Herbicidi u soji

Jel prskas sa rampom i kad nikne soja,pise da je pre nicanja,a cuo sam da je neki prskaju i posle nicanja,neznam kakve su posledice.
 
Evo ovde piše u kojim je zemljama u upotrebi fomasefan i da je "moguće kancerogen"...

http://fluoridealert.org/wp-content/pesticides/fomesafen--all-page.htm
Pa dajte ljudi. I motorno ulje je kancerogeno pa smo svi bar jednom imali umazane ruke od njega. Mislim da je bilo reci da je stetan za zemljiste, ali sugurno manje nego korovi koje suzbija. Ameri ga koriste kao Reflex a kod nas je zabranjen. Tata je jedne godine ko zna kojim tokovima nabavio FLEX. On je sprzio za 24 sata ambroziju visoku 15cm. Ni jedan herbicid (a koristili smo ih vise) nije imao efekat kao on.
 
Malo zanimljivosti od preko bare. Ipak je tamo krenulo sve pa ih treba pislusati.
[video=youtube_share;zbvdMk-bG7g]https://youtu.be/zbvdMk-bG7g[/video]
Ovaj priča o razlici u efektu prskanja u odonsu na doba dana kada je prskano.

Poredi prskanje u podne i u 8 uveče. Ovo u podne je bilo oko 85% efektivno a ovo uveče oko 40%. Ovu špeciju sa kojom su prskal aktivira sunce tako da je bolje kada se prska dok je sunce.
 
Malo zanimljivosti od preko bare. Ipak je tamo krenulo sve pa ih treba pislusati.
[video=youtube_share;zbvdMk-bG7g]https://youtu.be/zbvdMk-bG7g[/video]
Ovaj priča o razlici u efektu prskanja u odonsu na doba dana kada je prskano.

Poredi prskanje u podne i u 8 uveče. Ovo u podne je bilo oko 85% efektivno a ovo uveče oko 40%. Ovu špeciju sa kojom su prskal aktivira sunce tako da je bolje kada se prska dok je sunce.
A šta je tu novo?To ja satalno divanim VREME PRIMENE preparata,kao i uzrast korova.Nije to samo odeš u apoteku dajte mi to i to sipaš u prskalicu odeš oprskaš i na pecanje...moraš malo da obilaziš njive ne malo nego skoro svaki dan da vidiš kako korovi napreduju,u kojoj su fazi u odnosu na juče itd.Što kaže ciga što je brzo to je i kljuso:haha:
 
Bitna stvar kod ovog liberty-a, koristi se u usevima gde glifosat ne pomaze.Sistem delovanja tog herbicida tesko da je slican ovim nasim.
 
Harmony se dodaje tamo gde imate problema sa Chenopodium Album a agresivan je herbicid jako, narocito kada je soja u 3+ troliski. Nisam nikada isao preko 10g/ha originala, kopije ne koristim.
Mi smo prosle godine radili 2x8gr po hektaru u kombinaciji sa corumom efekat odlican,ali do jeseni cela parcela polegla,Sava je bila u pitanju,ove godine idemo samo sa corumom jer zelja nemamo.
 
Legla je ona meni prosle godine i bez Okvir-a (harmony).Samo nek ona svake godine polegne i da takav rod kao jesenas...
 
Ima i kod nas taj Liberty . Recimo kod Galenike je to Dinamit . Kako su se neki ovde zeznuli sa sojom gm , otišli u apoteku i tražili total , naravno nisu rekli šta će im , i slučajno im dali glufosinat umjesto glifosata , šta ima veze total je total , kad ono ... :haha:
Nisu se mogli ni žaliti , šta će reći : što ste mi dali baš taj total ? :haha:
 
Na jdnoj njivi koju sam kupio prosle jeseni imam zubacu otprilike 5 metara dubine sa jednog i drugog kraja njive. Soja je trenutno u drugoj troliski. Sacim bi mogao da eliminisem tu zubacu ?
 
Corum resava samo malu pepeljugu, malko vecu bez Harmonija neces resiti.

Vreme primene ja pricam jos od davno. Totalom radim iskljucivo po suncu i to od 11h to 18h recimo grubo. Ostali preparati su rizicni da se tako radi, jer postoji gajena kultura pa tu treba izbalasirati. Selektivnu hemiju kao hemiju za uskolisno u soji/repi/suncokretu mi se pokazalo bolje kada prskam ujutru tu od 8-11h nego uvece, a bitno je i vreme kakvo ce biti sledecih nekoliko dana (sto toplije i suncanije hemija bolje uradi). Jedne godine sam radio sa 0.4-0.5 Pulsara + 1l Basagrana + 8g Harmonija soju u 15h poslepodne (moralo tako da bi se sve stiglo pre kise). Efekat je bio da je to bilo jedino prskanje soje, a soja sokirana da 10 dana nije rasla. Kisna godina pa rodila kao i druga njiva gde sam radio uvece i gde nije bilo stresa ali sam radio jos jednom Pulsar 0.6 + Basagran 1l/ha. Ipak sam uverenja da nije bila kisna godina da moj usev bi imao umanjenje prinosa tako sokiran.
 
To je kod nas redovno. Mirno i lepo vreme. Svi spavaju. U podne na +30 i po najgorem vetru svi u ataru. Samo rokaj.

Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh