Objekti-stale za smestaj bikova

Slike od tovilista samo mi nisu sve uspele nesto aparat zeza

2nia4gp.jpg
8xrcix.jpg
2v1kfiw.jpg


- - - - - - - - - -

Ovo sa zadnje dve slike je bilo prvobitno toviliste pa je posle doradjeno ono sa slike 1.

- - - - - - - - - -

Taj kosi krov sa prve slike ja jako mali pad ali taj trapezni lim je izdrzo onaj proslogodisnji sneg ,pa Branko ako mislis sa ce ih sunce tuci jako slobodno napravi kontra pad,ako me razumes .
 
Konačno sam juče preselio junad u novi obor, koji je napravljen po savetima savetodavca iz PSS u Mitrovici.
Fotografija0486.jpgFotografija0487.jpgFotografija0488.jpg
Sistem nagnutog poda.
Nagib je oko 5-6%.
Obor je u pravcu istok-zapad.

Inače tu je bila stara šupa za seno i slamu, pa sam iskoristio krov od nje.
 
branko
mozes li mi malo podobnije objasniti to sistem nagnutog poda? Ja mozda ne vidim dobro, ali mi deluje kao da dole nije izbetonirano. Kako i koliko si predvideo da treba ciscenja u toku turnusa?
 
Jedno pitanje, koja je kvadratura boksa idealna za 10 komada teladi? Koji bi se tovili od 550kg-do 600kg mislim na pusteni tov hvala.
 
Za slobodnjake 2.2-2.5kvm po komadu, neki ostavljaju i vise ali to im je samo dodatni prostor da vise trce.
Kod mene je 1.84 kvm pa mi se cini da sam mogao ostaviti malo vise.
 
milan 971 Hvala na informacijama iz iskustva.Teorija je dobra, ali iskustvo je jos bolje. Ja planiram da boks bude 7m sa 4m ako gresim ispravite me.
 
img0408.jpg

Evo kako izgleda moje toviliste.
Iskoriscene 2 kocke od senjaka ,hodnik ispred 1m ,jasle 0.7m i ostalo prostor za njih...
 
Ma nije nezgodno napravim im levak da nemaju kud, osim kud ja hocu.
A da je pokratko jeste ,kad dodju na 550kg da im je jos 30cm celom duzinom i bilo bi taman.
 
milan 971 Hvala na informacijama iz iskustva.Teorija je dobra, ali iskustvo je jos bolje. Ja planiram da boks bude 7m sa 4m ako gresim ispravite me.
To je to, s tim da su jasle duz svih 7m bar kada su od pola tova pa na dalje.

- - - - - - - - - -

milan971 lepa su ti junad. Prednost ti je sto ti je dubre iza ledja, a pristup kao da su vezani pa mozes da cistis i prostires kad i koliko hoces. Zato su tako i cisti. Svaka cast.
 
Ovo su mladi telci pa zato nemaju rogova ,tu kad su slikani bili su tek nedelju dana kod mene...
Prednost kratkog lezista je u tome sto sami lako vrse izdjubravanje i pod ima pad od nekih 6% pa su cisti.
Inace umeju oni i da se isprljaju kad od polovine tova smanjim odbacivanje djubreta sto izguraju.
 
Milane,mozes li mi reci dimenzije prostora gde junad borave,tj iza jasala i za koliko je to odraslih bikova dovoljno?i koliko bi trebao biti sirok prostor iza u koji junad izuravaju djubre?
 
Unutra gde su oni je 2.3mx8m ,tu odgajim 10 kom. mada im je kao sto sam napisao od 550kg malo potesno fali im 20-30cm celom duzinom.
Kod mene je pozadi siroko 6.3m ,1m beton gde izguravaju djubre ,1.3m betoniran kanal dubine 1.5m gde se skuplja tecni deo i onda 4m gde je cvrsti stajnjak.
 
Kolika je idealna visina i širina jasli za telad tj.bikove radim neke prepravke pa da ne pogrešim.Planiram vezan tov.
 
Hvala Savo ali ja sam mislio neku improvizaciju da uradim sa priručnim materijalom.I verovatno ću uraditi sa skelovskim cevima i žabicama kako bi bilo montažno demontažno nešto slično ovome.

Milan971 tvoj razmak između cevi i visina jasli mi se čini kao dobro rešenje ako bi mogao neke mere da napišeš? Hvala
 
Tacne mere sam zaboravio ,premericu sutra pa cu napisati.
Znam samo da je od cevi do cevi 73cm.
 
Nazad
Vrh