RACKA OVCA

talle

Član
Učlanjen(a)
5 Jun 2009
Poruka
133
Lokacija
Velika Drenova
Interesuju me RACKE ovce,Video sam ih u BEOZOO...zanima me ima li ih ko još u Srbiji?
11hdijm.jpg
 
Ovo je jedan od nasih tipova pramenke, zove se vlaska vitoroga ili racka ovca a rogove koji idu uvis imaju ovnovi i ovce. Male je tezine (ovce oko 45 i ovnovi oko 60 kg) i loseg kvaliteta vune, mlecnost je malo veca i ima ih sa dnevnom mlecnoscu do 2 l. Gaje se u Rumuniji i okolini Vrsca. Na sajmu u NS su bile izlozene prosle godine u okviru ocuvanja starih rasa.
 
Evo jos neka lepa slika
oitd0g.jpg


_________________________________________________Post je spojen: [time]1244221017[/time]_________________________________________________
Evo jednog prelepog muzjaka
111jv6a.jpg

_________________________________________________Post je spojen: [time]1244221136[/time]_________________________________________________
ima i crnih
2d7yjoh.jpg
 
Neznam ko bi inače a i zašto želio da gaji ovu rasu.
Njen izgled jeste jedinstven, te se nalazi u posedima mnogih hobista, mada je drže ljudi i za mleko i vunu najviše.
Dakle ovo je Madjarska rasa i postoje Hortobagyi i Gyimesi Racka.
A što se tiče vune dužina joj je oko 30 cm nekad i manja ali, je kvalitet ono sto je promaklo gospodinu nemanja_st01_58, dakle kvalitet je varijabilan i kreće se od 12 do 40 mikrona. Dakle tih 12 mikrona ne da je super fina vuna nego je prejebeno fina vuna....Radman vune je od 38 do 65 procenata.
A rogovi? oni narastu uvis i do 50 cm kod M a 30 kod Ž grla...
Have a good time, or die trying :zli:
1hxliu.jpg
 
Mislim da naše ovčarstvo nema perspektivu sa ovom rasom, tako da gospodine TALLE nema potrebe da kinjite naše ovčarstvo ma kakvo da je.
Ova rasa se koristi za mleko i za vunsku proizvodnju, kao primarnim proizvodnim delatnostima.
Hobi je za ljude koji imaju para!! END OF STORY!
Srbija, je puna nazovi hobista sa praznim džepovima i glavama.
Investirati u nešto da bi vam se komšije, prijatelji, drugari i ostali divili je idiotski potez, osim ako nemate para za takav sport.
A takvih IDI(j)OTA sam se nagledao i naslušao.
Hobi je za ljude koji imaju para.
 
ja verovatno nisam upucen u nase ovcarstvo.ali ovde vidim ima mnogo njih koji se time bave.samo sam ocekivao da je malo vise ljubavi prema ovcama.ali ovde je samo ljubav prema profitu.hobi ,dragi moj prijatelju EatMeatOrDie, je po pravilu ljubav.a kad je ljubav prema necemu u pitanju onda se ne gleda profit.treba li sve staro i prevazidjeno da odbacimo... :nono: :nono:
 
EatMeatOrDie je napisao(la):
Hobi je za ljude koji nemaju drugog posla a imaju para. Za hobi su potrebne pare, jer to je skup sport.
Ne razumem ovaj post. Ako imas para dobro ako nemas opet dobro. Mislim da ova rasa i posebna tema nikog ne vredjaju niti zadiru ni u ciji dzep.
 
Ja samo pokušavam da vam objasnim da od toga što želite da vam neko dolazi i čudi se i divi tim ovcama ili bilo čemu u opšte,a vi da mu se hvalite nikakve koristi nema.
Od hvale nema bog-zna-šta. Ja temu ovčarstvo koju volim, posmatram sa naučno-ekonomske strane, tako i pomoć i pitanja i odgovore i upitnike usmeravam u tom smislu.
Ako to nije namena ovog foruma onda ja i ostali greše što pokušavaju da pomognu.
Nisam rekao da NETREBA da ima dve ovce racke rase već samo sam izrazio ekonomsku neopravdanost takvim postupkom.
Svako gradi svoju sudbinu, svako svome dvorištu gazda.
Nezameram niti podržavam.
 
Na sastanku ,,Odgajivaci starih rasa Srbije,, drustva koje je pre nekoliko dana formirano i obuhvata sve stare rase koje se gaje u srbiji pronasao sam i odgajivaca vlaskih vitorogih ovaca. Covek se zove Sasa iz Kovina i ima tri stada ukupno 300 ovaca.
 
Nazad
Vrh