Prihrana i đubrenje voćaka

Ja cu sad na jesen da izvucem stajnjak samo , necu ici sa npk na jesen , posle u prolece sam mislio ureu i amosulfan (20% azota i 24% sumpora) zbog visogog pH, mada sad citajuci pozitivna iskustva sa yarom , mozda umesto prve prihrane azotom probam yara complex.
 
Ova godina nije merodavna za ocenu đubriva zbog previše padavina, osim ako na istoj parceli niste ostavili jedan red neđubreno.

Ja ću na jesen koristiti Fertor i neki nazovi kompost što sam pravio, džak golubijeg, tri džaka mešovitog od ovaca i koza, pregorelo 2-3 godine, trava, lišće i čuda, skoro da je sve izgorelo, mislio sam 2-3 lopate oko dvogodišnjih i jednogodišnjih trešanja, dok bi Fertor čisto eto po 2 šake prvo bacio, a možda i ne bih, videću.
 
Djubrio bih ovih dana vocnjak sa stajnjakom, imam na raspolaganju samo svinjski, vocke imaju jos lisca, sta mislite da li je ok ? NE mogu da dodjem do neke druge vrste stajnjaka,
 
Kako vam se čini ovo đubrivo, nisam imao bolje a da mi nije preskupo, ovčiji i kozji kao pregoreo godinu dana star, vidi se da nije lepo sagoreo ali mislim da nije baš svež. Ima slame od prostirke, negde komadi kao na slici, negde manje. Koštalo me 5.000 dinara pun tamić tj 1.5 puna špeditera, prvi dobro nagažen.

Kako vam se čini količina po sadnici, bacao sam prvo sa špeditera recimo 10ak vila, razvukao motikom okolo pa zafrezirao.?

 
Uh hvala pade mi kamen sa srca, ja sam takođe mislio tako ali bejah još malo dete kad smo imali stoku pa se i ne sećam baš kako izgleda stajnjak u kojoj fazi :)

Računao sam i da onaj skroz pregoreli (koji sam takođe mogao nabaviti ali bi me izašao preskupo zbog prevoza) ne valja jer je previše ispario. Taj izgleda kao kamenje, nema travka da se vidi...

A količina jel nije previše? Izgleda mnogo na gomili ali kad se razvuče široko koliko je krošnja, kao što se vidi na slikama, nema tako puno...
 
Iskreno nemam pojma...bila mi je velika želja da voćke dobiju stajnjak, neke su dve a neke godinu dana stare, pa da bude sve kako treba od samog početka :)

Verovatno ću tek na proleće i na jesen malo Fertora i to je to. Želim da više nikada ne koristim veštak.
 
@OKTOPOD
Ja sam našao za 5.000 dinara pun tamić, otprilike tačno jedan prepun, ugažen špediter plus još, evo imaš ovde sam pisao:

Toliko je i u mom kraju..za jednoosovinsku prikolicu,sa jednim stranicama, traže 5000din, plus prevoz, plus utovar/istovar.

Kod mene ,u kraju, ljudi kombinuju ..organski stajnjak + veštak..zašto je to tako?
Zar ovčije,stajsko, djubrivo nema dovoljno hranivih materija, pa mora u pomoć da se baci i NPK?

Ja sam mislio da ove godine preskočim ovčiji stajnjak,..da za taj novac uzmem veštak, pa tek naredne godine da uzmem ovčiji..da bih napravio razliku.
Ako je neko pravio takvu razliku, može li reći u čemu je..čisto da skratim vreme..da odmah uzmem ovčiji stajnjak i rešim dilemu.
 
Ljudi tako rade prvenstveno jer stajnjaka nema, drugo cena od 50 eura za nešto što prospeš oko 150 sadnica ako ćeš dobro da nađubriš nije tako mala jer za tih 150 potrošiš eventualno džak veštaka od 1200 dinara.

Drugo, veštačko je brže dostupno biljci.

U principu najbolje je kombinovati, mada ja nisam ljubitelj veštačkog kad sam video par emisija, ali mislim da ako se vodi računa o količini, vremenu primene i načinu đubrenja (lepo se posoli naokolo a ne sve u mesto), veštak treba koristiti. Stajsko pored NPK i mikroelemenata dobro dođe i za aerifikaciju zemljišta, kao i sadržaj humusa i ostalo...
 
Jednim delom. Ima slika nadje mi google bas sa ove teme

V001_2_20.gif
 
Buni me ovo pregoreli stajnjak uvek.. Ne znam da ocenim i procenim , da li je stajnjak koji je stojao godinu dana ok ?
Ako stajnjak nije dovoljno pregpreo a preteras sa kolicinom mozes da spalis sadnice. Ako je dobro pregoreo stajnjak onda nema problema.
Ja sam danas poceo da razbacujem jednu prikolicu koju sam dovukao , nekih 6 vila idem oko sadnice i deluje mi bas bas dobra kolicina, uglavnom je stajnjak onako taman i nije mokar, ali ima nekih gomila bas vlaznih `svezih` , da li to moze da smeta ili ne ?
 
Taj svež je svež, taman je stariji, verovatno su bacali na istu gomilu, obrati pažnju da nije možda ipak samo pokisao pa još nije isparila vlaga...i meni je malo stra oko toga :)
 
tesko ces stajnjakom pregoreti sadnice, na kraju krajeva i sam koren potapas u svez stajnjak pre sadnje
problem je neprevrelo svinjsko i pilece djubrivo
a ako razbacujes odgore po vocnjaku stajnjak nema sanse da se sta desi koliko sam ja upucen
samo ne naslanjaj stajnjak na stablo, pogotovo tresnje su osetljive na takve stvari, kolega je pepeo posipao pa je i gomilu na samo stablo - pepeo je bukvalno ogulio stablo
 
Nazad
Vrh