komsija je sejao na svake druge godine suncokret, medjutim pocele su neke bolesti da se pojavljju i to mu je dosta redukovalo prinos, pa je prestao.
 
Ja uglavnom na 3-4 godinu sejem i to bez problema za sad! Ne ocekujem znatno manju cenu suncokreta za sledecu godinu...Realno je da kosta izmedju 400-450 eura po ton.i i to je ok cena s tim da ne poskupi gorivo,seme,hemija i djubrivo!Kod nas ce se sejati kao i obicno ali mislim da nece biti znatnog povecanja u ataru!Kukuruz,repa na vodecim pozicijama a suncokret i psenica su tu negde...Soja i dalje na malim povrsinama,mada lepo zna da rodi kod nas
 
Na nekim parcelama sejem svake druge godine suncokret, medju kultura je kukuruz i to vec vise godina u nizu. Pojavi se samonikli suncokret koji se prska totalnim herbicidom nakon setve pre nicanja i ocisti parcelu ko suza. Sto se tice bolesti jos uvek nisam imao tih problema.
 
Ja uglavnom na 3-4 godinu sejem i to bez problema za sad! Ne ocekujem znatno manju cenu suncokreta za sledecu godinu...Realno je da kosta izmedju 400-450 eura po ton.i i to je ok cena s tim da ne poskupi gorivo,seme,hemija i djubrivo!Kod nas ce se sejati kao i obicno ali mislim da nece biti znatnog povecanja u ataru!Kukuruz,repa na vodecim pozicijama a suncokret i psenica su tu negde...Soja i dalje na malim povrsinama,mada lepo zna da rodi kod nas
gresis kod nas ce biti znacajnog povecanja!Pesak ima da se zuti
 
Neznam samo kako ce se ova poigravanja sa cenom kukuruza odraziti na povrsine koje ce se posejati kukuruzom,mada jedino su secerane izasle sa garantovanom cenom,mada kada bi i uljare izasle sa garantovanom cenom bilo bi veoma zanimljivo za sve medjutim oni kasne kao i obicno jer smatraju da ce biti dovoljno sto je suncokret prosle godine imao cenu pa ostavljaju da imaju lufta da nas zavrnu kao i obicno,dok nebude cene nesejem rizicne kulture , jer svi koji su se oslanjali na staru slavu su nadrljali strasno samo garantovana cena i ugovor
 
Dijamant neće da ugovara,kako čujem, ni po 400evra/t.Čak su imali ponude za ugovor na 380eur/t i nisu hteli.Ovo sam čuo od nekih zadrugara.Ima li tu istine,navlakuše ili šta ne znam.
 
Ja sam cuo od nekih promotera da imaju velike zalihe od ove god,da li suncokreta ili sirovog ulja neznam,takodje neznam ni tacnost ove informacije ali cim se prica ima neceg cudnog.Ja bi ga najradije obiso ove god ali...
 
e tako su i prosle godine trtljali i onda kolaps. znaci zobilazenje ove kulture koliko god se moze, a uljara nezeli da se obavezuje jer ocekuju mogucnost za novu prevaru.
 
Cena mali pad u odnosu na proslu godinu!
Ali sigurnija varijanta od kukuruza zbog suse!
tipujem na 50din. zadnja cena!
 
Pa od čega će proizvoditi ulje ako neće ugovarati suncokret.
E to i mene cudi. Po statistici mi izvezemo negde oko 140 hiljada tona ulja, sto mu dodje negde oko 300-350 hiljada tona suncokreta. Ako je nas rod nekih 400-450 hilkjada tona, ovo sto ostane za nas je malo. Mislim da za nase potrebe treba oko 100 hiljada tona ulja. Verovatno se za izvoz sabira i sojino ulje, ali opet mi izgleda to kratko. Da uvozimo suncokret i da ga ovde cedimo, to bi me bas cudilo. Nenako sam pre misljenja da igraju neku svoju standardnu igranku, jer je jos rano. Koliko pratim u svetu se sve vise trazi ulje, kod nas dosta fabrika i izvoznika, nekako sumnajm u nisku cenu.
 
Nazad
Vrh