Perko - stočni kelj

kombajner

Član
Učlanjen(a)
5 Jul 2008
Poruka
3.426
Lokacija
Petrovac na Mlavi
PERKO je stocni kelj koji se koristi kao zelena masa za ishranu krava ali takodje seme je 5 evra kg!! ja imam 7 8 dzaka po 50 kg!! to je isto sto i uljana repica samo ima mnooogo manje onih masnoca u PERKO za mleko je extra!! eto to je to!
 
hvala kombajner na objasnjenju kodnas se to ne seje do sad nisam ni cuo za taj PERKO ali sad vec bar znam zasta se koristi :D pa cena mu i nije tako losa :ppozdrav:
 
kombajner je napisao(la):
ma PERKO je stocni kelj koji se koristi kao zelena masa za ishranu krava ali takodje seme je 5 evra kg!! ja imam 7 8 dzaka po 50 kg!! to je isto sto i uljana repica samo ima mnooogo manje onih masnoca u PERKO za mleko je extra!! eto to je to!
perko ili stočni kelj ti je iz grupe kupusnjača uglavnom se koristi za ishranu krava seje se krajem avgusta a stiže početkom aprila tako da ko se bavi stočarstvom u aprilu ima prvu zelenu masu čak šta više ja sam imao,od mojih krava da je sa perkom davala 47lit mleka dnevno
 
bas tako todore i ja je sejem zbog mleka ali kad padne prodajem ljudima!! ponekad u apoteku poljo!! inace sejem oko 2 kj svake godine!! ima zrno slicno kupusovom i veoma je dobra za mleko imam je medju 2 3 coveka u selu! pozdrav!!
 
e pa ovako perko ti je slicno sto i uljana repica samo ima mnogo manje u semenu masti!! kosi se sirova iskljucivo i daje se u zelenoj masi(dajem kravama) ako se ostavi da sazri ona se kosi kombajnem vrsi se!!! ima neki veoma mali rok za vrsenje nekih 2 3 dana dok nepocinje da pucaju mahune!!! to je to raste do metar visine ovako solidno i daje neverovatno mleko ja je svake godine sejem!!!
 
perko se vrsi samo za ponovno sejanje!! inace kravama mozes da dajes samo jednu ruku semena na dzak odprilike inace ih ubija proliv nije za semensku upotrebu krava!! samo kao zelena amsa je najbolja!
 
kombajner nisi napomenuo samo koliko semena treba po kj ili po ha i na koje rastojanje i sa kakvim sejacicama se najbolje seje.
Koju hemiju koristis??
Daj malo podataka sto si takva skrtica!! :sta:
 
Kažeš da se daje zeleno , koliko krava onda treba da jede 1KJ ili se stavlja u silažu , molim te objasni .
 
macosd je napisao(la):
kombajner nisi napomenuo samo koliko semena treba po kj ili po ha i na koje rastojanje i sa kakvim sejacicama se najbolje seje.
Koju hemiju koristis??
Daj malo podataka sto si takva skrtica!! :sta:
~Kiki~ je napisao(la):
Kažeš da se daje zeleno , koliko krava onda treba da jede 1KJ ili se stavlja u silažu , molim te objasni .
ovako momci sejem je sa sejalicom imam jednu rucnu , ili je posejem rukama a i sejalicom za zito samo zamenim plasticnu plocu !!! ide 15KG po hektaru!!! nikakva hemija niti se prska!!samo ide vestak!! nestavlja se u silazu uglavnom se seje blizu kuce kako bi je svaki drugi ili treci dan dovezli!!! cim se kosi odmah se nosi kuci i daje se kravama ja od jedne prikolice pune kiperke na deset krava imam oko 3 dana!! ali dajem im punom merom!!! inace perko je jako dobar i za pcele ima izuzetan cvet i polen!! kao sto sam reko raaste visine do metar a kosi se od jedno 30 40cm!!! polako mu cena pada!! ako neko hoce da poseje imam 6 7 dzakova semena (izbegavam seme da dajem kravama mnogo je jako pa dobijaju proliv) sta vas zanima samo pitajte!!
 
jos pitanja: koliko prikolica od oko 5 t bude po 1 kj, da li se krave moraju privikavati na perka da nedobiju proliv ili moze odmah da im se daje punom parom i koliko je to po tebi punom parom??
 
macosd je napisao(la):
jos pitanja: koliko prikolica od oko 5 t bude po 1 kj, da li se krave moraju privikavati na perka da nedobiju proliv ili moze odmah da im se daje punom parom i koliko je to po tebi punom parom??
e pa kako sad da ti kazem od pet tone prikolica bi bilo 1kj jedno 5 petotonki!!! a kravama se prvi put daje 1 put na dan ili 2 put po malo vec posle toga moze se dati "punom parom" dodje odptilike po kravi 1 kolica mase!!
 
jeste bas kao sto si reko DEBELO se isplati!! a ti ako hoces da probas ako imas krav ustvari mogu ti poslati!!ili ako si u prolazu javi se!!! uslikacu kakvo je seme a i kad bude zelena uslikat cu isto!!!
 
Ima li semena Perka, Kombajner, i posto je po kilu??
Pozdrav
kombajner je napisao(la):
jeste bas kao sto si reko DEBELO se isplati!! a ti ako hoces da probas ako imas krav ustvari mogu ti poslati!!ili ako si u prolazu javi se!!! uslikacu kakvo je seme a i kad bude zelena uslikat cu isto!!!
 
Nazad
Vrh