Prihrana i đubrenje voćaka

Moram da kazem da i nisam bas nesto zadovoljan sa ovim djubrivom. Bacao ga danas i bas dosta prasine ima.
 
Imam pitanje . Sta je bolje da uradim u vezi djubrenja jabuka I sljiva.
Hocu sutra da bacim vestak oko stabala.
Da li da uzmem NPK 8:16:24
Ili
sada da bacim NPK 0:16:30 sada
a u martu KAN.
Sta mi predlazete.
 
Zavisi da li ti treba azota ili kalijuma u zemljistu, bez analize samo nagadjamo, a kapiramo sta je poenta, da li azot sada ili na prolece.

Ja bih isao sa prvom opcijom, bolje sada malo azota nego toliko kalijuma sta znam....
 
Jeste I manje posla imam ne moram dva puta da radim.

- - - - - - - - - -

Jos nesto da li sutra to da uradim ili da djubrim u februaru .
 
Pa par dana je u pitanju...ne vidim problem!
Kod mene je malko drugačiji problem ...imam otvoren džak od ureje ( bio namenjen kukuruzu, ali zakašnjeno...otvorio ga letos za neko sitno prihranjivanje), i dilema je baciti ga u voće ili pšenicu? Za pšenicu možda malo kanije, mada mi je pšenica "jaka" te možda ne bih kvario...
Ali ne znam za voće koji bi termin tačno odgovarao?
 
Jeste I manje posla imam ne moram dva puta da radim.

- - - - - - - - - -

Jos nesto da li sutra to da uradim ili da djubrim u februaru .

Bez obzira na koju opciju se odlucis, moraces dva puta da djubris. Taj azot sad bacio ga ili ne, ne zamenjuje djubrenje azotom pred cvetanje (vec receno neki brze dostupan).
 
Kupio NPK 8 16 24 uvoz proizvodi Kutina Htvatska.
Ranijih godina je bilo od Elixira Sabac.
Cena 1200 za 25 kg.
U selu sneg oko 10 cm
nisam bacio djubre, bacicu u februaru.
 
Postovanje kolege,evo jedno pitanje...
Lesnik je u pitanju 4 godina,ph je u 30-60cm 5,5!Manjak fosfora(3,6mg) a kalijuma ima dovoljno(17mg).Azot 0,0955.Preporucen mi je MAP u jesen i NPK 8-16-24.U prolece KAN.E sad ja sam drugacije radio i da li je to velika greska-u jesen sam isao sa Yarom 7-20-28(oko 50 kg na 200 zbunova,jesenas),u martu Yarin kompleks 12-11-18 +sop+mikroelementi(oko 50 kg na 200 zbunova,u martu ove godine) i Yarin KAN Extran(2 x po 50 kg,sredinom aprila i maja) u prolece.I drugo-ja ta djubriva bacam pred kisu ko i svi ali da li mi neko moze uopste reci kolika je pristupacnost fosfora biljkama u tom slucaju?Da li da se vratim na preporuceno djubrenje?Da li je mozda previse djubriva za 4 godinu?
 
Poslednja izmena:
Postovanje kolege,evo jedno pitanje...
Lesnik je u pitanju 4 godina,ph je u 30-60cm 5,5!Manjak fosfora(3,6mg) a kalijuma ima dovoljno(17mg).Azot 0,0955.Preporucen mi je MAP u jesen i NPK 8-16-24.U prolece KAN.E sad ja sam drugacije radio i da li je to velika greska-u jesen sam isao sa Yarom 7-20-28(oko 50 kg na 200 zbunova,jesenas),u martu Yarin kompleks 12-11-18 +sop+mikroelementi(oko 50 kg na 200 zbunova,u martu ove godine) i Yarin KAN Extran(2 x po 50 kg,sredinom aprila i maja) u prolece.I drugo-ja ta djubriva bacam pred kisu ko i svi ali da li mi neko moze uopste reci kolika je pristupacnost fosfora biljkama u tom slucaju?Da li da se vratim na preporuceno djubrenje?Da li je mozda previse djubriva za 4 godinu?
Ja kao hobi voćar da odgovorim jer vidim da dugo nema reakcije na tvoj post
Kalijum i fosfor idu jako sporo po dubini tj. ispravice me neko ako gresim, 2-2,5 cm po godini tako da ti elementi dodju u zonu korena za nekoliko godina ukoliko se malo ne izdrlja tj. pokrije zemljom .Po toj logici kalijuma i fosfora nikad dosta dok azot opet vrlo lako ispari ili protrci kroz zemlju i zato je prepruka da jesenje djubrenje treba uraditi u * februaru* jer tada taj azot u bilo kojoj kombinaciji mineralnogbl djubriva ima neki ucinak.
Pozdrav !
 
Juce I danas sam voce podjubrio stajnkjakom.
Kupine, maline I lozu sam djubrio tako sto sam sa dve strane razgrno zemlju ubacio djubre I onda zagrnuo.

Za voce nisam mogao da tako radim, razbacao sam okolo I tako ostavio.
Prosle godine sam imao vremena pa sam I oko voca djubrivo zagrtao zemljom.
Ovo sam radio u Backoj a u Uzickom kraju bacicu vestak u februaru.
 
Da li neko ima iskustva o djubrenju:
1) mladih vocaka (1-2 god) vodotopivim djubrivom 20:20:20 (folikarno i zalivanje)?
2) golubljim prevrelim djubrivom? Negde sam procitao da ide 1kg/m² (ne sa vodom)?
Hvala unapred.

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 
Nabavio sam određenu količinu đubreta od golubova, da li je bolje razbaciti ga sada u jesen ili u prolece s obzirom da ima puno azota? U pitanju su kruške, 7 godina
 
Imam 300 kom trešanja u 4 god.Na 60 ari ,razmak 4m u redux5m međured.Želeo bih da ih pođubrim sa Yara Complex + mikroelementi.
Dilema je kada da bacim ovo đubrivo koje je NPK (kao osnovno).Na forumu su preporuke da se ono brzo rastvara i da ga treba bacati krajem februara.
1.Da li to znači da sada u jesen ne bacam ništa ?
2.Ako ga bacim krajem februara..kada ću da bacam Ureu kao azotno đubrivo (nju sam do sada bacao oko sredine marta)
3.Koliko po stablu da predvidim Yara Complex jer kažu da je više učinkovito od drugih đubriva.Ako piše u prospektu 250 kg/ha ispada da treba meni oko 150 kg,a to je oko 400 gr. po stablu.Čini mi se da je mnogo jer toliko bi bacio klasičnog 8:12:26.
4.Po karakteristikam Yare..ne treba ni zagrtati u zemlju jer se brzo topi..znači samo posoliti ?
Unapred hvala iskusnim članovima na odgovorima.
 
Nazad
Vrh