Stajsko đubrivo

Nađoh stajnjak od očevog kolege, ima šareno od ovaca, krava i nešto od svinja, sve izmešano ali....ima dosta stajnjaka koji mu stoji već 3 godine i nešto svežijeg, doneo mi bio 3 džaka da vidim, džak onaj visoki pleteni od najlonskog kanapa bude težak 40-50 kila jedva ga pomerih a suv suv ko barut, nema ni miris nikakav ništa....crni se i vidi se ostaci slame čega li....vredi li to čemu ili je sve hranljivo iz njega isparilo, isprano...?

Ovako izgeda na slici, ja sam mislio oko voćnjaka da ga bacam pa ufreziram ili možda da pravim kompost...

 
Smanjila se hrpa tj. jedna najveca da ne kazem da je nestala :D
150320141783.jpg
 
Октопод,ово друго.
Једино да знаш примени посебан "рецепт" за овакав наћин спремања компоста и ако време послужи већ ове јесени ћеш имати првокласан органски материјал за настирање или улагање у тло.

- - - - - - - - - -

@Igordulic,Јел и то "блато"тако иде на њиву?
 
Da li neko zna cenu za ovčiji stajnjak..puta traktorska prikolica.
Koliko je kod vas u kraju?
 
Koliko po vasem iskustvu sme najduze da stoji stajnjak na njivi po recimo ovakvom vremenu? Jel se desilo nekom da duze ostane stajnjak na njivi i kakvi su bili efekti sto se tice prinosa u sledecim godinama?
 
Kako vam se čini ovo đubrivo, nisam imao bolje a da mi nije preskupo, ovčiji i kozji kao pregoreo godinu dana star, vidi se da nije lepo sagoreo ali mislim da nije baš svež. Ima slame od prostirke, negde komadi kao na slici, negde manje. Koštalo me 5.000 dinara pun tamić tj 1.5 puna špeditera, prvi dobro nagažen.

Kako vam se čini količina po sadnici, bacao sam prvo sa špeditera recimo 10ak vila, razvukao motikom okolo pa zafrezirao.?



Primetio sam da mi se ovaj stajnjak u zemlji nekako ubuđao, juče sam nešto radio i primetio u zemlji da je sav kao u nekoj gustoj paučini, s tim što mi ne deluje na paučinu nego na buđ...jel to OK, neće biti neki problem? Bio je polupregoreo kao što vidite ali je bio i mokar od kiša, pa sam ga mokrog razbacao i odmah ufrezirao, tako da mi deluje logično da malo zabuđavi?
 
Koliko po vasem iskustvu sme najduze da stoji stajnjak na njivi po recimo ovakvom vremenu? Jel se desilo nekom da duze ostane stajnjak na njivi i kakvi su bili efekti sto se tice prinosa u sledecim godinama?

Moze da stoji dokle god, ali potencijalni efekat se smanjuje svaki dan. Sve zavisi od vremenskih prilika, ali je najbolje zaorati u sto kracem roku.
 
Jedan moj prijatelj bi mogao da mi dovozi svake nedelje po prikolicu svezeg kravljeg stajnjaka i da kipuje na gomilu.Koliko vremena treba da prodje da on sazri tj.da postane dobar zgoreli stajnjak?
 
moj drugar je radio analizu stajnjaka,svezeg od 3 od 6 od9 i od 12 meseci, najjaci da se tako izrazim je od 6 do 9 meseci starosti,posle toga vrednosti pocinju da opadaju..
 
Имам једно питање за људе који су пробали овако нешто,пазарио сам једну парцелу од 1,2 Ха која није видела стајњак годинама у назад,скинуо сам сунцокрет потањирао и разбацао неких 12 приколица стајњака и поново потањирао па планирам пшеницу на тој парцели да ли би требало да заорем или може и овако да прође ?
 
Nazad
Vrh