Malina- berba 2009. i cena u vasem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Evo pre pola sata sam proverio cenu zamrznute maline.
Malinu koja je u jednoj hladnjači uslužno zamrznuta i uskladištena u kartonskim kutijama čovek prodaje po 200din krupnijem hladnjačaru. Ako užmemo da je cena zamrzavanja 20 centi i dodajmo na to još 20 na ambalažu i ostale troškove, ostaje 160din.
Gde je onda razlika od onih 65 din koliko neki navode da treba da se plati roba?
 
To ne bi bilo 65 vec 80 dinara,po meni.

Ali ajdde da razjasnimo nesto oko kvaliteta ? Kvalitet Srpske maline je nesporan ali njegova prednost se moze iskoristiti samo u plasmanu sveze. Samo sveza ima vajdu i za potrosaca i za proizvodjaca ,kroz ukus i cenu. Smrznuta koja ide u preradu je u principu svuda ista. I zato je i klasirana ...I onda kad se pogleda plasman sveze shvati se da mi prednost kvaliteta ne koristimo i ne naplacujemo.

A najinteresantnije je da za plasman sveze nisu zaduzeni hladnjacari .Njih to ne interesuje.Za plasman sveze su odgovorni proizvodjaci. Porizvodjac je taj koji raspolaze svojom robom ..ali kao sto rekoh cim se proizvodjacu pomene sve sem branja on hvata kosu u ruke.

Najvisa cena se dobija za kvalitetnu svezu malinu a hladnjacari nemaju blage veze sa tim. Oni stoje kao nemi posmatraci i kazu " bato ako ne mozes da prodas svezu ja cu da ti platim toliko i toliko da ti to ne proadne posto nemas ni hladnjacu " . Takav je to posao i tu nema ljutnje.

P.S. U ceni struje zaradi i skladistenju od 6 meseci.
 
Dakle citiram :Ugasiće proizvodnju od koje preživljava cela zapadna Srbija pa neka se preorijentišu na gajenje pilića ili šampinjona u praznim hladnjačama.

Ovo je apsolutni nonsens,prvo te price da Zapadnu Srbiju drzi malina su takva glupost da nemam teksta.

Greska je u nama i sve dok ne pocistimo ispred svoje kuce dzaba je sto je ispred komsijine sve cisto.

Recite jedno veliko hvala drzavi koja je citavu stvar gurnula u zapecak,pa nema smisljene akcije kako i sta uraditi da bi bili konkurentniji,nema kredita ni para koje mogu da pokrenu proizvodnju brenda maline made in serbia.

Gospodine Popovicu vidim da ste ostrasceni i u tome nema nista lose,to da ste proizvodjac vidim iz Vasih stavova ali ovaj poslednji post koji ste ispisali nema veze sa mozgom.

COVECE!!!!!

200 din jeste malina,ali niko ne pominje koji kvalitet to je IQF malina ili ti po seoski Rolend.
Procenat te maline u prosloj sezoni je bio suma sumarum 55% izracunajte i proverite koliko se placa blok maline,koliko griz,koliko je kalo.

Tuzno je sto tako samouvereno pricate o nekoj temi o kojoj jako malo znate i sami sebe stavljate u nezgodnu poziciju,koju je jako tesko braniti. Prvo skoci pa reci hop.

Ne zelim da zvucim kako Vi kazete kao neko iz Kartela pa i da jesam tu sam na forumu da bih sa ljudima podelio neko svoje iskustvo i vidjenje stvari,to sto Vi i nekolicina drugih ne zelite da prihvatite da nas je VREME pregazilo,to je glavna boljka.

@ all others

Ne plasim nikoga ali pricam realno,sama izjava da je neko na 2008 napravio 900 000 eura vise govori o tom nekom i nacinu na koji je to zaradio,a ljudi koji poznaju situaciju svesni su da takva zarada u toj godini jedino moze doci na cudan nacin.

@ Aleksa

Drago mi je da vidim da neko to gleda kako treba.

Ljudi Kapitalizam je bolest koju cemo dugo bolovati i budite sigurni da ce biti jako tesko.

Ovo je samo pocetak oni koji su se malo interesovali i za sadnice maline znaju da ako neko hoce moze za jednu sezonu citavu malinu da zarazi i ista samo da se osusi.
 
50% prihoda opstina Arilje i Ivanjica potice od proizvodnje maline!
200din se prodaje malina koja je samo zaleđena, a iz nje se onda prebira rolend, gris i ostatak ide u blok. Znači taj što malinu kupuje po 200din snosi troškove prebiranja.
Ovde mnogi iznose svoje tvrdnje, ali videćemo u julu šta će biti.
Ja se proizvodnjom maline bavim kao dodatnim poslom, što znači da ne živim od toga (po struci sam dipl. ing. elektrotehnike). Ako cena bude previše niska ja ću maline iskrčiti, ali mi je žao naroda koji
će raditi za džabe.

@despot!

Iz vaših stavova se vidi da bi vama odgovarala što niža cena i zbog toga se ovako arogantno ponašate. To me ni malo ne čudi jer dobro poznajem taj soj ljudi.
 
Imajuci u vidu da je ponudjena cena zamalinu ORIGINAL 200 dinara predlazem da moji saradnici kojima sam predao malinu vama prodaju istog trenutka preostalih 600 tona po toj ceni.

Ne lupetaj molim te.

Ako imash ovu cenu posalji private poruku da se dogovorimo oko isporuke i placanja i zaista se ne zezam daj 190 dinara za original i svih 600 tona koliko sad imaju je prodato.
 
Sad se predstavljaš kao neko ko je saradnicima predao malinu, a u njihovo ime kao možeš da se dogovaraš. Pa to je stvarno providno!

Ako te zanima raspitaj se sam.
 
Naravno da mogu da se dogovaram kad moje pare nisu isplacene......kao i vecini

A te price da original maline ide po 200 dinara to su price za malu decu i ko poznaje trziste i stanje zna da je to apsolutna glupost.
 
Najrealniji ishod za 2010. godinu je da ce traznja biti smanjena. Traznja u izvozu.
To moze samo da promeni priroda jer ova godina je godina EL Nina sto znaci da ce klima biti vrlo nestabilna. Za ocekivati je ekstremne padavine,pa visoke temperature ,nestabilno vreme.Pitanje je samo gde ce i koliko zakaciti odredjene regione.
 
kolika moze da bude najveca cena malina posto ja imam i sistem za navodnjav,u suchaju da bude sushna god, a i protiv gradnu mrezu ako bude grada, a povisoko je plantaza da nebude poplava ,vulkana nema sta ja da ochekujem ove godine.PS i ovaj moj nadimak ne dolazi u obzir da moze da napravi shtety
 
Nisi predvideo da malina može i da izmrzne, to je bio glavni razlog što je 2008 godine rod bio mali a cena visoka. Naime tada je u brdskim krajevima izmrzlo oko 70% maline.
 
Jedno je sigurno traznje nece biti kao 2009 koja je i onako bila kilava.Cekace se januar 2011 za izvoz a to ce uz najavljeno poskupljenje stuje cenu sigurno gurati ko dole. Proizvodjac koji sada ,pre berbe, dogovori cenu ili kompezaciono trguje sigurno ce biti na dobitku.

Za ovo savetovanje ne trazim novac niti mi kasnije treba medalja.
 
Da to je fora koju otkupljivači primenjuju, sada daju repromaterijal po cenama koje oni odrede (20% više od cena za gotov novac) a onda u branju obaraju cenu maline da bi uzeli što više robe za đubrivo i preparate koje su podelili u proleće.

Ako postoji mogućnost bolje je uvek preparate i đubrivo kupiti za gotov novac ili uzeti kredit. Tada možete da birate kome da predate malinu (onom ko najbolje plaća) i izbegnete mogućnost da vas neko ucenjuje.
 
ja lichno mislim i odgovorno twrdim da cena maline moze da bude najmanje 100 dinara ako se ispuni jedan uslov
 
Aleksa je napisao(la):
Jedno je sigurno traznje nece biti kao 2009 koja je i onako bila kilava.Cekace se januar 2011 za izvoz a to ce uz najavljeno poskupljenje stuje cenu sigurno gurati ko dole. Proizvodjac koji sada ,pre berbe, dogovori cenu ili kompezaciono trguje sigurno ce biti na dobitku.

Za ovo savetovanje ne trazim novac niti mi kasnije treba medalja.

Mudro zboris,o plemeniti covece.
 
Poskupljuje 10% ,pa je nevazno koliko utice .Mislim vazno je ali to je individualno od hladnjace do hladnjace. Inace trebalo bi do janura 2011 poskupeti jos 10 %. Takav je dogovor sa EPSom.
 
Veoma je lako izračunati koliko cena struje utiče na cenu maline.

Pošto su rashladni sistemi moja uža specijalnost izneću par podataka.
Za jednu prosečnu hladnjaču potrošnja električne energije po kilogramu zaleđene maline ako se skladišti 6 meseci je negde od 5 do 10 dinara po kilogramu (sve zavisi od kapaciteta hladnjače, kvaliteta izolacije, ...).

Poskupljenje električne energije u 2010. godini prema najavama iz EPS-a će biti 20% . Prema tome, kada se ovo pomnoži sa potrošnjom električne energije to je negde od 2 do 4 din.

Poskupljenje struje ne može biti izgovor za obaranje cene maline.
 
Pa nisam ni mislio da ce da se obori za 100 dinara vec za cenu struje. Ljudi ja stvarno ne razumem sto je tako tesko ukapirati da je Srpska malina najskuplja .I da sve vise iz tog raloga ima slabiju prodaju.Ona jeste kvalitetna dolazi u dobrom preiodu u odnosu na ostale drzave izvoznice ali to ocito nije dovoljno da bi se prodvala bez cekanja od 6 meseci. Uspeh bi bio kad bi se zalihe praznile odmah. Cekanje na najvecu cenu u martu kosta. Pogledajtw proizvodjacke cene u Poljskoj ,Cileu,Belgiji...

Ako neko misli da sa 50 ari nije dovoljno bruto zarade od 4-5.000 eura onda on ima veliki problem. Mozda bi trebalo da proba da na tih 5o ari stavi plastenik i ima dva roda... Ili da gaji ne znam ni sam sta ...

To je prosecna godisnja plata i tu povrsinu moze obraditi jedan jedini covek. Osim branja naravno.

Radnik u fabrici ima malu plau zato sto nije ucio skolu i tako je isto i na njivi. Ako odete bilo gde van Srbije videcete da se ozbiljnom poljoprivredom bave iskljucivo visoko obrazovana lica. Zasto kod nas neko misli da moze suprotno ja ne razumem. Pogledajte samo hladnjacare ,polovina nema ni srednju skolu.. funkcionalno nepismeni ljudi.Niko ne govori ispravno gramaticki ni Srpski a kmo li neki strani jezik. I krenuo u proizvodnju proizvoda koji se iskljucivo izvozi na strana trzista ?!

Al zato ako neko nece da kupi od njega nesto po toj i toj ceni odma topuzinu u ruke pa na barikade..

Ja jos nisam u Srbiji video oglas prodajem maline ??

Sva ta prica o ceni ima samo jednu pozadinu a to je "sitno Srpsko jajarenje" Uzme se novac pre berbe bilo kroz preparate,bilo kroz neku drugu robu ili kes a onda se pred berbu krene sa kukanjem ne bi li se izvukla jos neka car.

Deca zvrndaju po ceo dan u kladionicama i nece da beru ni za 30 evra dnevno ,plantazeri skrcali vec avans pa im sad muka da odrade za mali novac i onda je najlakse krenuti u hajku na cene.

Pri tom ja apsolutno ne branim hladnjacare jer da imaju iole mozga u glavi oni bi napwravili fabriku za preradu voca i mogli bi da placaju prvu klasu maline 2 eura bez problema. Lomilo bi se pola Srbije da im isporuci robu. Al i oni su polupismeni... Tako dolazimo do zakljucka da ne moze nista na silu...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh