Herbicidi u soji

Veruj mi Shale da vise ni sam ne znam kolko povecati dozu zbog te ambrozije i stira. Sve ostalo, ama bas svaki drugi korov u soji ne predstavlja mi problem kao ova dva.
Ove god. sam posejao 5 kj soje gde znam da nemam nikakvih problema sa korovima a ostalih 43 pospremljene su dva put setvospremacem vec 2 nedelje i cekam dok se ne zeleni njiva pa cu posle setve prskati totalom. Videcu cime cu ici u korekciju!
 
Veoma je bitno i kad prskate tojest u kom je uzrastu korov, ambrozija se mora prskati što manja to jest u ranim fazama kad iznikne a štireva ima više vrsta tako da ih je sad jako teško uništiti, Shale ta doza je sasvim dobra i jaka i pokriva širok spektar korova ali je veoma bitno koliki je korov kad ga prskaš.
 
Do sad mi se najbolje pokazala varijanta sa totalom i redovnom zastitom u svim mogucim varijantama. Azbrozija je najveci problem, dok je ostalo dosta lako resiti ili bar drzati pod kontrolom. Ambrozija mora da se prska dok je jako malo i totalom i redovno.
 
Tu je metribuzin zakon ( sencor i plagijati) To što je soje posejano to je i oprskano,njive sa <3% humusa sa 0.35kg/ha Velton + po potrebi total 7l/ha,a njive sa >3% humusa 0.5kg/ha Velton + po potrebi total 7l/ha,naravno sa okvašivačem
 
Mozes staviti i 10 litara efekat ce biti isti. Korovi nece svenuti i nestati za najmanje 2 nedelje. Taj period po najvise zavisi od sunceve toplote. Da je +30 korovi bi pocrkali za 5 dana i sa 2 l/ha. Mislim da bacas pare bez poterbe osim u slucaju da na njivama nemas trske, palamide, pirevine i to u ogromnim kolicinama.
 
Nisam nikad prskao sa vise od 3l/kj. Samo ako mi ostane u prskalici 10-20l onda poduplam gde je palamida ili ambrozija, ali posusi se isto kao i ovo sto je prskano obicnom dozom. Kod brata smo isli sa 4l/kj jer je ambrozija bila 20-25cm visine posle skidanja zita (okasnili sa prkskanjem) i uspelo 101%.
 
Prskalo se ovde kod mene i sa 0,5 l/ha strnjiste i uspelo kao i sa 3 l/ha. Ja sam mislio da ce to biti samo bacanje para, ali su me razuverili. Da napomenem da je tu tehnologiju dao Mindjusarov prijatelj, da ne kazem strucni konsultant, a on ce vec znati o kome je rec :cao:
 
Kazete da je ambrozija unistiva ako je mala, ali problem je taj da ako je parcela vise zakorovljena kasnije posle prvog prskanja kao i posle drugog (ako se ide u split apl.) krenuce drugi ili treci talas ambrozije. Najveci uspeh je taj da se ostavi do 20-25 cm visine, sejati kroz nju i zatim prskati sa totalom. Najvise sam koristio 4 l po kj.
 
Nisam nikad koristio Sencor (ili kopije) pa me sad kopka. Ako dobro deluje na ambroziju, onda bi posle moglo samo sa Oksonom/Dinoksom + Harmony resiti ostalo. I to sa obicnim dozamo 80g+8g/ha
 
Jos jedna stvar je bitna kod prskanja, koncetracija. Sto je veca kolicina vode po ha stim treba povecavati i kolicinu totala. Manja kolicina vode dovodi do vece koncetracije, ali je onda bitno oprskati dok nema vetra da sav preparat zavrsi na korovu, a ne da ga oduva vetar, ili koristiti dizne za vetar.
 
Nama zaštita bilja nije tema,nikad ni bila! Uostalom,on je mehanizator,a ne zaštitar! Imam jednog prijatelja,koji je iz zaštite bilja otišao u penziju,taj rastura
 
Nazad
Vrh