Stajsko đubrivo

Baš tako. Dosta se teško poore, ali u tu parcelu više ne vučem u narednih 5-6 godina. Sad mi je na redu njiva 9 (5 godina staro lucerište) od 50 ari i za nju je pripremljena gomila djubra koja se zgorevala 3 godine.
28117194_1785970651704528_1749286556_n.jpg
Prvo. Mislim da nema potrebe bacati stajnjak na luceriste koje se ore, drugo kad tako puno stajnjaka razbacas velika verovatnoca da usev izgore sledece godine.
 
Skinuću prvi otkos luceke u senažu da bih ranije poorao, onda ide kukuruz. Djubre ću izvući posle siliranja. Do sada mi ni jedan usev nije izgoreo u tako nadjubrenim njivama.
 
Ja razvlacim hrpe dubreta sa brnacama i tu gdje su hrpe uvijek ostane debeo sloj i mogu rec da tu kukuruz ide ko lud a od izgaranja nema nista.
 
I kod nas bi bilo pa-pa kukuruzi osim ako je godina povoljna sa padavinama,ali coci ipak je kod njih drugačije. Znaju oni kao i mi šta može a šta ne može.
 
Nije zbog slame ,fora je u tome sto je to djubre vec zgorelo na kamari ,da je nezgoreli ,svez stajnjak u pitanju on hoce da napravi problem.
A retko ko od nas ima prostor da odlozi stajnjak da mu ugoreva na kamari vec direktno iz bazena na njivu.
 
Upravo tako Milane. Sa donje strane kamare sam pre par dana natovario tri prikolice za baštu i u preseku se vidi kakvo je djubre. Lakše ga je tovariti lopatom nego vilom.
b5e251b377f2c87743d3ada7bd4280d1.jpg
 
Moguće. Mi smo jesenas dobili đubre,ako bi se moglo tako nazvati,koje je stajalo na gomili jedno 15 godina. Ono se već pretvorilo u zemlju! Jedva smo natovarili sa prednjim utovarivačem i vilama. E sad ostaje da se vidi razlika na njivi (ako se uopšte i videla) između tog đubriva i svežeg-nezgorelog.
 
Da, sa onim rasturačem iz kućne radinosti napravljenim od automobilske felne. Inače svo ovo djubre smo ja i matori ručno natovarili.

Svaka čast Zorane. :ppozdrav: Što kaže kolega Dobrinčanin pobrini se što prije za utovarivač (i rabljeni su od velike pomoći). Puno je to gnoja za utovar.

Imaš li kakvu sliku tog rasturača kućne izrade? Kako si zadovoljan njime?
 
Neće biti potrebe za kupovinom utovarivača jer sam u medjuvremenu u svim objektima uradio rešetkaste podove. Ovo je bila stara zaliha stajnjaka.
Nemam sliku ali ću sutra i onako da ga kačim, ako ne bude snega pa ću da ga slikam. Inače, vrlo jednostavno i jeftino rešenje.
 
Nazad
Vrh