Površina za start posla sa jagodama

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Danas sam gledao promotivni material od jedne firme za sadnice jagoda, pa sam malo razmišljao o tome. Zainteresovalo me je na kolikoj površini posaditi jagode kad se počinje sa poslom. Znali neko ko želi da proba, da posadi neku površinu jagoda radi upoznavanja proizvodnje i da proba nešto prodati, koji bi bio optimum.

Da ne uloži mnogo, vidi da mu to neide, a uložio je novac, a opet da ne bude premalo da bi mogao da stekne neko iskustvo. Ovako kao laiku, meni se čini da bi bilo dovoljno da posadi prve godine 6 ari.
 
Ako radis pokraj posla , idealna povrsina je oko 2500 sadnica po clanu obitelji , ako ste recimo ti i zena radno sposobni i radite , max. je 5000 sadnica i ako je i to puno , ako ne radis , onda mozete ti i supruga recimo da odradite svatko po 5000 sadnica s tim da za branje ce ti ipak netko trebati pomoci.

Nema tu pravila , nije svatko jednako radno sposoban , netko moze da čuči cjel dan i nista mu , ja odem do kraja reda od 65 metara i jedva se ispravim , kad ne valja kičma dzabe sve.

Svatko ko počinje , moj savjet mu je 2000 po članu obitelji , i dok se ne nauči to će mu biti i previše , tako da sve može da odradi kako spada i u pravo vreme.
::novac:::bravo::sjasi::kisa:
 
Slazem se sa onim sto je napisao mojalovaa. Ja sam ove godine posadio oko 1000 sadnica da bi video sta i kako, a sledece planiram jos oko 12000 i posto radim, ne znam kako cu stici da sve zavrsavam, iako racunam da mi i porodica pomaze. Po dosadasnjem iskustvu, ja sam ne bi mogao da odradim vise od 3000 sadnica.
 
novii, zavisi kakve imas uslo za zalivanje, najskuplja pojedinacna stavka ti je pumpa. kad to resis, odluci koliko vremena mislis da potrosis na jagode. ako si apsolutni pocetnik nemoj da ides preko 2000, to ti je taman da se upoznas sa njima prve godine a da ti ne presednu. jagode su mnogo teske ako im se ne posvvetis 100% osetljive su na brdo bolesti i na nedostatke mikroelemenata. same sadnice su najmanja stavka u odnosu na preparate i djubrivo koje treba utrositi. folijA i kpk creva su isto povoljna. ja sam posadio oko 7000 i jedva sam se izborio da mogu da kazem da sam zadovoljan, ali sam takodje i mnogo naucio.
 
Tema je površina za start, sve ostalo u odgovarajućim temama:off_topic:

E sad... to "za probu" je vrlo rastegljivo. Da bi probao, video kako ide i nešto naučio dovoljno je i 1000 sadnica... ma i 500.... Ali ne može da stvori sliku o (ne)profitabilnosti, organizaciji, obimu posla.... Zavisi i koliko je čovek spreman da uloži. Bar neka okvirna cifra, pa da se može reći konkretnije.
Po meni je 20-tak ari neka prava mera za početak. Ako čovek ima nameru da se time bavi i u budućnosti. Naravno, da se pristupi ozbiljno, dosta pročita i nauči i dosta radi. Jer dosta stvari te košta jednako i za 10-tak ari i za jutro. Bunar, pumpa, postavljanje folije...
 
Mislim da si u pravu sto se tice povrsine od 20 ari.ja sam apsolutni pocetnik,tj u peridu jul-august planiram da zasadim nekih 30 ari pa da vidimo sta ce biti.Zato sam sada aktivan na forumima, proucavam literaturu,pravim beleske pa ce mo videti kako ce mo i sta cemo kad bude doslo vreme za to.Vec sada pravim u glavi slike i skice sto se tice sistema KPK kako i gde sta sprovesti pa gde staviti venturi ....
Ostaje mi da izaberem koju cu sortu,troumim se izmedju Albe,Asie i Elsante::suncanje::::spreman na sve::
 
Poslednja izmena:
Mislim da si u pravu sto se tice povrsine od 20 ari.ja sam apsolutni pocetnik,tj u peridu jul-august planiram da zasadim nekih 30 ari pa da vidimo sta ce biti.Zato sam sada aktivan na forumima, proucavam literaturu,pravim beleske pa ce mo videti kako ce mo i sta cemo kad bude doslo vreme za to.Vec sada pravim u glavi slike i skice sto se tice sistema KPK kako i gde sta sprovesti pa gde staviti venturi ....
Ostaje mi da izaberem koju cu sortu,troumim se izmedju Albe,Asie i Elsante::suncanje::::spreman na sve::
Ja sam sad u avgustu posadio prvi put nekih 6000kom mislim da za pocetak mije sasvim dovoljno da vidim sta i kako cese odvijati proizvodnja ,po mom iskustvu gde ce biti venturi i kako ce ici trake je manje vazno jer uglavnom svi sistemi rade po istom principu,po meni je vaznije,struktura zemljista ,polozaj parcele ,okolina, tako da za pocetak nesaditi nesto preterano jer mislim da kao druge kulture tako i jagode na svakoj parceli se drukcije ponasaju .iako se sve isto radi nece uvek biti isti prinos i sve sto prati proizvodnju znaci po meni svaka parcela je prica za sebe a i svaka sorta nece biti ista na svakom podneblju i treba pogoditi koja je najbolja za taj potes gde ce ici jagoda
 
Slazem se da je svaka parcela prica za sebe i da puno toga zavisi od sorte koja se sadi ali mislim da je isto tako vazno i kake se ophodimo sa njima posle sadnje tj dali smo ispostovali sve agrotehnicke mere jer dzaba ti pravilan polozaj njive i okolina koja ne pravi senku (hladovinu)ako se ne zalije kako treba i ne pusti se dovoljno prehrana.Sve ima svoje ali od nekle treda poceti.meni je ta parcela 30ari i ne zelim da je delim na pola pa sledece god saditi drugu polovinu pa opet razvlaciti foliju,creva...Ovako ako krene krenulo je a ako ne nikom nista padam za 2000e ali nije zivot 2000e prebolecu ih nekako:sta:
 
Ako se 100% posvetis radu na njima nema sanse da ne krene !! Bar ulozena investicija ce da se vrati. Ako pocnes sa jagodama radi sve kako treba (agrotehnika, zastita i sve ostalo ) jer svaka imprvizacija skupo ce da te kosta. Pazi na sorte i nemoj svu povrsinu da sadis sa jednom sortom jer kad dodje vreme branja neces znati sta ces sanjima . Najvaznije je da li imas plasman za tu kolicinu od 30 ari.Jer to ti je kolicina od nekih 5-6 tona jagoda. Ako taj problem resis oda si na konju. Na pocetku nemoj puno ulagati u stvarima koje ti netrebaju. Navise ti treba radna snaga oko branja , sve drugo mozes i sam, sa malo vise zalaganja.
Puno srece i uspeha.
 
Poslednja izmena od urednika:
Puno srece i uspeha.[/QUOTE]

Hala Toni,
Sto se tice sorte idem asiu,albu i clery,tako sam dogovorio sa covekom koji mi pravi rasad(zelene sadnice)
 
nino5, Toni je pomenuo pitanje plasmana. Bas me zanima gde planiras da plasiras te sorte (asia, alba, kleri) posto je poznato da hladnjace u Leskovcu otkupljuju uglavnom zengu. Ako i slucajno otkupe neku drugu trazice da se skida peteljka.
U nasoj okolini svi sade samo zengu pa te zato pitam.
 
jokeru pa nije hladnjača leskovac jedina ima u grdašnicu otkup pa zz oruglica pa u cernicu ima otkup ima stela kljajić pa ima onaj u čokljenik i kod otkupljivača polako konkurencija što je za seljaka dobro.neznam za vlasotinački kraj pa ti nisam nabrajao .još nešto neko je u vlasotince zasadio malo veću površinu asia alba kleri... tamo će biti otkup,taj dečko što je sadio po preporuku strica,a stric je otkupljuvač nije mu dao da sadi zengu znači 99 posto provereno samo se lepo raspitaj
 
Slazem se ja da ima hladnjaca van Leskovca, samo koliko znam sve otkupljuju samo zengu. A taj kome stric otkupljuje sam ja. To sam ti ja pricao. Jugprom je prosle godine otkupljivao marmoladu i to iz Krusevackog kraja, ali nesto nisu dobro prosli. U svakom slucaju ja cu naci resenje, za mene nije problem, ali bas me zanima sta ce drugi koji sade ove druge sorte, kao sto je na primer nino5.
 
@ joker
Pa da ti kazem pravo za plasman nisam toliko razmisljao tj nisam razmisljao o prodaji hladnjacama.
Moj kolega sa kojim sam usao u ovu pricu tj tek treba da krenem ima ove sorte na povrsini od 70 ari i u poslednje 3 god.nije ni gram prodao u hladnjacu nego se povezao sa nekim likom iz nisa ili okoline koji mu odkupljuje celu kolicinu i vozi dalje.Tako da on sada povecava za jos 35 ari i kaze mi da ne brinem za plasman,kaze da on nikad nije imao problema da proda.Jagodom se bavi 10-ak god.a ove sorte je poceo pre 4god.
videcemo kako ce biti
 
... Ovako kao laiku, meni se čini da bi bilo dovoljno da posadi prve godine 6 ari.
to ces opusteno da obradjujes.. koliko je isplativo ne znam, sto neko rece pumpa, okiteni svejedno da l' za 6ari ili 16ari..

Ako radis pokraj posla , idealna povrsina je oko 2500 sadnica po clanu obitelji , ako ste recimo ti i zena radno sposobni i radite , max. je 5000 sadnica i ako je i to puno , ako ne radis , onda mozete ti i supruga recimo da odradite svatko po 5000 sadnica s tim da za branje ce ti ipak netko trebati pomoci.

Nema tu pravila , nije svatko jednako radno sposoban , netko moze da čuči cjel dan i nista mu , ja odem do kraja reda od 65 metara i jedva se ispravim , kad ne valja kičma dzabe sve.

Svatko ko počinje , moj savjet mu je 2000 po članu obitelji , i dok se ne nauči to će mu biti i previše , tako da sve može da odradi kako spada i u pravo vreme.
::novac:::bravo::sjasi::kisa:
zanimljivo si ovo napisao.. ja sam obradjujem oko 6000-7000 (vikend varijanta), krenem ranije npr. da cistim pa lagano oko branja mi kao neko pomogne mada i tu najvise ja potegnem..
zena dosla danas da mi pomogne, dok ja dve vrste ona do pola jedne i riknula.. reko, bezi sam cu :cao:
 
Slazem se ja da ima hladnjaca van Leskovca, samo koliko znam sve otkupljuju samo zengu. A taj kome stric otkupljuje sam ja. To sam ti ja pricao. Jugprom je prosle godine otkupljivao marmoladu i to iz Krusevackog kraja, ali nesto nisu dobro prosli. U svakom slucaju ja cu naci resenje, za mene nije problem, ali bas me zanima sta ce drugi koji sade ove druge sorte, kao sto je na primer nino5.
jokeru drago mi je da si ti čičino dete ,nisi mi ti pričao nego izgleda naš zajednički drug radi u poljoapoteku u leskovac,on te je i zvao za zivići u moje ime pozdrav
 
vladale, sad znam o cemu se radi :osmeh:

U nasem kraju hladnjace otkupljuju ono sto ima u ponudi, a to je zenga. Da ljudi sade druge sorte otkupljivale bi se i one. Eto ove godine su neke hladnjace kupovale i druge, videcemo na kraju da li ce biti zadovoljni. Ako budu, vrlo brzo ce zenga otici u zaborav i kod nas.
Ja necu saditi zengu pa makar morao u Nis ili Krusevac na prodaju da vozim posle svake berbe.
 
Po meni je glupo da se kreće bez, bar 10-15 ari (4.000 do 6.000 živića). To može da se odradi vremenski dosta lako (uz nešto plaćenih radnika, možda), a može da se lepo i zaradi. Problem sa manjom površinom je taj, što moraš svejedno da kupiš pumpu, usisno i izlazno crevo, okiten od vode do jagoda... To ti mnogo uvećava rashod po živiću, ako me razumeš... Otprilike ovako, na površini od 1 hektara troškovi će ti biti od 1 milion do milion i dvesta hiljada (primer), a 40.000 komada. Za 10 ari su ti onda troškovi oko 200.000, a 4.000 komada. A za 1 ar ćeš imati troškove od 50 do 70.000 dinara, a 400 komada. Ove cifre podeli sa brojem živića i biće ti sve jasno. (Cifre su samo orijentacione prirode, da bi bilo jasno sve).
 
Poslednja izmena:
ja kad budem imao milion dinara ima odma da počnem da treniram najskuplji sport na svetu zenskice .a sad malo ozbiljnije ja nesmem ni da razmišljam o tolikim ulaganjima a sve te razumem
 
Da li se isplati krenuti sa jedno 3000-4000 eura?
To je neka ustedjevina koju imam, pa me interesuje da li moze za te novce da se sve zavrsi. Da ne bude posle treba jos sto ovde, dvestotina ovde...
 
Nazad
Vrh