Površina za start posla sa jagodama

Mislim da je veci problem sto je bregovita, odnosno sto je 5 metara razlika, jer ce ti voda mnogo vise ici u donjem delu, nego u gornjem.
Kod mene sam merio i na razlici od metar visine, voda ide za petinu brze u donjim delovima (koristim pluvio KPK, vodu pustam iz cisterne prirodnim padom, a redovi su mi oko 30 metara duzine). Sad vidi ti koliko ce tebi brze ici, ako je 5 metara razlika.

Vrlo je moguce je da ti je problem uvecalo to sto si zalivao prirodnim padom, ako je pritisak bio manji od deklarisanog za ta creva. Verovatno bi se manje primetilo sa dovoljno jakim pritiskom a posebno ako bi pustanje vode islo nizbrdo.
 
jel problem ako se jagode zalivaju iz jednog kanala
imam jedno 30m od parcele kanal pa bih iz nejga uzimao vodu za kpk
 
Sto bi bio problem, samo ti treba dobar filter

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Vojvodina

Posto spominjes bure ili cisternu verovatno mislis da u njoj mesas prehranu za usev . Ro mozes izbeci tako sto prehranu uvedes na ulaz turbine sa cesmicom pa izbegnes cisternu i troskove koja ona nosi sa sobom nego navodnjavas direktno . Jedina mana je hladna voda da se ne sokira biljka na velikoj vrucini pa zalivas ujutro rano .
 
telnett, moze li pojasnjenje, kakva turbina, kako spajas prihranu sa vodom iz kanala,bunara...?
 
Imas u temi kap po kap sve potanko opisano

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
^A rekao si da ces da se bacis na materiju :osmeh:
Ja koristim ovakav i meni zavrsava posao, ali ja koristim vodu iz bunara koja je dosta cista. Raspitaj se u nekoj radnji koji je najbolji za vodu iz kanala.
 
To vidi sa distributerima

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Kao totalni pocetnik krecem sa jagodama, sorte Joly, Alba i Asia. Za pocetak me zanima koji insekticid da koristim u obradi zemljista posto je u pitanju livada. Moze li Galition extra ili nesto drugo.
 
sta mi preporucujete za prvu sadnju da li frigo sadnice ili neke kontejnerske

Pogledaj malo ovde: http://www.poljoprivredniglasnik.com/kvalitet-sadnog-materijala-jagode/ i ovde: http://agroinfotel.net/jagode-izbor-sadnica-odlucuje-o-uspehu-uzgoja/ za neke opšte informacije. Ja sam koristio frigo živiće i bio sam zadovoljan sa primanjem, sem možda onih koje su sadili "lako-ćemo" sadioci. :)
Аko počinješ, važno је da ti živići budu što više klase, npr A+ ili A++, što znači - što bolje razvijene, tj što veće debljine, kako bi imao što manje problema i što manje trošio vreme i novac na traženje rešenja za te probleme.
One će naravno biti nešto i skuplje.

Inače, svima koji počinjete sa sadnjom, preporučujem da pratite i ovaj forum: http://poljoinfo.com/showthread.php?13133-Cena-jagoda-2015. Tu ćete naći izveštaje proizvođača o cenama koje postižu i problemima koje imaju pri prodaji i vrlo je poučno.
Ne kažem to zato da bih nekog odgovorio od proizvodnje, jer mislim da kod nas ima mesta za još mnogo proizvođača, već da bi imali realniju sliku o tome šta vas čeka.

Kad čovek shvati na vreme da put ispred njega nije ružičast, već trnovit - onda može da obuje jače cipele, umesto da se zaputi u kućnim papučama i odustane posle par metara. Cene su definitivno nestabilne, ponekad dobre, vrlo često loše, a ucene nakupaca još češće i još uspešnije. Treba odmah razmišljati i šta i gde sa jagodama.
Ako samo mislite - prodaću ih lokalcima na veliko, mogli bi se naći u problemu - verovatno ćete nešto zaraditi, ali ni blizu kao što ste se nadali.

Ja sam posadio jagode u 2013 - još nisam došao do plusa i mislim da neću ni sa ovom berbom (dakle 2 pune godine). Dobro, prošla godina je bila katastrofa, posebno za jednog početnika, sa poplavama, kišom, bolestima, krađama itd, ali to je moje realno iskustvo.
 
Za sadnju na 30 ari , kolika su okvirna novcana ulaganja (od pripreme zemnje do berbe) ? Sadnice imam...
 
Nazad
Vrh