Biodinamička proizvodnja voća

nebojsa

Moderator
Učlanjen(a)
11 Dec 2008
Poruka
2.693
Lokacija
Kula
U ovoj temi možete pisati o svemu vezano za biodinamičku proizvodnju voća. Počnite lepo od početka, dakle od pripreme parcele pa preko sadnje, sve do zaštite i eksploatacije
 
Toliko pisanja o biodinamickoj proizvodnji voca na drugim temama a na ovoj temi koja je namenjena za to ni jedan upis vec danima. Nema ni jednog junaka da zapocne izlaganje o biodinamickoj proizvodnji :osmeh: Ovim upisom zelim da vas isprovociram da zapocnete pisanje :bravo:
:ppozdrav:
 
Поштовани пријатељи тема је врло озбиљна и за почетак бих Вам препоручио да посетите сајт:biodinamika.org па мало прочитајте најпре понешто о антропозофији,о Рудолфу Штајнеру и његовим предавањима па тако...има доста да се чита а и да се и понешто научи.Набавите и коју књигу о овом виду пољопривредене производње проучите шта пише па вежбајте.
Ништа није ни страшно ни компликовано само је доста другачије од хемијске пољопривреде.Благодет овако произведене хране не само за људе већ и за стоку је немерљива и врло ћете се зачудити богатством укуса,мириса, доброг сортног изгледа плода биљака као и саме биљке,да су биљке које се тако гаје здраве а да се отровне заштите не користе,и посебно важно је то да су и биљке и плодови здравствено безбедни за употребу одн.за исхрану и људи и стоке.
Такође,уштеда у новцу јер се не троше паре за вештачко ђубриво и заштиту биљака.
Чак ни повећан физички рад у неким фенофазама биљака није нешто велики.
Излечићете земљу а ви ћете бити здравији.
 
Ja se delimicno bavim takvim vidom poljoprivrede,kao sto kaze deda lala , posetite nas na http://biodinamika.org/ .Ne moze to tako lako da se objasni,bum tras ,priprema sadnja,berba.Svemu tome predhodi citava nauka,ujedno i vrlo laka,samo treba slusati prirodu.I uraditi to sto Vam priroda kaze. Opsirnije moze da Vam objasni Zoran Petrov na forumu ``biodinamika``.

Veliki pozdrav!
 
Znam ja da ne može na brzinu i preko kolena. Ali temu sam otvorio upravo da se ljudi polako upoznaju sa terminima i da dobiju neke osnovne informacije. Nije neophodno da se sad pojavi neko i da objasni sve od A do Z. Početi polako pa će se vremenom dopunjavati i proširivati znanje. Bolje da se piše na jednom mestu nego da se svuda, onako usput, nabaci po nešto i na tome se završi. Neki članovi su pisali o tome po raznim temama... Evo otvorene teme pa neka nastave...
 
Небојша,теби похвала за домишљатост и далековидост.
Да не би трошили и време и енергију за преписивање нечега што већ на сајту друштва за биодинамичку пољопривредну производњу постоји и где се одвија на разне начине добра комуникација међу људима, свако ко жели може да се обавести о свему.Наравно да неће изостати одговори на питања.Стефан је добро приметио,у таквом виду нема само рецепт радим, урадио сам, готово.Преостаје само да уберем плодове и да се сладим њима.Такав чаробан штапић у природи не постоји,бар моја маленкост за њега незна.
Ми нисмо међу собом ни непријатељи,ни такмаци нити желимо да било коме одмогнемо и преваримо.Намере су нам,надам се,часне и тако треба и да остане.
Поновићу,прочитајте прво о учењу Рудолфа Штајнера,његова предавања пољопривредницима,....

ЕВо Вам домаћи задатак:Има једна књига,наслов је Тајни живот тла.Може да се скине у ПДФ-у.Чита се скоро у једном даху а после се стално изнова прочитава.
 
Od skoro sam poceo da pratim sajt biodinamike ima mnogo toga pametnog procitati polako citam sve,sajt je opsiran i detaljan pa polako ulazim u teoretska predznanja .
Zeleo bih i na ovom sajtu da se pise o tome zato sam i trazio ovu temu.
Zeleo bih neko da opise sam pocetak:priprema parcele,odabir sorti itd, kako to sve ide polako postupno od a do z. da opisu ljudi koji rade ovaj nacin proizvodnje i imaju prakticna iskustva.
Zahvaljujem na svakom odgovoru :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Dobro dobro, shvatili smo, postoji neki sajt biodinamika...postoje i sajtovi o voćarstvu...i knjige...da gasimo onda forum.
 
Pa ima i tema "podizanje višegodišnjih zasada" na primer...i odakle početi? Hteo sam samo da skrenem pažnju da smo svi shvatili da postoji taj neki sajt i da nema potrebe da se to ponavlja pri svakom pitanju u ovoj temi.

Ja se delimicno bavim takvim vidom poljoprivrede,kao sto kaze deda lala , posetite nas na http://biodinamika.org/ .

Opsirnije moze da Vam objasni Zoran Petrov na forumu ``biodinamika``.

Sasa P ,koliko vidim ti si clan na forumu ``Biodinamika``.Pa mi nije jasno zasto tamo ne trazis odgovore na pitanja.Verovatno ces dobiti vise odgovora,jer dosta ljudi koji su tamo i bave se takvim vocarstvom ,nisu i na ovom forumu.

Bolje mozda da pitaas nesto konkretno,nego ovako.I opet ti kazem vidi odgovore na ``Biodinamika``.
 
Za sada ništa dok se ne uputim u temu, do tada mi ništa ne znači stalno ponavljanje da to ima sa tom sajtu i da treba da idem tamo da pitam...postoje teme gde me nema, one nisu vezane za voćarstvo. Jesam ljubopitljivac.

EDIT: evo rodilo se jedno pitanje, kad si već spomenuo da ne treba zalivati i da takva voćka nije dovoljno izdržljiva i da nije ni trebalo da opstane...

Svi znamo kakva je suša bila ovo leto. Meni se nekoliko od 15 novih sadnica osušilo iako sam zalivao.

Trešnje stare 3 i 6 godina su počele da gube list. Jeste na njima bilo kokomicesa, da budem skroz iskren, ali je bilo dosta pojave da list "preko noći" požuti skroz, čisto žut, bez znakova kokomicesa, bez crnih pega, "paučine" uzduž lista sa druge strane, prosto glot žut list i otpadne. Takvih je otpalo oko 20% ukupne lisne mase.
Na šljivama su krenuli da se suše plodovi krajem leta, krenule da crpe vodu iz plodova i grana. Nije u pitanju monilija, znam kako ona izgleda.

Koje rešenje za ovo nudi biodinamika, ili sam trebao da ne zalivam pa da mi se pola stasalih trešnji i pola od dede još ostalih šljiva posuši jer im nije suđeno, jer nije trebalo da opstane?
 
Poslednja izmena:
Dobro ,uhvatio si se za sajt pa sajt , evo ucinicu ti i izbrisacu sve sto sam napisao.Verovatno ce ti biti lakse.

Srdacan pozdrav!

- - - - - - - - - -

Evo ,obrisao sam,ne mogu sve da prepravim,ne znam iz kog razloga,valjda forum ne dozvoljava. Pa nastavi da se upucujes...
 
U međuvremenu sam editovao post, ne znam dal će ti izaći obaveštenje pa čisto da napomenem...
 
Прво што Природа учини када се суочи с отровом је да се бори против њега и покуша да удахне снагу облику живота који је нападнут.Уколико хемичар истраје у својим методама тровања,он често мора да измишља више и јаче отрове да би се суочавао с отпором којим му Природа узвраћа.На тај наћин се ствара зачарани круг.Затим се укључују,као последица,још отпорније штеточине и све снажнији отрови.Ко може да тврди да и сам човек у овој дуготрајној борби не буде савладан.(Френд Сајкс,Вилшајр,189:cool:
На сву срећу има више милиона поклоника Биодинамике.И ретко је ко од нас болестан и ово не схватамо као брзопотезну партију шаха већ начин живота .
Свако има права да,не угрожавајући друге,одабере свој пут.На овом путу се добро ради,доста учи ал` богме и ужива.

Bio-Dynamics(Биодинамика)часопис који има тираж од 2 милиона примерака с преко преко милион претплатника је 1968 године имао слична питања.Нису у питању биле"ситне рибе" и на радост данас су у свету познати и признати пољопривредици чија се реч поштује и уважава.
 
Nazad
Vrh