Šećerna repa

nikola_VUK

Član
Učlanjen(a)
31 Avg 2010
Poruka
1.595
Lokacija
Podgorica
Svi znamo da se od repe koriste glave, lišće i rezanac, zanima me da li je neko probao čitavu repu da skladišti ili silira, nisam mogao da nađem podatke ali pretpostavljam da je hranljiva poprilično, ima dosta šećera pa mislim da siliranje ne bi bio problem, samo treba naći način da se samelje, a po priči trebalo bi da se dobije sa ha sigurno 100 tona mase!
 
mislim da ta repa nije dobra ako nije prerađena ali zato postoji stočna repa koja se bar kod mene u slavoniji koristila za ishranu stoke
 
Ja sam sejao secernu repu, do pre 4 godine pa sto nestane na kamion ili da nezauzmem pola kamiona ,poneo sam kuci i iskipovao posle sa balama od slame ogradio i pokrio. Bitno je da se nesmrzne ,pa i ako smrzne nije problem samo netreba smrznutu davati stoci.Ja sam godinama hranio ovce tovnim bikovima i kravama davao.Bolja je od stocne repe ,vise ima svega u njoj pa je lakse i za proizvodnju jer se masinski vadi nasuprot stocnoj koja viri iz zemlje kao konjska glava i mora se rucno vaditi Neki cobani kod mene u mestu su kupovali za kes jedva docekali, kvalitetna hrana slobodno hranite ko ima, stoka rado jede

Jos da dodam da krupnoj stoci seckati pa makar i sa sikirom a ovcama nemora
 
Znači ona ne mora da se skladišti u nekim posebnim uslovima, praktično na svakih dva dana se prenesu u štalu ako je zamrznuta da se odmrzne i to je to, stoka voli da je jede?
 
Tacno tako, samo bih dodao u vezi kolicine, secerna repa se daje krupnoj stoci ne vise od 12kg na dan jer moze poremetiti PH faktor (kiselost) u buragu, no ja nisam imao nikada problema sa kolicinom davao sam jednu limenu kofu iseckane repe po grlu nisam merio, stoka voli jako da je jede
 
Trebalo bi neku računicu izvući ali na prvu ruku mislim da je skroz dobro hranivo, jer ako se dobije sa ha oko 100t hraniva ispadne da je sa time može 30-tak krava da se hrani godinu dana.
 
Koliko sam mogao da ukapiram ne košta preko 1800e po ha možda i 1.500e. S tim da treba računati i na lišće kojeg bude dosta, jel tako?
 
Samo da se utrapi ko krompir,šargarepa.
Pitanje i kako je čuvati godinu dana.Kako koren izgleda posle 3 meseca ?
A da se silira ? Verovatno ima puno šećera pa ćeš dobiti puno alkohola.
Mislim da nije rentabilno jer su i ulaganja velika.Dobra je ideja samo ako si ograničen za površinom zemlje a inače recimo sa 2 ha dobiješ isto toliko silaže koju je mnogo lakše konzervirati i skladištiti a provereno može stajati godeinu i više.
 
Kristal je napisao da može da smrzne ali ne sme smrznuta da se daje stoci, po meni je to baš prednost što možeš u dvorištu da je iskipaš i lagano u štalu prebacuješ onoliko koliko ti treba da se odmrzne, samo što nisam siguran da bi mogla leti da se skladišti, ali nema veze mislim da bi repa zimi ekstra pala stoci, još ko ima mix prikolicu pa da je ubaci unutra, ladno pola silaže da zameni, našao sam negde podatak da ima oko 8.4% proteina.
 
Nesmrzava se bas tako lako, zbog secera ,ali nema veze iako smrzne u stali se odpusti .Ja sam je imao tamo do maja meseca vec je terala lisce i ondak su jos vise jele
 
Po mom mišljenju dobra stvar u nuždi ali ovako staviti na papir sve troškove mislim da je u odnosu na kukurznu silazu neisplativo.
Najveći problem bi trenutno bio kombajn.
 
Nazad
Vrh