Kukuruz 2013

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
da li je bolji efekat od ovih vodotopivih djubriva?

planiram da na 10ha rastopim po 5 kg po ha i plus da ga prehranim u spartanju sa 300 kg sana po ha
 
Kao od šale , inače obično istresem nepun džak od 25kg uree u sito od prskalice (malo veće ) i dok sipam vodu preko nje sva se istopi . Ureu je najlakše istopiti i najmanje posledice ostavlja na listu , samo malo treba pričekati da se voda u prskalici kasnie zagrije , jer ju urea još dodatno ohladi , pogotovo kod pšenice.
 
@Momo Saric
Otice kupus. Laudis je jako efikasan protiv svih sirokolisnih biljaka. Prosle godine sam komsiji oprskao 1-3 reda repe, kako gde, iako je vetar bio minimalan. Ove godine sam mislio da sam zveknuo komsijske kukuruze 10-15m od pocetka njive (onda sam skapirao da nesto nije u redu, i vidim da sam lose odbrojao redove) kada sam prskao usluzno repu, medjutim izgleda da je kukuruz iako je bio 2-3 pera jako otporan na herbicide za repu (i to se prska sa trecinom doze jer se gadjaju korovi u fazi kotiledona). Tako da ti oprskani kukurzi Betanalom su preziveli.
 
Vidjećemo , već se spremam za najgore , kolko tolko smo dobri i u najgorem slučaju ako baš ode ponudiću mu da mu dam tolko kupusa sledeće godine u to doba , za ovu je već kasno , jer ipak mu nisam spržio pare nego kupus , a i možda se tako opet počnem baviti povrćem :haha:
 
Uzeo sam juce jednu zaparlozenu njivu u arendu, zeleo bih nekako da je iskoristim pa na jesen da sejem psenicu. Da li bi bilo pametno da je sada poorem i spremim za setvu i na njoj posejem kukuruz (neki rani) da li bi bilo nekog roda?
Ja sam isto prosle nedelje dobio dvaipo jutara zemlje,koja nije radenja desetak godina.Dva puta sam preso teskom tanjiracom,ali nisam zasejao posto je bilo dosta grubo i suvo.Sada posle ove kise jednom setvospremac pa sejanje.sejem zp 704 posto tog semena imam,za silazu bice dobar
 
najbolje je da rastvoris ureju,ona najbrze deluje,nema potrebe da koristis an.mozes 5,6,7,8 kg na prskalicu.ja sam stavljao oko 8,nije bilo ozegotina.boja kukuruza za par dana postaje tamno zelena,skoro crna od azota.dobra prihrana za 10ak dana
 
Je..m ti ovu kisu(bar kod mene),pada kao blesava,sto i nije dobro za proletne useve,vise volim kad je suvlje,da se muci da nadje vodu,lakse ce mu biti na leto...
 
Nevalja baš mnogo padavina u proljeće , odnosno visok nivo vode u tlu jer korjen ide samo do vode , a umjerene padavine su dobre jer korjen lakše ide u dubinu kroz zbijeno tlo kad je vlažno malo.
 
Jeli moguće da kod vas nema ni jedan toper?? .Zar niko ne radi duvan ,pa moraš ostavljati 2 reda u kuk zbog tretiranja.....?
 
Nema , razmišljo sam i ja da ga kupim al zasad ništa . Imam prskalicu kojoj se grane mogu dignuti visoko ali traktor gazi . Ovo je više zbog tifona , al imo sam tako prije za probu i kod guste sjetve nisu toliki gubici , zbog prozrake okolni redovi budu dosta krupniji . Druga stvar , djubrivo bacam samo startno u sijačicu i prihrana , sjeme neide , pa su i tu gubici smanjeni. Imam osjećaj da će se nešto morati preduzimati povodom borbe sa insektima i suše a to je zasad sve što mogu dok nebude ::novac:: za


1835C.jpg
 
Koja masina,ovakvo cudo jos nisam vido.
Moze li se nedostatak kalcijuma donekle ublaziti ako se nekako folijarno iztretira,sve mi njive imaju malo krecnjaka???
 
E sad,ostalo mi nesto uree pa ja bi sada da razbacam sa rasturivacem pa da pospartam.Zanima me da li cu da ostetim listove kukuruza,mislim da li ce da spali urea listove ili vrhove ako upadne u kukuruz.I da li cu sa tim da povecam ili smanjim prinos?Inace bi da razbacam 60-70kg/kj.SAVET,MOLIM...
 
Nema , razmišljo sam i ja da ga kupim al zasad ništa . Imam prskalicu kojoj se grane mogu dignuti visoko ali traktor gazi . Ovo je više zbog tifona , al imo sam tako prije za probu i kod guste sjetve nisu toliki gubici , zbog prozrake okolni redovi budu dosta krupniji . Druga stvar , djubrivo bacam samo startno u sijačicu i prihrana , sjeme neide , pa su i tu gubici smanjeni. Imam osjećaj da će se nešto morati preduzimati povodom borbe sa insektima i suše a to je zasad sve što mogu dok nebude ::novac:: za


1835C.jpg
Bila je na Sajmu samohodna prskalica.
 
Sigurno ces da ostetis kukuruz, koliko zavisi od njegove velicine, sto je veci vise. Moj ti je savet da to uradis spartacem ili rasturivacem ali u trake.
 
Prihranio sam već oko 15ha kukuruza ove godine rasipačem . Uglavnom sam išao dok su manji , oko 4 lista . Dobiju malo spaljivanja listova , kako koji uglavnom vrhovi . Evo već je davno nestalo u prvim . Prekjuče sam radio jednu njivu sa 6 lista (možda čak i 7) i to kanom koji je još agresivniji od uree zbg kreča , čak je bilo par sati poslije kiše pa je možda bilo i rose na nekim , gledaću da stavim slike .
 
Kolege treba mi pomoc jednu parcelu mi tukao grad, kukuruz u 8,9-om listu, pokidao i polomio list a stabljike prezivele, pa sa cime bih mogao da ga tretiram da pomognem oporavak i da sto pre krene.Unapred hvala!Naravno to mi je najveca i najbolja parcela...::jako_besan::
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh