Herbicidi u soji

Sad vise nista! Sacekas da sazri i vrsis! Taj sirak i nije tako opasan u soji! Mnogo komplikovanije bi bilo da imas sirokolisne korove!
 
Ne umanjuje sirak toliko rod, medjutim kad se omlata i poseje seme ima da nice 3-4 godine...
 
Znam da se nesto pisalo o Senkoru ili Dankoru koji se koristi nakon setve pre nicanja soje ali da ne prelistam previse, kakvo iskustvo imate sa ovim herbicidom u slucaju da parcela ima podosta semena stira i ambrozije?! Dali je toliko dobar ko sto neki pricaju da vise ne nicaju semenski korovi, narocito ovi koji sam napominjao?!
I dali se koristi samo ovaj herbicid ili uz neki dodatak drugog herbicida?!
 
Znam da se nesto pisalo o Senkoru ili Dankoru koji se koristi nakon setve pre nicanja soje ali da ne prelistam previse, kakvo iskustvo imate sa ovim herbicidom u slucaju da parcela ima podosta semena stira i ambrozije?! Dali je toliko dobar ko sto neki pricaju da vise ne nicaju semenski korovi, narocito ovi koji sam napominjao?!
I dali se koristi samo ovaj herbicid ili uz neki dodatak drugog herbicida?!

Koristio je prijatelj ove godine Sencor i njegovu kopiju Mistral u kolicini od 400 gr/ha + neki zemljisni herbicid za uskolisne korive. Radjene su i parcele gde je prethodne godine bila botanicka basta. Od korova je izlazio jedino cicak i nista vise. Naravno ova godina je pogodovala za zemljisne herbicide jer je bilo dosta padavina sto ne znaci da ce uspeh biti takav i u narednim godinama.

Na prolece cu da radim celokupnu povrsinu pod sojom sa Mistralom ( Sencorom ). Ako ne uspe ko ga .ebe nije to tako skupo. Sa mistralom Ha kosta 12 eura sa tom dozom koju sam napisao. Preporucena doza je dosta veca ali pravi velike probleme soji ako ima dosta padavina tako da ne bi smeo da radim sa dozom vecom od 400 gr/ha.



Moze malo atrazina.


:haha:
 
Salio sam se naravno, nemoj da je neko ovo sa atrazinom pokusvao :osmeh:
Moja kombinacija za soju je senkor(ili neka kopija) u kolicini do 250 g/kj + 1 l acetohlora.
Morate voditi racuna o visini humusa inace moze soja da bude osurena i dugo da kavi.
 
Nema potrebe za acetohlorom,uskolisnih će i sa njim biti toliko da mora i post emergentno,a na širokolisne je dovoljan metribuzin (Sencor,Dancor,Velton,...)
 
Acetohlor je jeftin i ne skodi. U mom slucaju se pokazao kao dobar i opravdao je ulozeno. Moze i sam senkor, ali je ipak ovo,po mom misljenju, za malo bolje. Da dodam da ja stavim i malo totala i odna bude dosta dobro.
 
Manja doza na zemljištima sa manje humusa

- - - - - - - - - -

Acetohlor je jeftin i ne skodi. U mom slucaju se pokazao kao dobar i opravdao je ulozeno. Moze i sam senkor, ali je ipak ovo,po mom misljenju, za malo bolje. Da dodam da ja stavim i malo totala i odna bude dosta dobro.
Acetohlor itekako može da škodi,naročito ako se posle seje pšenica,a bila sušna godina
 
Sto je veci procenat humusa to je i doza senkora ide ka gornjoj granici primene u soji, i obratno. Ja sam konkretno na zemljistu sa oko 4 % humusa isao oko 240 g/kj.
 
Kod Senkora vidim da preporucuju dozu od 500 g/ha odnosno 285 g/kj iskljucivo ako je % humusa veci od 3%. Po ovome je dozvoljena kolicina herbicida malo veca od onoga sto ste vi koristili! Ali u svakom slucaju imacu u vidu sta ste napisali o ovom herbicidu i svestan sam toga da praksa je jedna strana a teorija druga, tako da necu preci kolicinu od 250 g/kj.
 
Nazad
Vrh