Prihrana i đubrenje voćaka

Ja sam prihranjivao sadnice visnje u trecoj godini sa po 3 lopate kokosijeg stajnjaka. Visnje su poludele. Prirast neverovatan. I to sam samo u jesen razbacao oko sadnice pred sneg. Nisam cak ni zafrezirao jer nisam stigao zbog snega.
 
Moze li neko da mi kaze kad bi bilo bolje da bacim Yarin NPK 7 12 25 koji sam sad kupio po preporuci coveka iz poljoapoteke-sad na jesen ili tamo u martu?On mi rece sad a neki kazu da se brzo rastapa i da treba u martu.A znam da neki bacaju Yaru i u martu!Da li je to neka druga formulacija mozda sto ide u martu?
 
Ja sam taj Yarin Comlex bacao u februaru, znači negde 1-2 meseca pre kretanja vegetacije, a eventualno samo jedan deo od predviđenog sad, ali to je možda previše posla pa bih ipak preporučio sve krajem zime.
 
Slazem se za Yaru, brzo se otapa, nemoj zuriti, tamo oko februara mislim da ce biti najoptimalnije
 
Oko 10.02. Complex, a Extran u cvetanju.
Ne radi se samo o brzom topljenju, već i o tome da su elementi u potpuno drugačijem obliku u odnosu na standardna mineralna đubriva, te su odmah usvojivi za biljku.
 
Ja sam kupio Yaru 12-11-18 za dunje zbog visokog sadrzaja Fe i bacacu u martu-aprilu, neposredno pre kretanje vegetacije, najvise zbog azota... Ako bih sada bacio, ovih 12N bih izgubio
 
Kolege zahvaljujem na odgovorima,vec sam bacio yarinu formulaciju 7-12-25 pa sad da li sam uzalud ili ne ne znam(posto mi ovaj moj iz agrimatca rece "ipak ti baci i sada").Yarin kompleks sa mikroelementima 12-11-18 mi rece tamo u martu!Pozdrav svima.
 
Ja na sledeci nacin vrsim djubrenje visanja,Oblacinka je u pitanju:u toku decembra meseca rasturim NPK 8/16/24 ,po 500gr.po stablu,a KAN takodje po 500gr/stablu u prolece,s tim sto polovinu tj.250gr.upotrebim jedno 20 tak dana pre cvetanja,a drugu polovinu posle zametanja plodova.
 
Ja sam planirao ove godine da bacam neki "vockal" ili tako nesto, u vecim kolicinama, medjutim izgleda da sam zakasnio pa cu opet bacati yaru complex i to tek u martu. Ako uspem da organizujem bacacu i kokosiji stajnjak, posto mi malo zaostaju. Prosle godine sam bacao yaru i dosta se popravila situacija
 
Juce kupih zeni za prihranu cveca Npk Fitofert 20:20:20, po preporuci u apoteci, 30 dinara 100 gr je cena u rinfuzu(iz dzaka)., ide 20gr. u 10l vode. Pade mi na pamet da probam da to djubrivo koristim folijarno umesto Murtonika kada prskam voce i povrce, sta mislite o tome? Jel neko koristio?
 
Opusteno moze, koristio sam oba, u praksi nisam primetio velike razlike iako bi trebalo da je murtonik malo bolja opcija
 
Hristos vaskrse! Moja sledeća akcija se donekle podudara sa ovim tekstom. Dogovorio sam sa komsijom koji ima nesto sume a samo drva gleda,da bagerom natovarim treset,jedna prikolica 30e po bageru.Prelazim na ovaj sistem djubrenja periodicno plus pomalo npk i stajnjak. Treba ostaviti i iducim generacijama plodno tlo mnogo se vestaka baca a nista ne vraca..........
https://www.agroklub.rs/mobile/portal/tekst/32055/
 
Ovo pitanje takodje i mene interesuje a u pitanju je Yarino djubrivo 7-20-28 koje sam kupio.Pa kad bi ga bilo najbolje baciti i jos jedno pitanje-koliko ga trebam baciti obzirom da mi je lesnik napunio dve godine?Inace za mart sam planirao Yarin kompleks 12-11-18+mikroelementi!
 
Ovo pitanje takodje i mene interesuje a u pitanju je Yarino djubrivo 7-20-28 koje sam kupio.Pa kad bi ga bilo najbolje baciti i jos jedno pitanje-koliko ga trebam baciti obzirom da mi je lesnik napunio dve godine?Inace za mart sam planirao Yarin kompleks 12-11-18+mikroelementi!

Za lesku ce ti dati odgovor neko ko se njome bavi. Kod kajsije vazi pravilo koliko godina toliko saka djubreta.

- - - - - - - - - -

POzdrav, Slobo, kad mislite da je pravo vreme da se yara baci s obzirom na brzo razlaganje?

Pozdrav Uzunche. Pravilo je do mesec dana pre kretanja vegetacije ali bolje konsultuj njihov sajt.
 
Nazad
Vrh