Subvencije poljoprivredi za 2013 godinu

ja kad pogledam zbog alavosti pojedinih ljudi meni su subvencije samo teret zbog subvencija otisla cena zemlje gore tako da subvencije treba davati za kupovinu zemlje i to do odredjenog broja hektara ja kada bi radio 100 i vise H meni subvencije nebi ni trebale medjutim da oni normalno razmisljaju dali bi ti naftu za dz i djubrivo domacih proizvodjaca po odredjenu kolicinu za hektar a onda ti prodaj naftu (nafta obojena ) i djubrivo pa ti prodaj ako smes ustvari i kome da prodas.
 
slazem se sa dejanom ne treba dati novac treba dati naftu djubrivo seme i onda znas da ce subvencije otici za pravu svrhu nafta obojena a i djubrivo nemas kome prodati
 
Kolege diklofen i kristal, ta vasa ideja da bih 75 ha delili na tri dela pa dobili vise ne pije vodu. Ako ste me dobro razumeli, uslov bi bio PIO, pa vi vidite dali vam se isplati parcati 75 ha na tri dela. A ako vam se i isplati, u tom slucaju bih PIO fond bio pozamasan pa nebih poljporivredne penzije bile ovako mizerne. Ovi sto sa 100 i vise ha (sto se javljaju) misle da i drugi paori nemaju zelju da rade tolike povrsine ili da su manje sposobni od njih.... Dodjite u moju KO gde ima 3500 stanovnika a nepunih 5000 ha zemlje. A mladih i voljnih da rade bezbroj. Lako je biti vuk medju ovcama, budite vukovi medju vukovima. Htedoh reci, nisu svi u jednakim mogucnostima da rade 100 ha, pa ona moja ideja ipak ima smisla. Ova dejan77 ideja je za pohvalu, dati novac iskljucivo namenski: djubrivo, gorivo,semena...
 
E moj Stari sa ovim se slažem i tu isto leži deo problema.I kod mene je nas novih poljoprivrednika sve više a mesta sve manje.Ove stare gazde naučile da budu glavni i da diktiraju cenu i zemlji i zakupu.Sad se stvari iz korena menjaju.


Ovo je snimak iz 2011.Hoću da mi neko kaže šta se do danas promenilo sem same vlasti?
[video=youtube_share;hnYdFkLFNTY]http://youtu.be/hnYdFkLFNTY[/video]
Sve je čovek rekao........

 
Poslednja izmena:
Stari Vujadin Ja sam pisao da ima u mom okruzenju koji dele gazdinstvo ( ali ne ja) od vise stotinu ha na clanove porodica i traktorista,a delice se sve dok imaju racuna, ako se ne uvede jaca kontrola.
 
To sa raspodelom gazdinstva na vise delova je i do sada bilo,kod mene ima takvih koima nije dosta da na clanove prijavljuje, nego vec i traktoristima deli.Kad bi bilo po grupama,jos bi se delilo gazdinstvo na sitnije .Trebalo bi uvesti jacu kontrolu, da nemoze naprimer imati gazdinstvo ucenik osnovne skole ili traktorista koji radi kod doticnog gazde.Pa valjda nisu se rodili sa tapijom od 100ha uruci,a ovaj drugi sto neradi sam svoju zemlju? kad vec na papiru ima 99ha sve je to zbog subvecija i tu bi tyrebalo uvesti rigoroznu kontrolu,kako? pa i zato neko prima debelu lovu, a neradi.
Vec sam pisao ovo i opet cu,subvencionisati samo zemlju koja je u licnom vlasnistvu i nista vise.Sve drugo je manipulacija.
 
Pa ne razumem šta je nejasno.
Prvo si pisala šta ćeš sa toliko nafte.
A zatim da uzimaš sve.
Još malo ćeš pisati kako je malo sve što daju.

- - - - - - - - - -





Šta ti smatraš "malim" a šta "velikim" poljoprivrednim proizvođačem?




to mali veliki, nisu moje reci, vec vasih kolega koji su pisali na predhodnim stranicama,ja sam ih samo upotrebila u odgovorima. Za mene su svi isti. Ko me poznaje licno zna ko sam i sta sam.

- - - - - - - - - -

Ovde ima svega i svacega....Mnogi ne razmisljaju glavom i mozgom,nego novcanikom(prokletstvom)Nevezano samo za ovu temu,nego u opste vezano za poljoprivredu.Poljoprivreda je fabrika pod vedrim nebom,...,a price znas koliko smo mi ulozili,pa nas je ubila susa,drzava je nepravedna prema nama ,150 hektara radimo..treba platiti arendu....jel te tera neko? Vece povrsine,veca ulaganja=veca dobit,susa,veci gubitak,i obrnuto...Pokri se jorganom koliki je...Svako treba da proceni svoje mogucnosti i tako da se odnosi,ako razmislja,a ne optuzivati drzavu....Podrzavam i stocare i ratare i kako neki kazu hobi proizvodjace(sto mislim da nepostoji)Za mene je poljoprivrednik-poljoprivrednik,svako je izabrao sebi put(stocarstvo,ratarstvo,mesano...)Ili kad kazu pa on radi u firmi ima platu...,niko nebrani i tebi da se zaposlis,pa posle posla da radis zemlju.....Izvinite ako sam otisao u :off_topic:.

Da bi mirno spavao, cisto da znas da sam se pronasla u tvojoj poruci posto si me dobro citirao...
 
Zemlje izgleda nikad dosta, al to znaci da stvari idu u pravom smeru, da se rad u polju konacno i isplati.Dok se 90tih radilo iz ljubavi bilo je dosta njiva za sitne novce.Ono sto nije dobro,je da smo se ovolko raspisali o temi koja bi mogla glasiti; Kako najpravednije razdeliti ovo malo crkavice.Sa druge strane teme tipa ; kako unaprediti/intenzivirat poljoprivrednu proizvodnju uzivaju daleko manju popularnost medju clanovima foruma( bar se tako sto moze zakljucii po broju poruka u datim temama).
Sadnjom krompira, luka i slicnih kultura ostvaruje se daleko veca zarada'uz veci trud na istoj povrsini zemlje.
Primer 2 ha krompira u ful agrotehnici sa zalivanjem daje rod od 100tona bez problema.Cena jesenas 20din kg na veliko.To vam je ljudi 2mil. dinara sa povrsine koju vecina clanova foruma poseduje.
Da rezimiram, zemlje ma kolko ima,para u drzavnoj kasi takodje,kolko god mi zeleli nece ni mali ni veliki nestati sa scene prekonoci,kako god kome odgovaralo.Ako interesovanje usmerimo u pravom smeru sa kreativnim idejama i ostvarimo ucinkovitiju proizvodnju po povrsini koja nam je na raspolaganju , imacemo pozitivan efekat na debljinu novcanika.
Vise konstruktivnih predloga i ideja, a menje kukanja i upiranja prstom,mislim da bi tako forum bio korisniji.
 
Vidi boga ti neko spomenu i hobi poljoprivrednike,Djole 71 hvala ti a najtacnija ti je placati PIO jer bez toga ne mere gospodo.Hobisti bar placaju jedan pa zar da bi ostvarili subvencije moraju da placaju i drugi a vecina vas velikih ni jedan.Ovo se ne odnosi na one koji ozbiljno svataju svoj status.Znam da PIO ove godine nije bio uslov ali ni subvencije nisu sto su bile ovo pisem samo zato da me neko ne bi ispravljao.
 
Deljenje seljaka na male i velike,komercionalna i nekomercionalna gazdinstva je cista glupost,sad jos cujem dele ih i na gazdinstva okrenuta trzistu i ona koja nisu okrenuta trzistu,zeleo bih da mi neko pokaze jedan primer poljoprivrednog gazdinstva koje nije okrenuto trzistu.U poljoprivredi ima samo kila i litra,neko proizvede vise,neko manje i to je to.I koliko mi se cini,program ministarstva je "subvencija porodicnog poljoprivrednog gazdinstva",nisam bas siguran da je gazdinstvo sa preko 100ha,porodicno gazdinstvo.
 
U ovim porukama je bas ocito da se vise potencira da subvencije dobije covek,nego jedinica povrsine.
Ima mnogo nacina kako dati subvencije najboljima bez obzira na PIO,ne pio,politicku i drugu pripadnost...npr trebalo bi uvesti neku reonizaciju npr ako je u Sremu prosek soje po ha 2t a XXXXX proizvede 1.5t/ha nemas pravo na subvencije,cao. Isto tako uvesti kontrolu za obradu njiva kao sto ima kod komsija u HR gde preko satelitskih programa gledaju da li je zaista posejano sto je prijavljeno,autima obilaze njive i ocenjuju da li je dobro poorano,da li je njiva cista i sl... pa ako ne ispunjavas te uslove nema nista od subvencija.Znaci dati onome ko hoce da radi.
I uvek ce ostati (bar meni) nejasno zasto se potencira da neko zivi samo od poljoprivrede jer definitivno ne zivi isto neko ko radi 100ha i neko ko radi za 200e i radi 10-20ha po PS-u,ima dobre prinose,ALI nema PIO.
A sta cemo derane moj za lane,jel mislis da su ljudi imali 1500kg/ha soje,pa nisu imali kukuruza toliko,a ne soje,kako onda da ostvari subvenciju kad ga je visa sila zakopala,pa onda treba i drzava...,los ti je model subvencijonisanja.
Ne treba mi Srbi stalno da se pravimo pametni,treba jednom da pocnemo da gledamo kako svet radi,pa tako i mi...,U celoj evropi ti je sub. po jedinici povrsine ali postoje zakoni,pa ti ne mozes da muvas,a kod nas uvek ima rupa,pa sto je ne bi iskoristili,kad je to drzava namerno ostavili!
 
U inostranstvu su velike subvencije jer su jake finansiski zemlje.
Svi znamo kako su se te zemlje bogatile kroz vekove i kako su otimale bogastvo drugih naroda.
Sada pricamo kako oni daju ogromne sub, pa lako je dati kada su sa tudjih ledj podigli svoju privredu, industriju.
Njihov poljoprivrednik ne misli o ceni jer se drzava trudi da mu izadje u susret i napravi mu cenu, ako treba razliku snosi
samo da izveze i unisti male.
To se prvenstveno odnosi na vocarstvo, povrtarstvo i stocarstvo.

Dokle god bude muvanja, nece biti boljitka.
Nas covekce uvek naci rupu u zakonu da izmuva nesto.
 
Veceras u 9.30 o podsticajima poljuprivredi emisija,, da mozda ne,,gosti Goran Knezevic i Miodrag Kostic i treceg sa zaboravio kako se zove ,verovatno bi bio i Miskovic da nije uhapsen.Pa o cemu mi onda ovde polemisemo.
 
A sta cemo derane moj za lane,jel mislis da su ljudi imali 1500kg/ha soje,pa nisu imali kukuruza toliko,a ne soje,kako onda da ostvari subvenciju kad ga je visa sila zakopala,pa onda treba i drzava...,los ti je model subvencijonisanja.
Ne treba mi Srbi stalno da se pravimo pametni,treba jednom da pocnemo da gledamo kako svet radi,pa tako i mi...,U celoj evropi ti je sub. po jedinici povrsine ali postoje zakoni,pa ti ne mozes da muvas,a kod nas uvek ima rupa,pa sto je ne bi iskoristili,kad je to drzava namerno ostavili!
Zna se koliko je smanjen prinos zbog suse i to se racuna za tu godinu ili se saceka da se vidi koliki je stvarni prinos bio u proseku.
 
Manipulacija se sprecava ukidanjem subvencija!!!I ceo sistem zakupa drzavne zemlje,po cenama koje su izlicitirane a dali su i placene!http://www.youtube.com/watch?v=sxfXA3avSns.lepo covek kaze treba nas j ti!!!!!!!!!!!!Ovo sam ja hteo da kazem na protestima prosle godine ali mi nisu dozvolili ovi sto rade 2000000000000000000ha i imaju 20 god ostavio im deda askurdjel i kurebalo.Eto ja nisam mogao da imam toliko zemlje odnosno da radim jel nisam hteo da se uclanim u DS,a necu ni u sns a ni u jednu drugu sve ih nataknem na kardan.Vec su neki u mom kraju poceli da popustaju od kad su bili izbori,neki poceli da prodaju traktore od 100.000e neki kombajne kad ih pitam sta je Baća kaze pa jebi ga suša:haha::haha::haha:reko nise suša nego **greška gace zvace.......mada je kod njih ona stara ;;ako nece breg Muhamedu Muhamed će bregu""
 
Poslednja izmena:
Vidi boga ti neko spomenu i hobi poljoprivrednike,Djole 71 hvala ti a najtacnija ti je placati PIO jer bez toga ne mere gospodo.Hobisti bar placaju jedan pa zar da bi ostvarili subvencije moraju da placaju i drugi a vecina vas velikih ni jedan.Ovo se ne odnosi na one koji ozbiljno svataju svoj status.Znam da PIO ove godine nije bio uslov ali ni subvencije nisu sto su bile ovo pisem samo zato da me neko ne bi ispravljao.
Hobiste ili ti one sto bi da sede jednim dupetom na dve stolce mnogi spominju. Treba jednom za uvek da se rascisti ko je poljoprivrednik a ko radnik, penzioner, preduzetnik....Pojedinci bih da drze dobre pozicije na radnom mestu i uzgred da budu ravnopravni (da dobiju subvencije) sa onima koji nemaju tu mogucnost ili privilegiju(da se zaposle) a zive iskljucivo od zemlje. Ako PIO ne bude uslov ko ce ga placati, kako ce se puniti penzioni fond poljoprivrednika?Zale se ljudi "male plate", verujem, al to nije problematika ministarstva poljoprivrede. Neka se i "hobistima" da nesto, ali nisam za to da budu rame uz rame sa onima koji zive iskljucivo od poljoprivrede i placaju PIO, kada vec nisu ravnopravni po drugim osnovama sa njima.Da ne ponavljam, pisao sam o tome, samo da spomenem: plasceno bolovanje, placen godisnji odmor, razni regresi, deciji dodaci, stipendije deci....... Nisu (kao mi) kupovali masine na kojima rade, nisu pravili kancelarije u kojima rade niti hale ( mi kupovali zemlju), ne placaju grejanje na radnom mestu... cak ni hemisku olovku ne ponesu od kuce.
 
Gde dovedose ovog Kostica,jos ce ispasti kako on nista nema,kako dinar nije dobio,sve je sam stekao... malo M.....n!A kada sam hteo da izracunam koliko dobije subvencija na 22000 ha digitron pobrljavio!
 
Nazad
Vrh