Biodinamička proizvodnja voća

Ne biva bd trešnja kraj Ritopeka i Grocke. :)
Treba pitati Ruse koliko su spremni da plate za ekskluzivno zadovoljstvo ranog organskog burlata budući da zaštita od manje-više svih ekonomski značajnih bolesti i štetočina postoji a, ako su preduzete sve preventivne radnje, inspektor može i trebalo bi da dozvoli upotrebu sint. fungicida kod teže infestacije pegavosti lista.
 
Planiram da zasadim novi voćnjak u jesen. Kako da pripremnim zemlju koje preparate da koristim. Dali može neki sa iskustvom da objasni opširnije šta treba da radim, kako da spremim zemljište i kako da sadim voće ?Pošto mi je kasno za proizvodnju biodinamičkih preparata 500-508. Šta da koristim kao njihovu zamenu ?
 
Tek sad videh tvoje pitanje! Nisam strucnjak za vocarstvo ali kako i sam nameravan da posadim voce na vecoj povrsini evo nekih smernica kojih se i sam pridrzavam. Prvo je potrebno da se uradi analiza semljista jer ona ce u velikoj meri odrediti sta je potrebno da se sa zemljom radi. U najgorem slucaju mozda ce biti potrebno da se saceka godinu dana? Potrebno je utvrditi sta tacno sada raste na zemlji, odakle vetrovi duvaju, kako se zemljiste ponasa kad je susa, kad je vlazno!

Kad napravis licnu kartu buduceg vocnjaka onda se krece sa konkretnim stvarima.

Sto se tice BD preparata dok ne budes imao svoje kreni sa EM preparatima ima ih nekoliko na trzistu mislim da on ovom forumu ima dosta o Slavolu. Ja licno koristim Bajkal kad mi je ove godine zafalilo BD 500.

Pozdrav
 
A evo i malo spisak tema sa foruma, ne kršim nikakvo pravilo, ne odajem nikakve sadržaje:




Meni je žao što vidim da tamo ima pametnih stvari, ali se one u principu odnose na organsku poljoprivredu, ostalo su neke kosmičke sile, ko je razuman i obrazovan ne može da veruje u takvo nešto, znači koga zanima neki zdrav pravac neka se bavi organskom proizvodnjom a ovime mozak nek ne truje.
 
Pre par meseci razgovarao sam sa predstavnikom direktora jedne strane firme koja ima fabrike u Srbiji i koji je kupio 40ha kod mene u selu. Krece u organsko povrtarstvo a taj njegov predstavnik je mrtvo ladno rekao " ovi seljaci u selu, zao mi ih je ali ako nastave da seju ratarske kulture ni jedan nece opstati!" Tako to bude u zivotu - pametnih i glupih!

Problem kod nasih ljudi je da dobar deo, sem srpskog ne znaju ni jedan drugi jezik. Znaci u velikoj su meri neobavesteni. Kad se tome dodaju i druge osobine koje se odslikavaju u dosta primitivnom nacinu razmisljanja onda se dolazi do jedne glupe ili priglupe, tupe mentalne strukture. Mozda svedska poslovica to najbolje opisuje "prazna kanta najvise lupa".

Sto se biodinamicke poljoprivrede tice slicno se desilo u Erdeviku kad je prijatelj Englez posadio 8ha vinograda. Svi su mu se smejali i ismejali, razni pametnjakovici koji u svom neznanju njega proglasise da se bavi vradzbinama. To je bilo pre 4 godine. Pre nekih 3 sedmice zove me dekica iz Erdevika da me pita za "Poljoprivredni kurs" od Rudolfa Stajnera. Kaze pozajmio je knjigu pa je posle 15 procitanih strana odlucio i da je kupi. Pitah ga odakle mu knjiga i interesovanje a on rece"ma dosao je neki Englez pre nekoliko godina kod nas i podigao je vinograd. Svi smo mu se smejali jer je bio cudak, niti je prskao vinograd sa onim sto mi koristimo, niti je radio sta mi radimo. I umesto da propadne, njegov vinograd je imao i bolji rod i vino mu je bilo vrhunskog ukusa. Tako nesto nisam do tada video pa zelim i ja da prestanem da se trujem pa da imam isti takav vinograd!"
 
Ljudi aj iskulirajte malo....priznajem da sam delom i ja kriv što počesmo ovim tonom, ali sam bio malo začuđen principom funkcionisanja foruma (od davanja imena da bih uopšte video sadržaj foruma, pa onda dalje onime što sam tamo pročitao).

Činjenica je da stvari koje se tamo spominju jesu poigravanje sa naučnim činjenicama. Ne može niko da me ubedi da je kalem grančicu najbolje uzimati kad je neka planeta na nekom položaju na nebu, to prosto nema veze sa zdravim razumom. Kombinovanjem nekih principa organske proizvodnje (pravljenje komposta itd) se postiže balans nalaženja razuma u celoj priči da bi delovala ubedljivije i "vrbovali" novi članovi. Zna naš seljak šta je kompost. Ali odavno nema vremena, novaca i kičme da drži i stoku, da uzgaja i pšenicu i kukuruz za potrebe stoke, pa da pravi kompost i ostalo, već kupi par džaka veštaka pa prospe po njivi. Slažem se da ima onih koji su zadrti, dobar deo stanovništa nam je na žalost takav, ali ne može se stvar generalizovati.

Kolega GorskiCar jeste bio oštre reči nazivajući vas sektom, jer i za to nema "dokaza" tj činjenica već je to njegov subjektivni utisak.

Ako želite nešto da nam objasnite, samo izvolite pa da diskutujemo, ova tema ima već 3 strane i puna je negativne energije a ništa o naslovu teme rečeno nije osim "dođite na forum biodinamike" (i dajte nam vaše ime i prezime).
 
Ovu temu sam otvorio jer se po raznim drugim temama spominjala biodinamicka poljoprivreda, pa sam mislio da je najbolje da je sve na jednom mestu. Pa ko ima nesto da napise ili pita, nek izvoli. I dalje stojim pri tome. Ovo sto se zadnjih par dana pise je u najmanju ruku neukusno. Napadati nekog zbog njegovog razmisljanja i kritikovati druge forume (na koje vas niko ne tera da idete) nema smisla. A i nije po pravilu i u duhu ovog foruma. Zbog toga ce sve sto se ne tice ove teme biti obrisano cim budem imao vremena da sve iscitam. Svima koji ubuduce budu pisali o stvarima koji se ne ticu ove teme, a narocito onima koji budu napadali druge clanove i pisali tonom kojim se pise zadnjih par dana, BICE DODELJENE OPOMENE
 
U redu postoji sajt, shvatam procitao sam prve stranice, ja imam sledece misljenje:
Prvo: Ja sam za svaku proizvodnju koja donosi zaradu a da nije pozitivna nula
Drugo: Nemam nista protiv deljenja tudjih misljenja i smatram da trebasvakom dati priliku da objasni o ovoj proizvodnji
E sada jabihzamolio sve nase kolege da je najbolje da ova stvar prenoci, da se strasti smire, ja cu sutra procackatina internetu nesto o toj proizvodnji pa cu ubaciti ovde da vidimo na cemu smo, ako ne sutra onda do kraja nedelje, zamolio bih i ostale kolege koje imaju dovoljno vremena da pomognemo ovu temu na taj nacin, pa da vidimo ako tema zavredjuje paznju i daje pozitivne rezultate za nas poljorpivrednike onda tema treba ostati u suprotnom ne treba, verujem ako pazljivo procitate moj tekst shvatice te da nisam imao nikakvu losu nameru, vec zelim da se svi smirimo stanemo na loptu i vidimo na cemu smo :)

- - - - - - - - - -

Evo nesto od wikipedije:
Osnovna Steinerova teza je postojanje „životne snage“ u poljoprivrednim kulturama i tlu, kao i u mineralima i kemijskim elementima, koji utječu na živa bića. Čovjek putem ovako uzgojene hrane u organizam unosi „kozmičke sile“ koje imaju svoje djelovanje na biljke i životinje. Zvijezde navodno imaju svoje međudjelovanje na Zemlju i na pojave na zemlji posredno preko planeta.
Steiner opisuje specifične načine gnojidbe, koji trebaju potaknuti ispravnu vezu kozmičkog i hranidbenog. Iako se navedene „snage“ i „sile“ ne mogu znanstveno utvrditi ni izmjeriti, [SUP][1][/SUP] biodinamička poljoprivreda, je pozitivno prihvaćena u praksi, kao poseban oblik ekološke poljoprivrede. Rudolf Steiner je smatrao da je hranjivost živežnih namirnica u padu, tvrdeći da mineralna gnojiva i pesticidi„oduzimaju životnost bilju.“ Na ovom predavanju dane su upute za izradu biodinamičkih pripravaka, koje su kasnije razvijali i primjenjivali naprije sami antropozofi, a kasnije i svi ostali. Ovi pripravci, namijenjeni uglavnom gnojidbi i zaštiti od nametnika, izrađuju se od isključivo prirodnih materijala i imaju specifičan način izrade.
Uskoro nakon ovih predavanja u Koberwitzu je osnovana skupina pod nazivom Pokusni krug antropozofskih poljoprivrednika, za ispitivanje zacrtanih smjernica i načela. Savez Demeter je udruga osnovana 1928., koja izdaje licence za farme i proizvode koji slijede biodinamičku metodu. Nekoliko godina nakon kobervickog tečaja biološko-dinamički pokret počeo se širiti i izvan Njemačke u ostale europske zemlje, i u ostatak svijeta.
Njemački antropozofi Maria Thun i Matthias K. Thun, čitavu su drugu polovicu dvadesetog stoljeća razvijali i istraživali osnovne postavke biološko dinamičke poljoprivrede. Pokusno su vršili sjetvu i sadnju u vremenskom skladu sa kretanjima i pozicijama zvijezda u odnosu na planete. Na ovaj način su uspostavili određene zakonitosti. Proučavali su hranjivost, okus te kakvoću hrane. Dalje su razvili i konkretno ispitali Steinerovu tvrdnju o utjecaju nebeskih tijela na pojedine dijelove biljke. Na temelju dobivenih rezultata svake se godine objavljuje sjetveni kalendar, sa raznim uputama za sve grane poljoprivrede, osobito za pogodno vrijeme sjetve i sadnje.
Biodinamičko gospodarstvo funkcionira kao zaseban samodostatan organizam. Biodinamičke proizvode certificira Demeter; postoje i druge licence, ali ih može certificirati i bilo koja organizacija za certificiranje ekoloških proizvoda.

Biodinamička poljoprivreda ili biološko-dinamička poljoprivreda je vid poljoprivrede temeljen na idejama Rudolfa Steinera.
Biodinamička poljoprivreda začeta je nizom predavanja održanim 1924. na imanju Schloss u Koberwitzu, u tadašnjoj Njemačkoj, u današnjoj Poljskoj. Utemeljitelj antropozofije ova predavanja održao je poljoprivrednicima, članovima antropozofskog društva.

- - - - - - - - - -

www.agroinfotel.net/index.php?option...id...poljoprivreda... ​evo procitajte samo sam to uspeo naci, a i spava mi se..
 
Po instrukcija Rudolfa Stajnera od 1920. radjeni su brojni eksperimenti sa sejanjem biljaka. Tako je gorepomenuta MArija Tun nekoliko godina svakodnevno sejala rotkvicu i pratila je i zapisivala rast i kvalitet te biljke na osnovu 365 uzoraka (jer su sadjeni naizmenicno - dan za danom). Istovremeno je praceno i kretanje Meseca preko horizonta i to je isto tako uredno zapisivano. Nakon nekoliko godina doslo se do jasnog saznanja da postoje periodi kada je ta rotkvica bila boljeg ploda ili losijeg i da se ti periodi podudaraju sa kretanjem Meseca. Kasnije suta saznanja prosirena na eksperimene sa lisnatim povrcem, itd. Zasto Mesec, jednostavno iz razloga zato sto je u narodnom znanju postojalo iskustvo da recimo, drvo za gradju, uvek se sece kada Mesec opada - od punog do mladog Meseca. Da su nekada seljaci sejali tek kada dodje pun Mesec jer ako seju ranije seme postaje osetljivije na gljivice. Danas znamo da Mesec utice na vode na zemlji i da kada opada ima manje biljnih sokova u biljci a kada raste da onda oni bujaju. Plod voca koji je ubran u periodu rasta Meseca ka punom brze se kvari od onog koji je ubran u periodu opadanja Meseca. Slicno je ako uberete cvet pre podne duze ostaje svez nego onaj ubran popodne - biljni sokovi se dizu prepodne u biljku a popodne se povlace ka korenu. To je sve empirijski dokazano a ko ne veruje moze i sam da proba.

Stajnerove ideje iz "Poljoprivrednog kursa" bile su i jos uvek su neke cudne. Sta mislite sta su ljudi tada mislili i ne samo tada vec do kraja 80-tih na njegovu izjavu da ce "krave poludeti kad pocnu da jedu meso"! To je rekao 1924. godine. Danas znamo da krave zaista lude.Iako biodinamicka poljoprivreda potice iz antroposofije najveci broj ljudi koji se bavi biodinamickom poljoprivredom niti ne zna sta je antroposofija niti je to neophodan uslov da se zna.
 
Ја знам да кретање Мјесеца утиче на плиму. Можда и те планете утичу на биљке, али ко би упратио сва та кретања. Све је то превише замршено. Читао сам и једну од тих Штајнерових књига. Погледао сам и слике које је Октопод окачио и установио да има превише позивања на оснивача правца - Штајнера.
 
Ја знам да кретање Мјесеца утиче на плиму. Можда и те планете утичу на биљке, али ко би упратио сва та кретања. Све је то превише замршено. Читао сам и једну од тих Штајнерових књига. Погледао сам и слике које је Октопод окачио и установио да има превише позивања на оснивача правца - Штајнера.

Naravno da je to nemoguce! Kao sto je nemoguce da se tog kalendara 100% pridrzavamo. Zivot ne moze da se stavi u kutiju! Ali ipak pomaze da kad mozemo koristimo preporuke. A zasto je previse pozivanja na Stajnera ako je rekao toliko pametnih stvari koje ipak zahtevaju mozganje. Prvi je u svetu rekao 1924. godine da kravama ne treba da se skidaju rogovi jer oni imaju veliku ulogu kod kvaliteta mleka:

mleko od krava sa rogovima ………………………………………………………………………….mleko od krava bez rogova

milk-horns.png
milk-dehorned.png


- - - - - - - - - -


Da Arnadjele malo detaljnije pojasnjenje zasto je Stajner govorio da je Zapad protiv, ne Istoka (to je sirok pojam) vec protiv Slovena i Rusa kao najbrojnijeg slovenskog naroda. Daleke 1919. Stajner je odrzao javno predavanje koje je ostalo zapisano i tada i objavljeno da je Oktobarska revolucija projekat engleskih masona u nameri da ukoce Ruse u njihovom razvoju. Tada je rekao da ce taj projekat trajati tacno 70 godina!

Neka moderator Nebojsa oprosti jer ova tema nema naizgled veze sa poljoprivredom ali i te kako ima jer apadni koncept poljoprivrede ima veze sa velikim gazdinstvima, GMO hranom, profitom po svaku cenu. U toj trci nasi mali poljoprivrednici nemaju nikakve sanse. A oni vise i nemaju male poljoprivrednike. U Norveskoj najmanje farme imaju 50+ ha!
 
Poslednja izmena:
A onda se krene i sa teorijama zavere...

Da se razumemo, ja nisam glup da ne shvatim šta pričate i da u tome ima nečega, naravno da sve u prirodi ima direktne veze sa prirodom jelte, a priroda jeste i kretanje meseca i ostalog, ali u praksi ima previše stvari koje zaista nema smisla raditi u vreme padanja meseca i slično, to sve može da radi neko ko ima bašticu koju sadi sebi i u penziji je pa kao "e a danas ću da posadim tih 23 semena rotkvice"...

Ako izostavimo te stvari, ostaje organska poljoprivreda i to je nešto o čemu treba svi da učimo, bilo da to izvučemo iz biodinamičke ili direktno iz organske kako god se to zvalo.
 
Ko Vas tera da biolosko-dinamicku poljoprivredu radite uz Rudolfa Stajnera ? Moze i bez njegovih ucenja. Vrlo je lako .

Zasto mesate neke sekte i biolosku proizvodnju hrane ?

Ja se u velikoj vecini bavim BIOLOSKOM proizvodnjom , a o Stajneru ,malo znam,skoro nista.

Dakle braco , nije vam striktno potreban R.Stajner da bi ste gajili voce ,povrce,zitarice na BD nacin.

Stvar je jednostavna, koristite prostu logiku , nemate nikakve koristi ni potrebe za produbljivanjem teme.Jer ce Vas to svakako odvesti u nekom losem-negativnom pravcu.


Samo ujedinjeni mozemo dalje !
Protiv GMO !!!!!!!!!



Pozdrav svima !
 
Nazad
Vrh