Prihrana i đubrenje voćaka

Ima li neko iskustva sa YARA liva nitra bor đubrivom za prolećnu prihranu umesto Kan-a. Cena je otprilike 80 din u maloprodaji, mada se može naći i za znatno manje novca, ali se mora kupiti paleta i preko računa. Prednost je što je azot u niratnom obliku, što sadrži 26% kalcijuma, gradivnog elementa kog sigurno najmanje unosimo i bor, koji je osim u cvetanju takođe jako bitan za pravilan rast biljke.
 
Bacao sam dva reda u voćnjaku nitrabor dve godine za redom ,a u ostale redove kan . Nikakvu razliku nisam primetio, pa sam se vratio na kan jer mi je povoljniji sa cenom:ppozdrav:
 
I jos jako bitna stvar kad se prihranjuje ureom desi se da se zaustavi zrenje tj kasnije zri voce ,kod nas se redovno to radi sa tresnjama kad se ocekuje zagusenje sa robom
 
Bacao sam dva reda u voćnjaku nitrabor dve godine za redom ,a u ostale redove kan . Nikakvu razliku nisam primetio, pa sam se vratio na kan jer mi je povoljniji sa cenom:ppozdrav:


Takođe su i naša iskustva potpuno ista.

Kan ima 27 % azota a Nitrabor 15,5% tako da i ako je otapanje bolje u najgorem slučaju je potrebna ista količina jednog i drugog đubriva. Kvalitet sigurno nije isti ali kan radi posao korektno. Takođe ima i kalcijuma oko 12% .
 
Koje vreme je potrebno da prodje od bacanja ureje da bi počelo odlaganje zrenja i koliko se baca po hektaru?.Za koliko može da se odloži zrenje?
 
Kako vam se čini ovo đubrivo, nisam imao bolje a da mi nije preskupo, ovčiji i kozji kao pregoreo godinu dana star, vidi se da nije lepo sagoreo ali mislim da nije baš svež. Ima slame od prostirke, negde komadi kao na slici, negde manje. Koštalo me 5.000 dinara pun tamić tj 1.5 puna špeditera, prvi dobro nagažen.

Kako vam se čini količina po sadnici, bacao sam prvo sa špeditera recimo 10ak vila, razvukao motikom okolo pa zafrezirao.?


Evo da se javim opet, pre neki dan sam ipak bacao po malo KANa pa zafrezirao, ovaj stajnjak koji nije ostao na površini bio već koji je bio ufreziran je isčezao :D Nema ga uopšte :D Malo je zemlja tu tamnija ali ne može uopšte da se prepozna šta je nekad bilo stajnjak a šta je zemlja. Ima i dosta glista već pri površini. Miševa tj rupa od miševa nema, tačnije bilo ih je u delu parcele u kojem ih uvek ima, nevezano za stajnjak. Možda ih ima na većoj dubini pa se ne vide, to već ne znam.
 
Da li neko moze da me uputi malo u prihranu preko sistema KPK, kruska je u pitanju , pored osnovnog jesenjeg NPK djubrenja , azota u prolece koje dajem u dva puta prvo ureea, posle an/san >>

- da li pored ovoga fertigacijom trebam da dodam neko do NPK djubriva ili da se samo baziram na mikroelemente ?
- u zavisnosti od faze u kojoj se biljke nalaze proizvodjaci preporucuju razlicite formulacije , cak negde i do 7-8 prihrana u toku vegetacije ,a bune me i kolicine , negde npr.za 20:20:20 preporuka je od 3 do 5kg/ha , a kod nekih proizvodjaca je to i do 100kg/ha za istu formulaciju djubriva ..

Kruska je u pitanju , nesto ulazi u drugu godinu ,a nesto u cetvrtu
Dajte neki predlog savet , link ka nekom tekstu o fertigaciji , googlam ali uglavnom nailazim na proizvode i preporuke proizvodjaca ..
 
Sad me bune ove kolicine

ferttt_zpshvljvqab.jpg

U sad u trenutnoj fazi po ovoj tabeli ja bih trebao da razmutim 100kg 20:20:20 i da pustim kroz sistem kpk ?
Mozda su pitanja glupa,ali sistem sam postavio tek krajem godine i nisam se neto pozabavio fertigacijom , sad tek citam i ulazim malo u problematiku
 
Kad su jagode u pitanju, date su nedeljne kolicine pa je lakse. Nazovi ti njih pa pitaj. Saveti su uracunati u cenu djubriva :)

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Pa otprilike razumem o cemu se radi , ako jedno stablo u rodu iznese toliko i toliko elemenata, toliko trebas da vratis, a onda kad citam ove preporuke iz tabele ,pa to je da kroz sitem pustim duplo vise nego sto sam dao osnovnim djubrenjem i stajnjakom..
Bitnije mi je da nedostatke u mikroelemntima , najvise Fe , unesem kroz kpk ,ali kad vec imam mogucnost hocu da probam da izvucem maksimum iz sistema..
 
Ako zelis maksimum sigurno neces koristiti ova djubriva nego maksimalno dobra koje rade a ne ovu secernu vodicu. Da, toliko treba da das u toj fazi sa normalno vode koliko je predvidjeno na tu kolicinu djubriva.Normalno kolicina je za hektar zasada koji se koriguje u nekom procentu ako je gusta ili redja sadnja.
Ovo je tabela za folijarnu ishranu a ne fertigacijom.:sreca:
 
Odakle znaš da je vodica, jesi li koristio? Radio uporedni test sa nekim drugim?

Ovo je tabela upravo za fertigaciono, čak i piše, a imaju i druge tabele, za folijarno....i tamo piše folijarno.
 
Probao pa zato i kazem a koliko sam ja video da na pocetku teksta pise folijarno a ne fertigaciono, no svejedno, kad vec dodjes do kupovine djubriva verovatno ces i znati koliki je utrosak po m2 ta informacija ima na svakom ovakvom djubrivu.
Za tu cenu mozda je i dobro nekima, Ali meni licno je u kategoriji secerne vodice tako da ma koliko da kosta neradi posao i to su po meni bacene pare.
Svako ima pravo da proba i kaze svoje utiske, mozda nekome valja, ali samo dok ne proba nesto ozbiljnije.:ppozdrav:
 
Pa OK, sa čime si ti radio i kako i koliko, pomozi čoveku kad već pita?

Kolika je razlika između toga što si ti koristio i ovih preparata?
 
Fertigacijom ne unosim djubriva u vocnjake vec folijarno samo, tako da mu u tome nemogu pomoci.
Sto se tice djubrenja, u udruzenju imamo perkspektivnog mladog strucnjaka pred kojim je lepa buducnost ( po recima profesora, doktora i ministarke) koji svojim savetima daje smernice gde,sta,kako,kad, koliko......Tako da i pored dobre volje, nemogu mu pomoci ozbiljnije jer strucnjaci svoje savete naplacuju, ako nemaju druge motive...Jednostavno svaki ogled ili godine ucenja, odricanja traze neku zrtvu i dodje vreme da se to naplati.
Ja sam daleko od strucnjaka ali znam sam mu bar rekao sta ne valja da ne baca pare bezveze. Pre ili kasnije bi to i sam shvatio ali eto...
Neka proba u PPS ali pretezno su tamo samo ljudi koji svoj posao ne rade i tamo su rasporedjeni po partiskoj liniji vec decenijama. Ali ne jos zadugo....:ppozdrav:
 
Dobro, znači zaključak je da si samo probao a ne i aktivno koristio ove prehrane.

Nisi imao ni ugledni uzorak za poređenje.

Ne navodiš ni da si probao neke druge pa njima bio zadovoljniji.

Plus si to radio folijarno a ne fertigaciono o čemu se ovde priča.
 
Nazad
Vrh