Herbicidi u soji

Bogami ja se ne bih slozio sto se tice boje zemlje. Kod nas je bas takva boja glinovito zemljiste gde i u susi rodi odlicno soja.

Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока
 
Ove zemlje blizu Drine su idealne za soju a malo teske za kukuruz. A Momo sto se tice zaprege... mi Macvani se borimo za ocuvanje prirode a ne ko vi preko Drine sipate lozu u traktore ??????????????????????????????????????????
 
2l bentamarka , 1 promony , okvašivač i koliko ikarusa ili kvazara sipate po hektaru u prskalicu ?
 
S' čim biste pre prskali uskolisnu travu u soji (rizomski sirak 15-20cm, i ponik jednogodišnjih uskolisnih trava), i jednog i drugog nema puno u ovom momentu i najverovatnije ću čekati do vikenda sa prskanjem, a tek nakon tog prskanja idem sa hemijom za širokolisnu travu:

Ronin (1 l/kj, 1.75 l/ha) ili Flupisor (0.75 l/kj, 1.3 l/ha)?
 
Uh, sa njim sam prskao zadnje tri godine i bio sam zadovoljan. Bio sam zadovoljan i sa Roninom s' kojim sam prskao pre više godina (zavisno da li se potrefilo prskanje u toplo ili hladno vreme), i nešto sam sad mislio malo da uštedim jer je ronin jeftiniji...
 
Ista stvar ,Ovo je 4 sezona sa flupisorom 3 prošle su lepo rešile sirak , nema rizoma tek po koji ako se nađe a i semenskog malo u tim njivama nije bilo kukuruza.Prošle sam se švercovao na 40 kj mislim da ću i ove na dosta parcela.
 
Danas sam prskao soju koja je posejana 20 i 21 Aprila. Za 6 do7 dana je izasla iz zemlje.
Zbog usranog samoniklog suncokreta koji pojma nemam odakle se pojavi i ponegde na nekim parcelama cicka koji su bili visine soje ( prva troliska) morao sam ici sa jacom kolicinom hemije.
Senkor plus zbog nedostatka padavina nema efekta. Stir sitni je krenuo dok prosle godine uopste se nije pojavio nakon Metribuzina.
Po kj sam koristio 0.3 l Pivota + 4.5 g Harmonya + 1.5 l Bentamarka.
c9b0dead6b80de7724f020f5851cf2f8.jpg
124d08975afb832055b50c8d98bce4dd.jpg

Kako se zove ovaj korov koji je toliko otporan da ga u soji ne mogu suzbiti ni sa gore navedenim kolicinama a prosle godine propustio ga i 3.5 l/kj totala.
e9b7981781f5d61215ffc875621d965d.jpg
 
Jeste divlji grašak,u seji jedini lek mu je plodored ,nažalost imam ga i ja i to na jednoj parceli poprilično,taman ću uhvatiti zalet za more,mislim na boju.
 
I kod mene ga ima, širi se polako po više parcela. Radim dvopolje (kukuruz, soja) i ne vidim da ga nešto plodored sputava. Eventualno da je tu još i žito pa total preko leta... Sad je u kukuruzu isprskan sa dikambom i terbutilazinom, ocmoljio se al' čisto sumnjam da se neće kasnije povampiriti. Prošle godine sam kukuruze prskao sa mezotrionom i terbutilazinom i nije ga omeo ništa. U soji mu tek nema leka... Mislim da je total jedino rešenje, pustiti ga da izađe i tući velikom dozom totala, pa tek onda setva...
 
Morate poceti repu da radite u njoj ga kombinacija Betanal + Lontrel razbuca (mislim da ga Betanal przi, a Lontrel pomaze). U kukuruzu laudis ga suzbija lako.
 
U kukuruzu prvo 2.4 d a potom Mezotrion ga podere ali u soji i sa 2 l/kj Bentazona prezivi. Sto me najvise iznenadilo to sto je jedini korov prosle godine nakon totala preziveo.
Na parcelama gde ide soja u monokulturi sve vise se siri.
 
Nazad
Vrh