Malina- berba 2009. i cena u vasem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Da li neko zna koliko se placa malina sorte "miker"?Nekada je bila skuplja od "vilameta"!Pozdrav svim proizvodjacima malina!
 
Posle velikih protesta u Arilju, izigrani malinari spremaju proteste u Beogradu.
Protest je najavljen za 12. avgust.
Koristim priliku da pozovem sve ljude dobre volje da nam se pridruze.
 
MPopovic je napisao(la):
Malinu je nemoguće izvesti u svežem stanju zbog toga sto ona ako se ne zamrzne propadne (ubuđa se) u roku od jednog dana.
Cena najčešće zavisi od toga kako se dogovori hladnjačarski kartel. Obično nekoliko godina za redom obore cenu pa kad nakon toga seljaci smanje zasade onda se zbog male količine maline hladnjačari posvađaju pa cena poraste sto rezultira porastom zasada, pa opet u krug.

Moram da te ispravim , nisam malinar ali .....

U Nemacku stizu SVEZE Maline iz mnogo zemalja.
U Cemu je poenta ?
Malina se bere i pakuje odmah u pakovanja za maloprodaju, od ca. 250 gr. , odmah na imanju se skida temperatura Maline na 5 Stepeni , sa kamionima Hladnjacama. kada se napuni kamion odmah se ide na put. Ovde dolazi Malina cak iz Argentine i Cilea !!!

Kada budu postavljeni trgovacki uslovi za trgovinu sa Evropskom unijom i kada se nasi poljoprivrednici budu pridrzavali propisa, moci ce sveza malina da se izvozi.
pozdrav
 
markodanube je napisao(la):
MPopovic je napisao(la):
Malinu je nemoguće izvesti u svežem stanju zbog toga sto ona ako se ne zamrzne propadne (ubuđa se) u roku od jednog dana.
Cena najčešće zavisi od toga kako se dogovori hladnjačarski kartel. Obično nekoliko godina za redom obore cenu pa kad nakon toga seljaci smanje zasade onda se zbog male količine maline hladnjačari posvađaju pa cena poraste sto rezultira porastom zasada, pa opet u krug.

Moram da te ispravim , nisam malinar ali .....

U Nemacku stizu SVEZE Maline iz mnogo zemalja.
U Cemu je poenta ?
Malina se bere i pakuje odmah u pakovanja za maloprodaju, od ca. 250 gr. , odmah na imanju se skida temperatura Maline na 5 Stepeni , sa kamionima Hladnjacama. kada se napuni kamion odmah se ide na put. Ovde dolazi Malina cak iz Argentine i Cilea !!!

Kada budu postavljeni trgovacki uslovi za trgovinu sa Evropskom unijom i kada se nasi poljoprivrednici budu pridrzavali propisa, moci ce sveza malina da se izvozi.
pozdrav
Naravno da se u velikim svetskim marketima prodaje i sveza malina koja ima dosta visu cenu nego smrznuta. Medjutim to su posebne sorte koje su u Srbiji neznatno zastupljene. Kod nas oko 90% sortimenta cini stara sorta vilamet,koja i ako se odmah posle berbe rashladi na temperaturi od 5 stepeni opet ne moze da stoji duze od 2 do 3 dana, sto je malo! Znaci vilamet je prvenstveno industrijska sorta namenjena daljoj preradi. E, sada postavlja se pitanje zasto se kod nas uzgaja ova americka sorta koja je stara skoro 100 godina ! Ja mogu samo da pretpostavljam. Mislim da hladnjacama nije u interesu da se predje na nove stone sorte, koje bi isle u izvoz u svezem stanju, jer sta ce oni posle da zamrzavaju, a i nasi poljoprivrednici su skloni da tesko menjaju navike i sumljicavi su prema novim sortama. U svakom slicaju to je ogoman posao koji tesko moze da pokreni neki entuzijasta, pojedinac, vec samo neko veliko udruzenje, zadruga ili kompanija.Ali bez novih sorata i savremenih trendova napretka nema!
To je moje laicko misljenje i voleo bih da cujem i ostala razmisljanja!
 
sve ovo je bilo za 2009 godinu. nova godina je stigla a radovi tek treba da pocnu .svaka informacija o ovoj vocnoj vrsti je dobrodoshla . molimo sve clanove koji imaju neku informaciju da podele sa nama. inace i ja sam proizvodjac ove slatke vocke, iz okoline loznice
 
Pozdrav za novog clana foruma @cunami
Mislim da proverenih informacija za berbu 2010. nema.Svi pricaju o tove kako je RTS preneo da ce cena ove godine biti oko 80 din, mada se ja iskreno nadam da ce kvalitetna malina dostici dosta vecu cenu( sto je babi milo to joj se i snilo, kaze nas narod). Kod nas u Ljuboviji mnogi nisu u potpunosti naplatili ni rod iz 2009.godine, a oni koji su naplatili prosecna cena je 95 do 100 din po kilogramu, znaci oko 1 eura.Dok se po svim medijima prica kako je malina placena prosle godine 130 dinara, ja ne znam kako je na drugi mestima, ali kod nas sigurno nije toliko.Po meni to je inace cena kostanja proizvodnje, znaci nema nikakve zarade.
Koliko mogu da primetim malinjaci se nalaze u dobrom stanju, jer su vremenske prilike prosle godine bile dosta povoljne za razvoj ovogodisnjih izdanaka, sto znaci da se ocekuje solidan rod i u malinjacima gde je primenjen minimum agrotehnickih mera, to jest ne bi trebalo biti bolesnih izdanaka.
 
Odg: Malina- berba 2010. i cena u vasem kraju

imao sam na 10 ari 1900 kg sve sam predao u loznicku hladnjacu , naplatio sve po ceni od 111 din , imao sam samo 350 kg po kishi, cena je zavisila od dana, zato se i ja slazem sa tobom ako bude dobar kvalitet malina bice valjda i cena realna
 
Kod nas u Arilju cena maline je bila 135 din do 16. juna a nakon toga 105 (za ljude koji su malinu sami teransportovali u hladnjace a za otkup na terenu 5 din manje). Price da ce cena sledece godine biti 80 din su samo priprema terena za obaranje cene kako bi hladnjacari što jeftinije uzeli robu. Oni ove godine trljaju ruke jer malinu izvoze po mnogo višim cenama od otkupne.
Što se tiče izvoza maline u svežem stanju, znam da je to moguće. Tehnologija se zasniva na transportu robe rashlađene suvim ledom. Pitanje je samo koliko bi to bilo isplativo otkupljivačima.
 
da bi se sve znalo kakva je situacija sa malinom trebamo vredno i pametno da radimo . verovatno imate nekoga od rodbine ko radi u tolikim hladnjacama, pitajte o zalihama, kvalitetu, izvoznoj ceni ili o bilo chemu shto nas interesuje samo tako mozemo znati pravo stanje
 
na ovu temu mogu da se ukjuce svi koji znaju kakvo je stanje sa nasom malinom. od proizvodjaca ,otkupljivacha.hladnjacara,preradjivaca,izvoznika, pa svi zajedno da da jemo predloge i sugestije na ovu temu, na pr ako nam je sortiment losh da ga menjamo, ili u kvalitetu ima neki problema ili bilo sta ssto bi nam pomoglo da resimo nase stanje i da jednom krenemo u proizvodnju da svi budu zadovoljni koliko toliko
 
@MPopovic izvini na izrazu: Ne lupetaj!

Ove godine preko 20% hladnjaca ce se ugasiti,otkupna ce tesko ici preko 65 din.

Jedino i samo ako se nesto drasticno promeni evro 200din ili grad po citavoj srbiji samo sipa cena ce ici gore.

Prava istina je malo drugacija,veruj mi mnogo sam blizi svim tim "visokim" krugovima malinaranego sto smem da kazem :).

Pretprosle godine kada je cena bila belosvetska,u otkup su usle pare za pranje,svi znate da nista sladje ne opere pare nego poljoprivreda.

Prosle tj. 2009. na talasu cena iz 2008-e se formirala otkupna.

Ove godine mnogi je nece ni otkupljivati jer su izvozne cene skoro pa banalne,a u jednom drugom postu od danas sam pojasnio priblizavanje KINE skupu zemalja najvecih izvoznika i verovali ili ne to je ono sto ce nasu malinu unazaditi,dane kazem oprati :(.

Te price Rusi nude 200 rusi ovo rusi ono....... ko nije radio sa Rusima ne zna ni o cemu je tu rec a kamoli nesto vise.

Cene idu dole......nazalost.......secacemo se 2008.-e
 
to za 2008 si u pravo bilo mnogo kesha prljavog,za trgovce sa " belim" najlakshi nachin da operu pare je bio malina . kesha imali seljak malina i to je to malina izvezena ,pare legle na "rachun" i novac je opran .slazem se i to sa Kinom jer shta oni uzmu da proizvode ostali su propali. nego da vidimo imal spasa ili da krenemo u proizvodnju necheg drugog sto kinezi nisu pocheli .H VALA NA DOBROM I ISKRENOM ODGOVORU
 
@despot!

Odakle vama pravo da se tako ponašate?!
Verovatno vam smetaju moji stavovi, jer ste se pronašli u njima. Vi tvrdite da će se ove godine preko 20% hladnjaca verovatno ugasiti; ja tvrdim da tako treba da bude, ali zbog toga što su vlasnici tih hladnjača kriminalci koji su na prljav način došli do novca i sada se prljavo ponašaju prema proizvođačima. Oni su sada gazde, a zaboravljaju da narod dobro pamti iz kakvog su blata iznikli.
Vidim da širite priču kako Kinezi povećavaju proizvodnju, plašite ljude otkupnom cenom od 65 dinara i stvarate paniku. Zar to ne liči na metode kojima se služi hladnjačarski kartel?!
Ako im to i pođe za rukom, da li možda znaju da seku granu na kojoj sede? Ugasiće proizvodnju od koje preživljava cela zapadna Srbija pa neka se preorijentišu na gajenje pilića ili šampinjona u praznim hladnjačama.
U ovoj zemlji se radi na tome da se upropasti sve što valja!!!
 
Ako dodje do najavljenog povecanja cene struje jasno je da ce cena proizvoda morati dole. Inace izvoz postaje neisplativ. Po meni treba cenu ustaliti na nekih 80 centi ...

Jedino sto je dobro u celoj prici je sto ce neko konacno poceti da proizvodi nesto od maline. Hladnjacari su u odlicnoj poziciji da prosire posao proizvodnjom gotovih proizvoda. Da su imali mozga do sada bi napravili konzorijum koji bi kupio Budimku .. Osnovni problem je struktura vlasnika hladnjaca kao uostalom i proizvodjaca jer tim poslom se bavi vrlo malo strucnih i elementarno pismenih ljudi.
Za mnoge je i samo zamrzavanje maksimalni tehnoloski domet. Greh drzave je kreditiranje hladnjaca u odnosu na preradjivacke kapacitete. Da je Ministarstvo Poljoprivrede pokrenulo ozbiljne podsticaje i olaksice za uvoz novih tehnologija u preradi ,ne bi bilo puno price oko cene maline vec bi se zasadi sirili ali i nih neko mora stalno da vodi za ruku.

Uglavnom kao i u svemu ostalom i ovde je neznanje drzavnih cinovnika presudan rusilacki faktor.Ljudi jednostavno nisu kompetentni.
 
Te priče o propadanju hladnjača su samo fora. 2008. godine kada je cena bila 2,3 e jedan hladnjačar kod nas je imao profit od 900000e pa vi vidite. Naravno oni taj profit ne prikazuju već tvrde da su stalno na gubitku, a njihove imperije se stalno šire.
 
Matematika kod proizvodnje ,zamrzavanja i izvoza maline je vrlo jednostavna.Tu nema nepoznate.

Medjutim nisu ni svi hladnjacari u istoj poziciji ,neki su uzeli povoljne neki nepovoljne kredite a neki su samofinansirali taj posao iz nekog drugog izvora. Od toga zavise profiti kao i od kapaciteta ,troskova i izvoznih ugovora. Onaj ko puni hladnjacu vocem sa plantaza udaljenih 100 km ima manji profit od onih koji su svoje hladnjace locirali pored plantaza.Cena radne snage u Srbiji varira od regiona do regiona i za hladnjacare ali za berace..
To je kalkulacija vlasnika i drzava tu ne moze nista.Zato su zahtevi proizvodjaca rezultat nepismenosti . Ali pre svega to je socijalni problem jer ti ljudi ocekuju da se od toga moze ziveti sto je nemoguce u celokupnoj Srpskoj poljoprivredi.
Onog trenutka kada se standard poveca u drzavi tad ce ti isti preci na unosnije poslove zboravivsi istog trenutka svoje zahteve za cenom maline.Da ne pricam da je svake godine krivo nebo ili protivgrada zastita a da samo 5%plantaza ima protivgradnu mrezu.Kad proizvodjacu pomenete da mora da ulaze on odma hvata kosu u ruke zatire plantazu.

U najmanju ruku cista je glupost traziti od drzave da naredi nekom privatniku koliko ce da plati neku robu. Povecanje cene struje od najvljenih 20% naterace neke hladnjacare da se zamisle da li ce uopste da se dalje bave ovim poslom i mislim da ce doci do ukrupnjavanja tj da ce ponuditi svoje hladnjace velikim igracima.
Konkretno za Arilje bi bilo mnogo bolje da ima 3 velike hladnjace nego deset malih ali taj put se morao proci. I nije to samo slucaj sa malinom i hladnjacarima to je opsti trend koji ce tek doci do izrazaja. Bilo je mnogo pametnije da su ljudi poducavani da kupuju ili prave pokretne mini rashlade na samim plantazama .A da Zadruga ,Zimonjic ... imaju velike kapacitete za zamrzavanje.
Ali opet sve je to uzaludna prica bez prerade i krajnjeg proizvoda i za proizvodjace i za izvoznike.Dok ne bude prerade Srbija ce sa cetvore oci gledati u Cile,Poljsku ,Moldaviju...
 
ako tako sve sluti na propast sa cenom od 65 din propashce i seljak ali i hladnjachari sa takvom cenom nema priche.samo sto hladnjacari imaju vishe novca i nekako ce preziveti a sta ce biti sa nama proizvodjachima. zna se da je nasa malina najbolja na svetu to preko neta moze da se proveri ,a poredimo cenu sa poljskom recimo tu nema priche nego hladnjacari da se ozbiljno pozabave njihovim poslom a nase je da proizvedemo dobar proizvod
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh