Pirotska pramenka

Učlanjen(a)
5 Feb 2009
Poruka
1.339
Lokacija
Krusevac/Beograd
Ja sam juce nasao jedno stado u tipu pirotske pramenka ali me interesuje ima li je jos ko?
Ovo je sitna pramenka sa malom masom od max 45 kg ovce i 65 ovnovi, vuna je bičasta,gruba i raste u pramenovima. Mlečnost je od 1 do 2 l dnevno. Glava je u osnovi bela i proprskana je crnim tačkicama. Ovnovi su rogati ali mogu bit i šuti. Ovce mogu isto biti rogate. Rep je kratak za razliku od svrljiske i sjenicke. Pojedina grla imaju rese(minđuše) na vratu.
Slike slede...
2m7vwpf.jpg
[/img]
 
Dužina laktacije je valjda kao i kod drugih pramenki, iskren da budem nisam siguran jer je ova rasa u izumiranju. Mislim da se ove ovce jagnje od januara do marta a muzu se do septembra ili oktobra najkasnije. Na kraju laktacije mislim po 200, 300 ml da imaju mleka. Ova rasa se koristila za mužu jer se od njenog mleka pravio poznati pirotski kačkavalj a u mom kraju mleko od ovaca je mešano sa kravljim i pravio se sir.
 
hm ima ovde svakakve krvi sudeci po slikama,jagnjad imaju vunu ko W kakvi bre bicasti krajevi,onda ona crnoglava ovca ,vise vuku na svrljisku.samo laicki primecujem
:ppozdrav:
 
Stado je bilo pre pet sest godina u tipu crnoglave kosovske pramenke ustvari sve ovce su bile kao ona crnoglava na slici a nekoliko je bilo u tipu pirotske ali je ona posle preovladala. inace kao sto sam napomenuo ovce su izuzetno sitne i odgajane su u srodstvu zadnjih 5-6 godina Jagnjadima je otac onaj ovan sa slike 1, slikan od pozadi a vuna uopste ne lici na virtemberg ali na slici mozda deluje i zao mi je sto nisam otisao pre da slikam dok nisu bile osisane. Inace karakteristika svrljiske je cuba na glavi koju ove ovce nemaju a moras da primetis sitne tackice po licu odnosno obojenost lica koja je specificna. Neznam jel se vidi na slici ali jagnjad imaju izuzetno kratke repove(iznad kolenog zgloba) sto ne mogu da imaju melezi sa virtembergom
 
na slici se vidi samo rep kod 2 jagnjeta jednog belog i jednog sarenog,saremo ima rep skoro do zemlje a belo do skocnog zgloba tako da....
i ove imaju obraslu glavu vunom ali ne u toj meri kao svrljiska koja takodje ima pege po licu ...samo primecujem pretapanja
 


Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
Post je spojen: [time]1282322826[/time]
_________________________________________________
Ovu priplodnu mashinu sam nabavio pre 2 meseca,u "poljop.zavodu Pirot". Radi se o cistoj pirotskoj oplemenjenoj,star je 1,5godinu. Inace,imaju oko 250 ovaca i 20ak ovnova. ovnove cuvaju zatvorene i vrse vestacko osemenjavanje.ne koriste sinhronizicaju,vec samo "probace"... inace,ovnovi su im stvarno super,ko "ladje" a ovce su bile na pasi,nisam ih video
 
Прошле године у марту купих пиротску овцу и два јагњета, једно јагње је био овчич па сам трампио за другог овчића. Очекујем у февруару јагњење, да ће Бог да проширим на 7 комада Пиротских лепотица. Што се тиче млечности нисам имао прилику да музем надам се да ћу моћи да музем и од њи правити сир за своју душу. Када будем успео да направим сир јављам резултате. Тренутно тражим да купим 2 до 3 сврљишке овце због муже поново за своју душу а догодина ако бог да купићу липске.

- - - - - - - - - -

blazevo-pramenka.jpg

Danas na vašaru u kruševcu, 20 dana do jagnjenja, cena 7500rsd

Ово је дивна и прелепа овчица!
 
Nazad
Vrh