Kanibalizam kod krmaca svinja

Učlanjen(a)
27 Dec 2011
Poruka
651
Lokacija
Sabac
Nisam primetio da ima slicna tema pa sam resio da otvorim novu.
Ja sam se do sada susretao kod mene da svinje koje tovim ili ove manje pocnu da napadaju jedne druge , neki puta se to zavrsavalo uginucima, nekad samo povredama. Medjutim ja evo vec drugi dan imam problem sa krmacom koja se oprasila pre 15 dana, a ovo joj je 7-8 prasenje, i nikada se nije desavalo sa ovim sto cu sada napisati. Naime juce ujutru nadjem jedno prepolovljeno prase, vodim da je krmaca krvava po ustima i tako znam da je ona pojela polovinu koja nedostaje, odvojim je od prasica, i pustao je samo da prasici sisaju i posle je odvajao, Ali jutros kada sam je pusto poletela odma na prase i pocela da ga jede, kada sam ga odbranio i izneo ona je vec zgrabila drugo i pored njega jos jedno povredila. Sta da radim ???? Jel imao jos ko ovakav problem ?
 
To se cesto ljudima desava,koji mi prepricavaju.Kod jedne moje krmace se jednom desilo da je pojela 2 praseta, nisam video,prase nestane u toku noci,bez ikakvok traga,ostataka.Sutra dan primetim nema ga jos jedno.Po mojoj pretpostavci rec je bio o njenoj selekciji,posto su oba bila nejaka,sitna,stalno su skvicali i uznemiravali ostale u leglu.Samo njih 2 i posle sve normalno.A pasa(zenin zet)mi je pricao,da je zatekao krmacu na delu,onako besan udari je sekirom(zadnjim delom)u celo,onesvesti je i kad se osvestila nije vise pipnula ni jedno prase.Ja se samo nasmejao,onako sa nevericom.Nisam se previse interesovao oko toga(kako predusrediti),jer ponavljam,samo mi se jednom desio taj slucaj,koji sam doduse i podrzo kod krmace.
 
Drugar kod koga radim,svake godine sredinon novembra ubaci u obore 200~240 prasadi (8~15kg) i prihranjujemo ih za novu godinu i bozic.Stalno se desava da u prva 2~3 dana pocnu da grizu repove jedni drugima.To obicno rade 3~4 praseta,mi propratimo koji su pokoljeno odmah i problem resen ali to sa krmacom je vec ozbiljniji problem,jer ne mozes zaklati krmacu a prasad jos sisaju.To sto je pasa radio sa sekirom ja ne bih primenjivao,jer ja koju god sam lupio sekirom.....:haha: Naravno malo sale nije na odmet:ppozdrav:
 
Ma to je bila mirna krmaca, keva od 20 koliko sam imao sve do jedne je razmazila , kad dodjes do nje i pocnes da joj pricas bilo sta ona samo tresne od zemlju i izvrene se da se mazi :) Ali ovo ne znam sta se desilo , evo sad je normalna ne dira ih vise . Cuo sam da je dobro izmesati malo mravlje kiseline u hranu i da nece da se ujedaju . Al njoj ne smem zato sto sisaju prasici.
 
Na sajmu je jedna novosadska firma prodavala sprej protiv kanibalizma, ljudi koji su kupovali kažu da im je pomoglo kod male prasadi. Javite se na pp pa vam mogu poslati kontakt ako vas zanima. :ppozdrav:
 
Postoji sredstvo za sprecavanje kanibalizma kod svinja i zivine. "Kanistop" - proizvodi ga veterinarski zavod Subotica. Ima ga u skoro svakoj poljo apoteci. Cena je negde oko 250din evo i slika http://savacoop.co.rs/images/products/01007.jpg
To obicno koristim kada spajam dva razlicita legla u jednu prostoriju. On ih uspava i umiri pa se ne grizu i ne tuku. Dajem ih nekoliko dana da ih umirim i cim jednom zajedno oba legla zaspu na gomili, tu vise nema tuce i grizenja.
 
Cini mi se da gebi ima nesto slicno. Ali koliko sam ja primeti svinje kad imaju kvalitetan obrok one posele jela odma se bace na spavanje i malte ne spavaju do sledeceg obroka. Bar je takav slucaj bio kod mene kada sam ih hranio Patentom.
 
Nazad
Vrh