Herbicidi u soji

Ali je teško.Danas kopali malo i stalno se mislim,bolje da sam prskao,a opet...Ovih 2,2 ha je maksimum,pitanje je kako ću i to izdržati.Bolu šake,leđa,noge.

Kada spartate motike maksimalno do reda da idu, po cenu da spartate 3-4km/h, ostaje jako uzan pojas za cupanje/kopanje. Ja vecinom cupam, jer motika neminovno i poneku soju zvekne. Ne nosim fancy telefon na njivu, da vidis kako paprika jedna njiva izgleda - travke nema. Ljudi ne prskaju ni sa cim i prinos bude strava. Muz i zena sami porade, otp oko 1ha je njiva.
 
Pre desetak dana prvi split a jutros drugi i to je to do spartanja
85e13fdafacc1badc5378f51ff2d9d40.jpg
2689c5c9f253cf2b9f570fe1d4116c55.jpg


Poslato sa MYA-L11 uz pomoć Tapatoka
 
Kad soja poraste ne vredi vise prskati sirokolisne jer hemija ne moze da dopre do korova kojeg je soja zatvorila. Zato je bolje prskati dok je soja jako mala, posle samo spartac moze donekle da pomogne.
 
Ja sam danas prskao soju u trecoj trosisci,1l Pulsar+8gHarmoni+2l Savazon. nije jako prljavo pre 7-10 dana sam isao sa 1l Fuzilejda to sve po hektaru.Jutros prskano sad pljusti kisa.
 
Ostalo mi od prosle godine kletox-a,a pojavljuje se divlji ovas na uvratinama i medjama negde i to poprilicno...Da kazem da sam nasao na tavannu 2l acetohlora i sa njim isprskao soju na "crno"...stra hemija je vrh u odnosu na ovu novu....samo po neki travni korov se provukao a prepata je star 7-8 godina...
 
Nisam citao unazad verovatno ima neko istih problema tako da saveti i pomoc su dobrodosli.
Isao sam corum u splitu ali mi ovo drugo prskanje nije uspelo cak sam dodavao uz 0.5l coruma i 20gr dinoxa ali je pokislo sve nakon pola sata pljusak potop. Ambrozija mi je problem i posle 5dana slabo se vidi da je osetila i mala a pogotovo veca koja je sad blizu 15cm. Pitanje je smem li sada ponovo i sa cim tretirati da unistim tu ambroziju. Soja je sad vec izbacila cetvrtu trolisku
 
Nisam citao unazad verovatno ima neko istih problema tako da saveti i pomoc su dobrodosli.
Isao sam corum u splitu ali mi ovo drugo prskanje nije uspelo cak sam dodavao uz 0.5l coruma i 20gr dinoxa ali je pokislo sve nakon pola sata pljusak potop. Ambrozija mi je problem i posle 5dana slabo se vidi da je osetila i mala a pogotovo veca koja je sad blizu 15cm. Pitanje je smem li sada ponovo i sa cim tretirati da unistim tu ambroziju. Soja je sad vec izbacila cetvrtu trolisku

Ako si išao 0,5 litara coruma po ha,onda si omašio dozu,bez 0,9 nema učinka,a soja ostane zelena.Ja radim tako čak sam jednom kolegi ove godine prskao prvi put sa 0,9 litara i drugi put nije potrebno ni raditi,spržio je sve na njivi čak i samonikli suncokret od 15cm.Sa tom dozom x2 sam uništavao i ambroziju koja je nekih 6-7cm.Doduše ova godina kod nas za prskanje je bila odlična svaki dan sunce prži i vetar ubija.
 
Sve i da je doza bila 0,5 l/kj problem je što je pljusak i kako kaže potop nastao samo pola sata posle prskanja. Ipak bentazonu teoretski treba barem 4-6 sati za usvajanje u praksi možda i malo kraće ali je pola sata nedovoljno. Na žalost to je rizik sa kojim se mnogi sreću ovih dana, usevi prerastaju, temperatura je često visoka i nema se puno vremena za rad. Pomoliš se da te kiša zaobidje dok se herbicid ne usvoji ali nema se sreće svaki put. Treba gledati sa vedrije strane, barem je pala kiša što je možda i veća korist :ppozdrav:Sada ostaje samo špartač i motika ali nije ni to kraj sveta.
 
Nazad
Vrh