Energetska samoodrzivost poljoprivrednog gazdinstva.

Ovo je za vodu.Ti sunca imas leti a leti ne koristis grejanje.Jel sam u pravu ...:bravo:
 
Ovo je za vodu.Ti sunca imas leti a leti ne koristis grejanje.Jel sam u pravu ...:bravo:

Leti mi treba topla voda za tusiranje i pranje sudja u kuci. Mislim da cu otici do radnje da proverim da li je jedan panel dovoljan za tu namenu. Ako sam dobro razumeo vodu moze da greje i zimi ako ima suncanih dana.Jedino pitanje je za koliko vremena se::novac::::novac::
 
Ja sam razmisljao da se napravi od plasticnih cevi za kanalizaciju.Ali nisam siguran kolika je propustljivost toplote.
Inace mu u CG nemamo bojler,vec jedan rezervoar 80-100L ofarban u braon.Nekad je toliko topla voda da moramo da je razhladjujemo.
Tako da u obicnom gvozdenom buretu moze dase greje voda a najbolje je da prolazi kroz panelu ,podigne koi stepen pa se uliva u crno bure gde ce da se dogreva i da odrzava temperaturu.
Ja sam prosle godine imao problem sa hidroforom.Sklopka nije htela da ugasi.
Stavili smo bidon na terasu napunili vodom i pustili slobodnim padom u hidrofor.
Nabio je nekih 2 bara.
Te godine nam je potrosnja struje bila znatno manje .
Voda se grejala u bidonu.Hidrofor se palio samo kad treba da napunimo bidon a bojler je samo malo dogrevao vodu.
Nameravam da bidon ofarbam u crno da napravim panel.........Da napravim to mnogo bolje i ozbiljnije.
 
Poslednja izmena:
cukar gde moze da se nabavi seme cicoke.
gledam nesto po internetu i vidim da biodizel, biogas i bioetanol mozemo i sami da pravimo pa ako neko zna nesto vise o tome neka podeli znanje sa nama
 
sve moze da se pravi u kucnoj radinosti, jedino je za biodizel potreban metil alkohol koga nema u slobodnoj prodaji(udesio nas zivadinovic kada je pravio rakiju od njega),Bioetanol se pravi od zitarica ili bilo cega sto sadrzi vecu kolicinu secera koje se ostavlja da fermentira postupak znaju svi koji su pekli rakiju smo sto se ovde vise puta prepeca da bi se dobila jacina.
A za biogas su potrebna veca ulaganja kao sto je procesor u koga se stavla sirovina tj djubre krava i svinja ,i posuda za idvajsnje gasa kao i korito u koje ono stoji potopljeno u vodu.i toplota koja ubrzava proces i vreme.
 
Cukar, citajuci tvoju temu podsetilo me je na jedan uredjaj koji sam video u Bugaskoj pre desetak godina, igrom slucaja otpao mi je tamo auspuh i otisao sam kod varioca koji je za zavarivanje koristio uredjaj koji radi na vodu i grumencic karbida, ni sad pojma nemam sta je to i kako funkcionise ali vari isto kao i autogeni zavarivac ( acetilen i kiseonik). E, sad, da li bi tako dobijen gas mogao da se koristi i u svrhe o kojima ti pricas, to ne znam, ali kad njime moze da se vari lim, verovatno moze da se koristi i za pokretanje parnih kotlova ili na motorima sa unutrasnjim sagorevanje.
Evo nadjoh i sajt sa tim uredjajem :cool: http://www.vizijadanas.com/zavarivanje_1929.html
 
Čini mi se da se pri toj reakciji isto dobija acetilen. (neka me neko ispravi ako grešim)
To nije nikakva nova stvar, čak je to i preteča današnjih "boca". Može se naći jako mnogo te starudije po oglasima
 
cukar,badanjac,Krlemrle Похваљујем Вас за објашњења дата у овој теми с надом да нисте завршили све до краја с објашњењима.
cukar,да ли бисте поближе објаснили употребу електомотора уместо генератора?
 
Nazad
Vrh