Prihrana i đubrenje voćaka

pinter

Novajlija
Učlanjen(a)
26 Apr 2009
Poruka
11
hteo bi nesto vise saznati o prihrani vocke
da umesto prirodnog dubriva sta moze da se koristi (NINERALNO DUB.) I KAKO koje doze
u koja doba itd. unapred hvala
 
Odg: prihrana vocke

nisam bas neki strucnjak u toj oblasti ali mislim da za svaku vocku ima nesto posebno , mislim nemozes za sve vocke isto djubrivo koristiti , ali bi ti najbolje bilo da uradis prvo analizu zemljista pa onda vidis sta ti konkretno fali za tvoju vocku, posto nisi napisao koja vocka je u pitanju :cao:
 
Odg: prihrana vocke

Zavisi sve od zemljista kakvo je. Kod mene je jako kisela zemlja a prihrana izgleda ovako. U jesen bacam oko 300kg/ha 7-20-30 u drugoj polovini februara ili prvoj polovini marta 200kg/ha Kemira 8-26-26 pa ponovo poslije cvatnje isto toliko Kemire i na kraj maja pocetak juna oko 200kg/ha 15-15-15. I naravno uz svako prskanje ide folijarna prihrana. Za tersnju i visnju neznam ali neces pogrijesiti ako bacis kao ja na jabuke
 
Djubrenje voca vestackim djubrivima

Pozdrav svima, pokusavao sam preko opcije pretrazi forum, pokusavao sam i na internetu, ali ne ide. Naime, pre par meseci sam negde nasao (ne znam da li je uopste na forumu ili negde na netu) predlog, tj. semu djubrenja voca, konkretno sljive. Pa je imalo za stabla te i te starosti se u jesena baca toliko i toliko grama po stablu toga, pa u prolece toliko i toliko i td... Da li neko od vas ima tu (ili neku svoju semu) ili bar link.
Unapred hvala.
 
Odg: Djubrenje voca vestackim djubrivima

Pa ovako bi to islo, sve zavisi od starosti stabla, sadnice u prvoj godini treba da dobiju negdje oko 150-200g NPK po stablu pre svega fosofra i kalijuma, 7-20-30,8-16-24 i sl. kao i 3x15.

Ja inace u sljivu idem iz tri dela NPK po 500g, u jesen ili sada u rano prolece *bolje u jesen* djubriva sa vise fosfora i kalijuma 7-20-30 ili 8-16-24 po 500 g/stablu.

ksanije u aprilu-maju 500g KAN-a/stablu

pa posle berbe 500g 3x15/stablu

I jos imam 4-5 prihranjivanja preko lista u zavisnosto od fenofaze u kojo se nalazi vocka, nekad treba vise fosofra i kalijuma nekada azota, inace u zadnje vreme korsitim FitoFert vodotopiva djubriva i odlicna su a povoljna jako cenom.

idealan omjer NPK za sljivu bi bio 1,4:1,0:2,5

Recimo i to da breskava u odnosu na sljivu trosi duplo vise hranjivih materija.

Sve je to orjentaciono, tu ti utice vrsta zemljista, vlaga, uzgojni oblik, intensiztet rezidbe i dr.

Najbolje odnesi zemlju na analizu iz vocnjaka i dobices detaljno uputstvo sta i kako da djubris.

idealno bi bilo ko ima sistem kap po kap pa da se daje vodotopivo djubrivo sa vodom u manjim kolicinama a cesce, nije isto sad dati po stablu 2kg nekog NPK ili to podeliti na 5 delova, biljka to nemoze odmah da usvoji ni da potrosi godina je duga 365 dana.

Vocke i kada nemaju list u jesen i zimu kod njih se tada razvija koren a tu je potreban P i K...

Pozdrav
 
Odg: Djubrenje voca vestackim djubrivima

voxpfc77 je napisao(la):
A koja je vrsta vestackog djubriva najpogodnija za krusku viljamovku.Sadjena je jesenas.Kolika bi kolicina bila dovoljna po stablu.Mene su savetovali da bacim ureu ali me interesuje jos neciji savet.

Pa ovako jabuka i kruska trose znatno vise azota i kalijuma u odnosu na sljivu, konkretno kod tebe kruska, ona od jabuke manje trosi fosora, znaci treba da se forsira azot i kalijum tj. neki odnos sto sam ja nlazio u literaturi za krusku je 4.2 : 1 : 4 (N : P2o5 : K2O) i jos nesto vise magnezija ovde kaze 30kg na ha.

Evo i ja sam malopre otvorio temu dodouse u ratarskom djubrenju , temu o yara djubrivima kakava su iskustva ako je neko to koristio, nacitao sam se dosta veceras po netu, i najverovatnije cu ove godine i njih da probam pa sta bude neka bude, a videcu ako uspem i analizu da odradim zemlje to je najbolje i necu lupati glavom koje djubrivo uzeti.

Inace ja koristim i stajnjak konkretno ovciji sagoreo, to je jak stajnjak zagreav zemlju i korenov sistem jako brzo i jaci je od kravljeg ali sa kracim dodouse delovanjem, frezanje i mulciranje i prihrana preko lista, i zastita pre svega od bolesti,insekti su manji problem, tebi preporucujem za kruske da stitis od kruskine buve mineralnim uljima, ja sam uzeo danas Galenikin Galmin odlican preparat, imas i na galenikinom sajtu program zstite kruske, od ove godine su Galmin postavili da ide tretman i do posle cvetanja upravo zbog kruskine buve, jer je jako opasna, kad vecih zahavata buva moze i da osusi stabla...
 
Odg: Djubrenje voca vestackim djubrivima

Gnojidbu voćnjaka netreba raditi napamet. Analiza tla je i više nego poželjna, a dobro bi bilo kad bi mogli odraditi i analizu lista da se utvrdi sadržaj hranjiva u listu (biljci). Na osnovu tih podatak i procjeni o veličini uroda radi se plan gnojidbe za određenu voćnu vrstu.

Prošle godine sam u jabuci, kruški i višnji koristio Kristalon specijal u prve dvije folijarne prihrane, a kasnije Kristalon smeđi. Folijarno sam aplicirao i Caltrac (samo jabuka i kruška, dok će u višnju kalcij dodavati kad dođe u rod) te stimulator rasta Goemar. Rezultati su bili odlični, voćnjak je super podnio sušu i visoki prinos (59 t/ha), a jabuka koja sada izlazi iz komore je u odličnom stanju što mi je jako bitno. Ove godine ću također koristiti gnojva iz Yara programa s tim da ću malo promjeniti raspored aplikacije i ubacit ću još neka gnojiva iz njihove prodajne palete. Nailazio sam na informacije (od kolega voćara) kako su Yara gnojiva skupa pa ih ljudi baš neprefeririaju, no ja sam vrlo zadovoljan sa ulaganjem u njihova gnojiva.

Dosta veliki problem u aplikaciji folijarnih, a i mineralnih gnojiva predstavlja neznanje voćara o potrebama voćnjaka za određenim elementom, o vremenu i količini primjene tog elementa, načinu primjene, obliku u kojem biljka najbolje i najefikasnije usvaja određeni makro i mikro element... I onda to trgovci gnojivima koriste kod prodaje-uvaljivanja svojih proizvoda. Na tržištu ima odličnih gnojiva no ima dobrih i da tako kažem manje dobrih ili ti gnojiva koja ne sadrže ono što piše na deklaraciji tako da treba biti oprezan kod kupovine (a i primjene) svih vrsta gnojiva.
 
Odg: Djubrenje voca vestackim djubrivima

Bećarina pusta je napisao(la):
Gnojidbu voćnjaka netreba raditi napamet. Analiza tla je i više nego poželjna, a dobro bi bilo kad bi mogli odraditi i analizu lista da se utvrdi sadržaj hranjiva u listu (biljci). Na osnovu tih podatak i procjeni o veličini uroda radi se plan gnojidbe za određenu voćnu vrstu.

Prošle godine sam u jabuci, kruški i višnji koristio Kristalon specijal u prve dvije folijarne prihrane, a kasnije Kristalon smeđi. Folijarno sam aplicirao i Caltrac (samo jabuka i kruška, dok će u višnju kalcij dodavati kad dođe u rod) te stimulator rasta Goemar. Rezultati su bili odlični, voćnjak je super podnio sušu i visoki prinos (59 t/ha), a jabuka koja sada izlazi iz komore je u odličnom stanju što mi je jako bitno. Ove godine ću također koristiti gnojva iz Yara programa s tim da ću malo promjeniti raspored aplikacije i ubacit ću još neka gnojiva iz njihove prodajne palete. Nailazio sam na informacije (od kolega voćara) kako su Yara gnojiva skupa pa ih ljudi baš neprefeririaju, no ja sam vrlo zadovoljan sa ulaganjem u njihova gnojiva.

Dosta veliki problem u aplikaciji folijarnih, a i mineralnih gnojiva predstavlja neznanje voćara o potrebama voćnjaka za određenim elementom, o vremenu i količini primjene tog elementa, načinu primjene, obliku u kojem biljka najbolje i najefikasnije usvaja određeni makro i mikro element... I onda to trgovci gnojivima koriste kod prodaje-uvaljivanja svojih proizvoda. Na tržištu ima odličnih gnojiva no ima dobrih i da tako kažem manje dobrih ili ti gnojiva koja ne sadrže ono što piše na deklaraciji tako da treba biti oprezan kod kupovine (a i primjene) svih vrsta gnojiva.
Tacno sve, pretpostavljam da ces ici i sa YaraMila 8-20-30 i koje si kolicine planirao po stablu ili vec kako ga apliciras u vocnjak.
I ja sam u planu analize zemlje cim ovaj sneg ustane, znam i za analizu lista, smao moram nazvati da li to zavod radi.

Rekli su mi da uzimam zemlju sa dve dubine 30cm i 60cm u vocnjaku cena analize je 3000 dinara.
 
Odg: Djubrenje voca vestackim djubrivima

Pozdrav

Dali neko ima semu djubrenja jagode, od ranog proleca do berbe.
 
Odg: Djubrenje voca vestackim djubrivima

Ma ja ovu semu sto sam gledao bilo je djubrenje NPK 8:16:24 u jesen i rano prolece po 500gr (za moj vocnjak kome je punih 7 godina), pa onda pocetkom Maja KAN ili jos bolje UREA. Ali je nigde ne mogu naci.
Ja sam bacio po 500gr 8:16:24 tamo negde krajem Oktobra.

Znam da je najbolje prvo uraditi analizu zemlje. Ali je do sada nisam radio. Prvenstveno sto u mojoj okolini to apsolutno niko ne radi.
 
Odg: Djubrenje voca vestackim djubrivima

Verovatno ni ne ostvarujete prinos za ponos. Pročitaj malo gore koliko je Bećarina imao po ha prinos!!!!
Mislim da je analiza zemljišta osnova bez koje u budućnosti nećemo moći,prošlo je vreme đubrenja čitaj "bacanja" ( kako volimo da nazovemo ovu plemenitu operaciju) napamet!
 
Odg: Djubrenje voca vestackim djubrivima

@Dragojlo: Tek sad sam vidio pitanje koje si mi postavio.

Imam u planu koristit YaraMila gnojivo no u kojoj količni to još neznam jer moram završiti plan i program gnojidbe (počeo sam pa sam stao zbog drugih obaveza).
 
Odg: Djubrenje voca vestackim djubrivima

Bećarina pusta je napisao(la):
visoki prinos (59 t/ha),

Becarino koliki ti je prinos kruske po hektaru? I koliko stabala po hektaru imas ili prinos po stablu kako ti je lakse? Ako nije neka tajna? :ppozdrav:
 
Odg: Djubrenje voca vestackim djubrivima

Da li neko od vas djubri vocke kokosijim djubrivom? nije bas za ovu temu, ali je tu negde! imam ga dosta i to nije cisto vec mesano sa slamom, ali je moj stari, ne znam ni ja od koga, cuo da je ono prejako za voce i da nije dobro djubriti!
 
Odg: Djubrenje voca vestackim djubrivima

talianu je napisao(la):
Verovatno ni ne ostvarujete prinos za ponos. Pročitaj malo gore koliko je Bećarina imao po ha prinos!!!!
Mislim da je analiza zemljišta osnova bez koje u budućnosti nećemo moći,prošlo je vreme đubrenja čitaj "bacanja" ( kako volimo da nazovemo ovu plemenitu operaciju) napamet!

Svestan sam ja u potpunosti da je analiza najbitnija, ali sam se rukovodio time da je bolje koliko toliko (pa makar i napamet) djubriti nego nista (ja predhodnih par godina sam ili radio napamet ili uglavnom nisam nista), pa je opet bilo dovoljno prinosa jer je vocnjak mali (oko 160 stabala sljive) i samo je za sopstvene potrebe. Ali sam ove godine hteo malo posvetiti paznje djubrenju i prskanju (za predhodnih 7 godina nikada nije prskan), da bih video da li ce biti nekog povecanja prinosa.

Kada (u kom delu godine) je najbolje uraditi analizu i da li Vi ili neko od clanova foruma zna gde se to moze uraditi u okolini Lazarevca, Valjeva pa i Beograda (jeste da imam 60-ak km do tamo, ali sta da se radi ako nema blize)?

Hvala
 
Odg: Djubrenje voca vestackim djubrivima

acco misliam da možeš uraditi analizu na poljoprivrednom fakultetu u bg-u (zemunu).
A ima i neka privatna laboratorija u bg-u.
 
Odg: Djubrenje voca vestackim djubrivima

@conferans: Ma kruška mi je u banani i prošle godine je malo falilo da ju nepovadim. Prinos je bio strašno mali, nekih 5 tona na 0,7 ha. Kruškina buha me muči već par godina, no prošle godine kad sam ju trebao prskati uhvatilo me u leđima tri dana i buha je preuzela kontrolu. Nasad je izgledao katastrofalno! :udri: Uglavnom nisam zadovoljan sa kruško i mislim da ona nije za naše podneblje jer i drugi nemaju neke sjajne prinose.

@markodim: Kad sam podizao jedan dio jabuka prije oranja smo navezli pileći stajnjak i zaorali ga. Nakon toga smo u jesen na kraju prve vegetacije opet izvezli pileći stajnjak i zatanjirali ga.

Sa pilećim treba biti oprezan jer je dosta "žestok", pa u ekstremnim slučajevima zna doći do ožegotina na mladim stablima.
 
Odg: Djubrenje voca vestackim djubrivima

Za prihranjivanje voca najbitnije je uraditi analizu. Meni su uradili iz firme eurofertil analizu za dzaba ::novac:: jedino sam kod njih morao da uzmem djubrivo. Cak su mi i kuci doneli. evo kako je to izgledalo
15cnhb6.jpg
nwj0gl.jpg
 
Odg: Djubrenje voca vestackim djubrivima

nemojte đubriti napamet jer je to najčeššće pogrešno,ili nedostatno,također i višak nekih elemanata u zemlji stvara probleme biljkama,
"voćarstvo za svakoga" karlo brzica,odlična knjiga jako primjenjljiva u praksi,gdje je opisano sve od sadnje,đubrenja,zaštite...također ima i sastav po elementima prirodnog gnoja koje đubre ima koliko čega u postotcima,
analiza zemlje je kod nas "obavezna" pri sadnji voćnjaka jer bez toga ministarstvo poljoprivrede ne daje nikakva prava na poticaje ili ti bilo što drugo,a i radi sebe najviše treba to napraviti
 
Odg: Djubrenje voca vestackim djubrivima

Kojim folijarnim đubretom bi trbalo da se đubri voće/jabuke,kruške,breskve/sada.
 
Nazad
Vrh