Cena suncokreta rod 2013.g.

Ja smanjujem za nekih 3 do 4 hektara na 16 ili 17,ove godine je bas pogodio ali prateci trend cena suncokreta u zadnjih 5 god ...bas nesto i nisam optimista! Nadam se da gresim...
 
Ma da nisam ništa sijao , izvinjavam se na ometanju teme , ali malo da se našalimo . Inače ovde se ne sije uopšte suncokret najviše zbog toga što nema ni otkupa . Najbliža uljara je 200km u Brčkom . Sijan je jedino na par lokaliteta sjemenski za NS ja mislim. (nije ni čudo ako nije nešto kako je radjeno) . Čak su radjene ankete po mj zajednicama jel neće niko sijati dabi mogao taj sjemenski.Planiram da probam na par mjesta da probam čisto da vidim kakav bude . Nevidim što nebi moglo zemlja je uglavnom duboka . Treba samo da nadjem negdje kesicu hibridnog sjemena . Doduše imo sam do sada suncokreta kolko oćeš , i nije bio loš.
 
Ja se već par godina dvoumim oko te kulture.Našlo bi se nekoliko boljih i višljih parcela ,a i Brčko mi je oko 25km.Od potrebne mehanizacije imam sve osim adaptera za kombajn.Medjutim ovde se dosta radi taj semenski suncokret tako da bi to bio sa njima nerešiv problem oko udaljenosti parcela....
 
:off_topic:I kod mene insistiraju na 5 km.Navodno i pčele leti do 5 km max.Njihove parcele su takodje raštrkane u više sela po opštini.Ovde im se može pa je verovatno i kriterijom o izolaciji dosta viši.
 
Suncokret smanjujem sa 30 na 10 jutara,slažem se sa Diklofen da će za suncokret ostati najmanje " slobodnih " površina tako da očekujem cenu kao i ove godine.
Mada pitam se dokle država može da brani cenu ulja.Na cenu suncokreta od 55 dinara ne verujem da ulje može u maloprodaji da košta 150 din.
Ako neko odluči da ulje ne poskupi onda će se na sirovini braniti socijalni mir.
Moja novogodišnja želja je 75 din:osmeh:
Svi mi imamo želje,ali ako se ovo ostvari cena ulja u maloprodaji nemože biti ispod 195 do 200 din za litar a to neće uopste valjati s obzirom na stanje u državi.Svi znamo preko čijih leđa se čuva socijalni mir tako da mislim da ne treba da se zanosimo previše.Da, i da dodam, povećaću povrsinu pod suncokretom za narednu godinu za nekih 10% u odnosu na 2012.
 
Ove godine zato sto smanjujem povrsinu pod kukuruzom, povecacu povrsine pod sojom i suncokretom (sa 7kj na 16kj)
E sad cena ko cena! Kod nas se ne zna do pocetka vrsenja koja ce biti, a cesto i do kraja vrsenja!
Licno ne verujem ni za suncokret isto kao ni za soju da ce imati tako dobru cenu kao 2012!
 
Spajki to su samo želje moje želje.
Suncokret sam smanjio zbog plodoreda povećao sam žitarice ukupno za 15 jutara a smanji uljarice stim da veći deo uljarica je soja na uštrb suncokreta.
 
ako drzava ne zabrani izvoz suncokreta ili to ne uradi na vreme kao ove god. ima dobre sanse da cena bude na ovogodisnjem nivou...
obim setve u srbiji se ustalio na 150-160k hektara, a i prinos je stabilan uz ''syngenta'' hibride, ovo na kraju mi izletelo pa da ne brisem :osmeh:
 
Poslednja izmena:
Pa nismo ni blizu setve, a već pišemo o ceni. E kad bi još dobili 400 evradi/toni avansa di bi nam bio kraj... Što se tiče cene to ćemo tek videti kad nam statističari kažu koliko smo posejali (kad prođe setva), pa tek može onda da se nagađa o ceni... A površine ove godine iste kao prethodne...
 
Negde na forumu je pisalo da se u Madjarskoj pravi neka velika uljara kojoj ce trebati i nas suncokret. Da li je to istina?
 
Nazad
Vrh