Kukuruz 2013

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Zcurcic , odličan post . Slažem se s tobom potpuno , DKC hibridi jesu medju najprivlačnijima za neke insekte , pogotovo za plamenac a i Diabroticu (ovu "nadzemnu " doduše koja i nije tako opasna ) . Isto tako je možda manje osjetljiv na podzemne crve i dr.. , možda zbog "gustog" i razvijenog korjena. Uglavnom su odredjeniji za gušći sklop ali i kod njih ima hibrida koji nadoknade rjedji sklop , al to je jedan od najvećih minusa za sve sjemenske kuće ovde što daju samo osnovne osobine hibrida i to uglavnom preuveličane a ne , što je najvažnije , njihove nedostatke i osjetljivosti.
Niko ne napiše u katalogu koji su hibridi fiksni a koji fleksi , koji su osjetljivi na neke biljne "bolesti" , privlačni nekim insektima , itd . Naravno oni to sve znaju al neće da podijele nego samo pišu : " izuzetno prinosan , dobra oplodnja , ... , ko da smo kreteni ..
 
Ne sejem kukuruz dogodine, ali hteo bih da podelim neko moje razmišljanje. Možda nekome pomogne.
Ono što kukuruz izdvaja od svih ostalih ratarskih kultura, jeste veliki broj semenskih kuca i samim tim veliki broj hibrida. Za svaku grupu hibrida, čak i za pojedine hibride kompanije daju preporuku u vezi sa agrotehnikom, odnosno sortnu agrotehniku. Na primer svi znamo da DKC hibridi daju najbolje prinose u gustom sklopu i da je sama arhitektura biljke tome prilagođena. U nepovoljnim uslovima kao što je bila ova godina, uočeno je da su u ogledima hibridi u ređim sklopovima dali veće prinose. Logika mi kaže da će ratari iduće godine redukovati malo sklop, ali će zanemariti činjenicu da je upravo sklop ono što daje plus DKCu. Tako da prinos izgubljen smanjenjem broja biljaka neće nadoknaditi veći klip, jer biljke nisu selektirane da imaju velike klipove. Klip će definitivno biti veći u takvim uslovima, ali ne dovoljno. Na taj način će se ići na siguran i stabilan prinos, a ne na rekordan. S obzirom na cenu tog semena postavlja se pitanje da li je taj prinos najefikasniji u ekonomskom pogledu.
S druge strane domaća selekcija je bila usmerena na tradicionalan način čuvanja kukuruza i kasnije grupe zrenja. Promene u načinu gajenja, odnosno smanjenju stoke prvenstveno, promenile su i odabir hibrida. Primat su preuzeli raniji hibridi, strane selekcije. Domaće kuće su malo zaspale na tom planu, ali polako sustižu strane i ne treba ih zanemariti, već isprobati na manjim površinama. Ipak su oni selekcionisani u ovim uslovima, što se i pokazalo ove godine u ogledima poljoprivrednih stanica.
Još par pitanja za razmišljanje. Kako je ove godine skoro svaki klip DKCa na mojoj njivi bio izbušen, a komšijin koji je sejao NS nije? Odakle sada toliki aflatoksini? Zar ta inostrana selekcija nije superiorna?
Za sam kraj preporuka ne držati se jedne kuće, a pogotovo ne jednog hibrida. Naravno to važi za one koji rade dosta zemlje. Onda obično taj hibrid bude omalovažovan, a nije imao reper u drugom hibridu ili semenskoj kući.
slažem se sa ovim što sam označio ali treba imati na umu i sledeće a to je broj redova na klipu jer je broj redova nešto što je genetski a dužina klipova zavisi od đubrenja ,količine padavina agrotehnike itd.tako da hibrid koi ima 20 reda zrna i dužinu od 25cm i hibrid koi ima 16 reda i dužinu od 30cm nemaju isti broj zrna jer 4 reda imaju više zrna nego ona 5cm dužine tako da se ja i tim rukovodim prilikom odabira hibrida ako grešim vi me ispravite ,
 
Nažalost ne bavim se selekcijom kukuruza, inace bih rado odgovorio. Videćete dogodine šta će biti.

Izmena:
Bio sam u Somboru na predavanju koje su organizovali ljudi iz stanice i mogu reći da su NS i ZP bili u rangu sa dekalbom. Nažalost imali su ih sve na lokalitetu Bilić, gde su svi podbacili. DKC je imao prosek 5 hibrida 2 tone, NS i ZP oko 1,7, ali veći broj hibrida. Prosek su pokvarili hibridi koji su dali manje od tone. Cassaude ispod tone, RAGT isto tako, ostale nisam popamtio, a materijal nemam kod sebe, dao sam ga šefu. Tražio sam ga na internetu, ali ga nisam našao.
 
Sinoc u Ilandzi bio Pionirov promoter i izmedju ostalog rekao da ce seme kukuruza koje oni proizvode biti skuplje 30% u odnosu na proslu godinu.
 
Bio sam ubedjen da cemo neke pouke izvuci nakon ove susne god.,medjutim opet cemo imati velike dileme u odabiru hibrida. Dekalb 5783 mi se pokazao najboljim sa 4500/kj tako da ce sigurno biti opet posejan, takodje i 5276 mada je bio dosta losiji u prinosu od 5783 ali na parcelama sa losijom klasom zemljista.
Jedna stvar je sigurna, da sa 30kj kukuruza kolko sam imao posejanog ove god. smanjicu na 18kj. Ipak soja sa rodom od 1450 kg/kj do 2100 kg/kj po ovoj susi nije podbacila kao kukuruz.
 
Nešto se ipak može iskoristiti iz sušne godine kao ova. Može se detaljno razlikovati gdje je koji tip zemlje . Treba napraviti zabilježbe koji dio parcele je bolje podnio sušu a koji lošije pa prema tome prilagoditi sklop, djubrenje i hibride. Na ovako ekstremnoj godini se dva tipa zemlje primjećuju ko nožem odsječeno.
 
Ni jedan se hibrid nije proslavio ove godine. Najvise su podbacili oni od kojih smo proletos najvise ocekivali.
 
Sto dolazi kod nas,nije.
Ko to garantuje? Ko garantuje poljoprivrednicima da nece unistavati parcele posejane GMO kukuruzom ako krene u sprovodjenje zakon kojim se zabranjuje sejanje GMO semena?
Monsanto je vodeca firma u svetu po GMO hibridima mislim da ne treba sejati GMO semena da ne trujemo nasu decu, kao sto ne volim svom detetu da kupim nesto otrovno tako ne zelim ni tudjoj deci da prodajem nesto sto je dokazano otrovno, nisu pare najvaznije!
 
Ko to garantuje? Ko garantuje poljoprivrednicima da nece unistavati parcele posejane GMO kukuruzom ako krene u sprovodjenje zakon kojim se zabranjuje sejanje GMO semena?
Monsanto je vodeca firma u svetu po GMO hibridima mislim da ne treba sejati GMO semena da ne trujemo nasu decu, kao sto ne volim svom detetu da kupim nesto otrovno tako ne zelim ni tudjoj deci da prodajem nesto sto je dokazano otrovno, nisu pare najvaznije!
Ok, svi se slazemo u svemu tome da GMO je stetan ali nemoj bombardovati temu time bez potrebe. Dobio si odgovor od Kisha da NIJE GMO, tako da ne moras predavanja drzati, ionako tema Dekalb hibridi kukuruza je pretrpana time koliko je stetan Dekalb kukuruz a zna se da kod nas nije zastupljen kao ni u Evropi bar za sad.
 
Ok, svi se slazemo u svemu tome da GMO je stetan ali nemoj bombardovati temu time bez potrebe. Dobio si odgovor od Kisha da NIJE GMO, tako da ne moras predavanja drzati, ionako tema Dekalb hibridi kukuruza je pretrpana time koliko je stetan Dekalb kukuruz a zna se da kod nas nije zastupljen kao ni u Evropi bar za sad.

Ne bombardujem temu samo iznosim svoje misljenje.
 
Ok, svi se slazemo u svemu tome da GMO je stetan ali nemoj bombardovati temu time bez potrebe. Dobio si odgovor od Kisha da NIJE GMO, tako da ne moras predavanja drzati, ionako tema Dekalb hibridi kukuruza je pretrpana time koliko je stetan Dekalb kukuruz a zna se da kod nas nije zastupljen kao ni u Evropi bar za sad.

Ne bombardujem temu samo iznosim svoje misljenje. Sa pitanjem ko to garantuje mislio sam da li neki Institut vrsi kontrolu tog semena koje se prodaje kod nas. Ako kolega Kish ima institut za ratarstvo onda zahvaljujem na odgovoru. Sejanjem tog semena ako je GMO krsi se zakon republike srbije sto stoji u clanu 3 kao pravilo ovog foruma...
 
Promoter Pioneera kaze danas...Za narednu godinu,nema gratis vreca,nema rabat na vece kolicine,seme je iz uvoza,dorada Sombor,bice i AQUA hibrid..
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh