Površina za start posla sa jagodama

Koliko novca je potrebno za zasnivanje zasada jagode na povrsini od 30 ari?

Potrebno je znati da ulaganje u jagode traje skoro godinu dana od dana sadnje do pocetka berbe, ukoliko pricamo o ljetnjoj sadnji. Troskovi iskljucivo zavise od nacina sadnje i sadnog materijala. Ukoliko je u pitanju ozbiljna sadnja koja podrazumjeva frigo sadnice, foliju, sistem za zalivanje, kvalitetnu prihranu i zastitu visina uloga u prvoj godini je oko 4000 e (molim druge da me isprave ukoliko grijesim), opet napominjem da oscilacije mogu da budu i vece, prijatelj je ove godine na povrsini od 70 ari imao ulog od 12 500 e, problem sa sadnicama, skupa zastita i prihrana. Veliki dio ide na radnu snagu ukoliko nemate svoju. Kada se odlucite za tip sadnice, u prvu PP apoteku po informacije koliko kosta folija i sistem za zalivanje, da li imas svoju pumpu, na povrsino od 30 ari moze da stane oko 12 000 sadnica i kalkurator u ruke. Mene troskovi izadju oko 0.50 - 0.60 po jednoj sadnici jagode, ukoliko je godina normalna.
 
da li moze da se sade jagode na peskovitom zemljistu a pritom je parcela od 17 ari malo i bregovita tj razlika u nivou je mozda jedno 5 metara
hvala
 
Sto se tice peskovitog zemljista, mislim da nije problem, samo uradi analizu zbog kvaliteta zemljista. Mislim da je veci problem sto je bregovita, odnosno sto je 5 metara razlika, jer ce ti voda mnogo vise ici u donjem delu, nego u gornjem.
Kod mene sam merio i na razlici od metar visine, voda ide za petinu brze u donjim delovima (koristim pluvio KPK, vodu pustam iz cisterne prirodnim padom, a redovi su mi oko 30 metara duzine). Sad vidi ti koliko ce tebi brze ici, ako je 5 metara razlika. To moze do negde da se resi, tako sto ces okiten crevo staviti na sredini, a ne na pocetku redova. Isto, treba da se uzme u obzir na koju stranu ti je breg, jer je bitno da imas dovoljno sunca. Neverovatno je koliko se primecuje razlika na jagodama koje imaju manje sunca.
Nemoj da te ovo obeshrabri. Ja samo ukazujem na probleme.
 
breg je na suncanoj strani jedino sto pored ima neko drvece pa bude jedno 3 metra par sati u hladovini
a kako bi se ponasalo ako bi okiten crevo stavio na najnizu tacku pa odatle gurao vodu gore?
 
Isto. Mozda malo gore. Ja sam tako stavio na parceli o kojoj sam malopre pricao. Ali ne zato sto je bolje, vec zato sto mi na vrhu redovi nisu iste duzine, a dole jesu.
Ili da predvojis na pola (da redovi budu kraci, pa tako smanjujes visinsku razliku), ili da stavis okiten na sredinu, pa KPK trake iz njega navise i nanize i pustas redove u jednom pravcu, a onda u drugom. To je moje misljenje, slobodno pitaj jos nekog, mozda je neko nasao bolje resenje.
 
Moze. Psenica, jecam...
Kod mene je bila detelina, pa je i dan danas berem u rupama kod jagoda. :osmeh:
 
posto sam ja potpuni laik nadam se da cu moci da se oslonim na tvoje savete:osmeh:
Nikako.
Otvoris podforum jagode, pa onda krenes da citas od pocetka temu opsta tema, zastita jagoda, prihrana i djubrenje. Kad to sve procitas, onda obilazis parcele gde sade jagode, raspitujes se, trazis savete, citas knjige. Mozda si stariji, pa nisi navikao da citas po forumima, ali bez obzira, ako zelis da sadis jagode, moras da se upoznas sa materijom.
 
Imam jedno pitanje mozda je malo glupo. Koliko godina jagoda koju posadis radja? Za sumsku sam procitao tri godine i vadis, pa zato pitam?
 
@ vojvodina
Ako imas teren pod nagibom, moras uzeti kompenzujuce trake. Meni nikad nisu trebale pa nisam u toku, ali trebalo bi da ih ima. Ima tema o kap po kap pa prelistaj da vidis ima li sta tamo.

@ milosknj
3 godine, mozda 4, a mozda i 5, zavisi od sorte i u kakvom je stanju zasad. Obicno se racuna 3 godine.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
@radashine jel bi te propusne isle na sredinu parcele pa razdelile ravan teren od onog pod nagibom?
 
Da. Ako je velika dužina bankova i visok procenat nagiba, moraćeš i po 2-3 da stavljaš po traci. Onda ih, kod prvog navodnjavanja podesiš tako da ti otprilike isti (približno) pritisak u traci bude duž čitavog sistema (trake).
 
Po meni je naj bolje da ulaz vode u trake bude od gore bilo padom ili pumpom ,i ne dugacki redovi jer ima pad pritiska po duzini kpk trake . Ako vec treba da budu dugacki deliti ih na sekcije od 50-70m .
 
redovi bi bili oko 40m duzine
jedino sto mi je kanal za vodu ispod parcele
pa bi morao ili pumpom direktno u trak eili u neki rezervoar na najvisem delu parcele pa prirodnim padom
 
najbolje razbuces crevo do nejvisljeg dela parcele i odatle u kpk trake . Po meni bure ili rezervoar nepotreban trosak ako mozes da navodnjavas kada je niska temp. ujutro a prehrana moze u na usis pumpe da se daje .
 
Nazad
Vrh