Malina- berba 2009. i cena u vasem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Tresnjica

Novajlija
Učlanjen(a)
1 Jun 2009
Poruka
4
Pozdrav svim vredni poljoprivrednicima.
Ja sam Milan i nov sam na forumu.
Otvaram ovu temu jer nisam nasao nista slicno na forumu,a i uopste o malini slabo sta ima da se pronadje na ovim stranicama.Takodje bih rekao da proizvodjaca ovog voca skoro da nema na forumu.Zasto?
Evo,za koji dan ce poceti berba ovog slatkog voca a niko od hladnjacara ne izjavljuje koja ce otkupna cena biti. Interesuje me da li neko u drugim krajevevima Srbije ima neke informacije po ovom pitanju.
 
Milane, dobro dosao:
Sto se tice Kosjerica i okoline malina Fantasticna ako bog da i sacuva od oblaka.Malinjaci za primere.Vreme bilo pogodno valjda i cena nece biti losa.Kroz narod se provlaci prica o nekih 160 dinara da li je to zelja ovog veselog naroda ili ce biti istina to stvarno neznam.Veliki pozdrav.
 
Pozdrav Vidane!
U okolini Ljubovije takodje malina nikada bolja! E to je ono sto me i plasi. Iz dosadasnjeg iskustva nemoguce je da se "sastave dva dobra", jer ako je rod dobar, ponuda velika obicnpo je cena slaba, a ako se kojim cudom i to dvoje poklopi onda su tu prirodni faktori da pokvare stvar, tj.obilne podavine ili ne daj Gospode neke nepogode!E sad cinjenica je da je prosle godine malina placena dobro i odmah su hladnjacari kukali da ce je tesko izvesti a ipak su to uspeli i to vrlo dobro su prodali proslogodisnji rod!To i naro zna pa na osnovu toga i kruzi ova cena od 150-160 din.Takodje je cinjenica da ce rod biti bar za 20% veci od proslogodisnjeg, takvi su izgledi za sada.
Pretpostavljam da je u Macvi berba mozda vec i pocela pa ono tamo imaju vec neke opipljivije informacije!
 
Milane jucerasnja informacija,nezvanicno izgleda je otkup poceo u Sapcu 100 dinara pocetna.Pozdrav.
 
100 dinara, dali je to samo akontaciona cena ili konacna?Juce sam cuo informaciju da je u Bajinij Basti neko izjavio da ce biti sada akontacija od 100 dinara a do nove godine dodatnih 100 din.Takodje to je neproverena informacija pa je treba prihvatiti s rezervom.Kod nas su neki vec poceli ve da beru i predaju malinu, ali cenu niko ne pominje! Pozz
 
Po mojim informacijama u okolini Sapca cena je 140 dinara,sto znaci da ce kod nas u Ljuboviji biti max.120,bar u pocetku.Inace iako je odlicno izgledala,ljudi su dosta nezadovoljni prvom berbom,jer je prilicno sitna sto je posledica naravno suse.Ja jos nisam poceo da berem,ali posto imam kap po kap trebala bi biti solidna.
 
Kap po kap je za malinu cudo_Ove godine je na primer u selu 16 kilometara od Kosjerica 'Gornja Polosnica 700 metara nadmorske visine' raspon padavina bio takav da se samo pozeleti moze, malina pocinje velika i jedra bez ijedne pecke.
 
Kod nas u Ljuboviji je pocetna cena juce bila 130 dinara sto nije lose,ali kad znam da je u Prnjavoru 155 i nisam bas odusevljen ::lose::
 
Mislim da bi sa cenom od 150 dinara bili verovatno zadovoljni svi.
 
Zvanicna cena hladnjaca "Povlen Kosjeric" oko 135 dinara plus neki dinar za prevoz za vilamet,miker je nesto skuplji i ovo vazi za prvu klasu.
 
Pozdrav svima. Udruženje hladnjacara u Arilju je istaklo 135 din ali se nadamo da se nece zadržati na ovoj ceni.
 
U Ljuboviji su juce i danas spustili cenu na 100 din.,kao zbog kise,iako po mojim informacijama u drugim krajevima Srbije cak raste cena.Kakva je situacija u Arilju i Kosjericu?
 
Cena se krece od 130 do 140 dinara,lici kao da su se hladnjacari dogovorili sto mi zvuci malo neverovatno.Ali koliko sam primetio jos uvek niko nedaje kes pare sto verovatno nije dobro .Neki imaju neku cenu akontnu od otprilike 90 dinara do prvog septembra a ostalo se potpisuje nekakav ugovor pa kada prodaju malinu ostalo.Vrlo sumljivo.Popovicu ovde se provlaci neka prica da su u arilje dosli rusi pa kao 200 dinara placaju.Da li je to istina ili ne?Pozdrav,inace malina ekstra kvalitet.
 
Ovo sto se desava u Arilju je veoma strasno!
Kartel koji sebe naziva udruženjem hladnjačara je otprilike resio da vec istaknutu cenu od 135 din obori na 100. Uvidevsi da je rod dobar i da je maline dovoljno za sve neki su ovih dana istakli 100 din. Za sutra je zakazan protest proizvođača ali ne znam da li ce imati nekog efekta, ostaje da se molimo Bogu.
Pozdrav!!!
 
Kod vas je jos i dobro_Ovde spustili na sedamdeset,a ne daju nikom sa strane ulazak na trziste.
 
malinari,
firma iz rozaja, (na sjeveru Crne Gore) mislim da se zove bioplod, otkupljuje malinu od crnogorskih malinara i placa 1.75 eura po kilogramu. isplata (na kantaru)znaci odmah posle merenja. kontaktirajte ih i ponudite... probajte, ne kosta mnogo telefon
 
dobro vece! Htela bi da znam, da li moguce izvezti malinu ne smrznutu, a u svezem stanju? Takodje interesuje mene cena maline na uslovima EXW. Unapred hvala.
 
Malinu je nemoguće izvesti u svežem stanju zbog toga sto ona ako se ne zamrzne propadne (ubuđa se) u roku od jednog dana.
Cena najčešće zavisi od toga kako se dogovori hladnjačarski kartel. Obično nekoliko godina za redom obore cenu pa kad nakon toga seljaci smanje zasade onda se zbog male količine maline hladnjačari posvađaju pa cena poraste sto rezultira porastom zasada, pa opet u krug.
 
Bravo Popovicu!Sjajan opis nacina kako se formira "trzisna cena" maline :bravo:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh