Kukuruz 2013

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
nemam ja sta da se ljutim(svako misljenje, svaki savjet, kritika...sve dobro doslo)
a da sam promasio profesiu, ja sam se bas zbog zemlje i poljoprivrede vratio iz austrije u Prnjavor, samo sto nemogu sve odjednom da znam. nisam mogao da radim jesenje oranje, jer sam imao traktor u kvaru. ne kontam ti bas trecu recenicu recenicu? Nisam ni ja kod nas vidio, al kad pogledam njive sto imaju navodnjavanje, napisao sam gore, pokusacu svasta :osmeh: jest da navodnjavanje i cisternom zaljevat nije ni slicno
nemam ja sta kome da se jadam i kukam nit smatram da je to ovo sto cu da kazem: -djed je nekad bavio se poljoprivredom, otac od 17-e god u inostranstvu, znao o kuruzima samo najosnovnije...tako da nemam bas skim ni da se posavetujem kako treba, odes negdje u poljapoteku il zadrugu il slicno, svako ti namece nesto drugo da kupis, nisi ni ti druze sve prve godine znao kako se sta radi i kako je najbolje(moje misljenje) da ne idemo dalje u off
 
Sto se tice trece recenice sacu da ti objasnim.
Potrebno je uzorati sto ranije da bi zemlja izmrzla preko zime i mogla sto bolje da se pripremi za setvu.Sto duze odugovlacis sa oranjem imaces mnogo losiju pripremu za setvu a samim tim i dosta manje vlage za nicanje(a i za dalje)Moj savet ti je da cim mozes da krenes sa oranjem odma to uradis i bar jednom predjes setvospremacem posle oranja jer vec kasnis dosta.Sto se tice djubriva to je diskutabilno sta je bolje sad.Imas clanova iz tvoje okoline koji ce bolje od mene da ti kazu sta je bolje sad za vas tip zemljista.Taj vid zalivanja zaboravi,napravices vise stete nego koristi.
 
komšo ako nešta ne ide javi se a kolega ddragan ti je glavno rekao,čim uspiješ idi ori nemoj gledati na ovo par cm snijega.Sad je malo pomrzlo i pranje će ići bolje nego kad otpusti.Na jednoj od parcela za probu zaori 200kg mapa ili 30o 7-20-30 na ha pa ćeš viditi razliku.Jbg moraš se malo varakat
 
Stronac , ako želiš da postaneš dobar ratar , bar za 5-10 godina , moraš prvo da prihvatiš činjenicu da si totalno neiskusan , a to je i normalno . Tvoj djed je trenutno daleko ispred tebe u iskustvu i poznavanju te zemlje . što se tiče ovih konkretnih pitanja što si postavio , a sa obzirom da pretpostavljam kakva je zemlja kod tebe ,(kolega prnjavor još bolje zna) :

Nije veliki problem što nisi uzorao ako je to ona žuta laka zemlja , vjerovatno nemaš teške tanjirače da ne oreš , pa onda radi pliće oranje što je moguće većom brzinom . Pokušaj sve da završiš , oranje , priprema sjetva što brže , za dan dva na istoj parceli

Za djubrenje ovde svako ima razno mišljenje , ali nemoj raditi bez prihrane nikako , takva ti je zemlja . Plati nekog da ti kultivira.

Što se tiče zalivanja to niko ne radi ko što kaže dragan tako , pa nemoj ni ti . Evo ti samo jedna činjenica . jednom da navodniš 1ha treba 400 000 l vode , ako ti je cisterna 2000l , znači treba ti 200 cisterni pa izvoli.

Da još jedan najvažniji savjet : nadji nekog iz tog sela za koga kažu da svake godine ima dobar usjev i pitaj ga kako radi ili se raspitaj . Tvoja zemlja nema veze sa nekom drugom ,npr u Vojvodini tako da ništa nije isto.
 
bili smo danas skupa i momak ima veeeeliku volju i želju a hvala bogu ne stoji ni sa mozgom ni sa novcima slabo tako ako se i razočara prve godine neće odustati.Sve će naučiti ako ne ove god. iduće će.Polako i strpljivo je ovo nije posao koj se može raditi kako bilo ako hoćeš iole da ide kako treba.
 
bio sam danas kod clana Prnjavor3, dosta mi je savjeta dao i kao sto je i ranije rekao rad je pomoci.
najgore malo je selo kod mene pokvareno, jedno kazu tebi a drugacije rade kod sebe, uvijek cu prije poslusati kolegu prnjavor nego nekog iz sela. ima zemlje svakakve, u najteze sam posiao travu i psenicu. ove za kukuruz su malo lakse i bolje zemlje(djed tako kaze)
to mislite da uzorem pripremim i posjem u dva dana il samo do sjetve da pripremim po parceli? Koliko mislite plitko, tj koliko otprilike cm? a sto se tice neiskustva, to mene nije sramota priznati da sam pocetnik i za 5-10 godina, pogotovo kad su ovakve godine, da su idealniji uslovi bilo bi to sve dosta lakse. hvala na savjetima :ppozdrav:
 
stronac, i ja sam imao 21god. kad sam poceo samostalno da radim zemlju, i mogu ti reci da jos ucim...neko je ovde vise puta ponovio...svake godine u prvi razred..drzi se par ljudi u koje imas poverenja...citaj dosta , i naravno ovaj forum ...kad god ti nesto zatreba . imas 5 ili 6 stvari koje su sveto pismo ,osnovno djubrenje, ujesen...oranje pre zime ili zimsko,predsetvena priprema i eventualno rasturanje azotnog djubriva,odabir semena i sklopa biljaka po h..i naravno hemija protiv korova i ostalih stetocina...sinovac ,ostalo radi onaj gore..pa makako se on zvao . nisam hteo ovim da sepravim pametan...ako ima kritike na ovo sto sam napisao..moze , ali pomozimo decku...aj zdravo
 
Solidna kisa je 20 litara po m2, na hektaru imas 10000m2 x20 litara treba ti 200.000 litara da polijes hektar, nemoj se zavaravati da to mozes cisternom i traktorom, ce da te kosta vise nego zarada.
 
Stronac jos jedan dobronameran savet.Kukuruz obavezno spartaj, zato sto svrha spartanja nije ni borba protiv korova(to resavas prskanjem, plodoredom ili sta ja znam) ni "zasipanje" vestakom nego cuvanje vlage u zemljistu.Ove prve dve stvari su sekundarne mada svakako dobrodosle.Spartac ili kupi(nije to bas toliko skupa sprava) ili pozajmi ili plati spartanje ali obavezno spartaj.Ostavi i jedno parce neospartano da vidis razliku pa vise po tom pitanju vise neces nikoga nista pitati kazace ti se samo.
Sto se tice prihrane azotom to sve moze predsetveno(urea) ja tako radim vec godinama a imam spartac sa kutijama za vestak.
 
Spartanje je dobra agrotehnicka mera i kad ima kise a i kad je nema duze vremena.
 
Posle velike kise je jako dobra mera, ali u jako susnoj godini nema nikakav efekat, radio prosle godine oglede u par njiva i na razlicitim tipovima zemljista sa zagtanjem, obicno spatanje, na nekim jedno,dva ili tri spartanja ili bez ijednog.Tipovi zemljista gajnjaca i smonica.
 
špartanjem odnosno mešanjem zemljišta ( aeracija ) korenov sistem dobija vazduha i bolje je razvijen što je veoma važno
 
Ako nema nikakve vlage u zemljistu,naravno da nema efekta ali nemoze biti stetno.Zagrtanje je losa agrotehnicka mera.
 
Ima i u jako susnoj,provereno...pola parcele nismo stigli da ospartamo drugi put,kad sam za nekoliko dana isao pored te njive kukuruzi su na onoj odradjenoj polovini bili u znatno boljoj kondiciji. Ali spartanje je spartanje,ne samo pun gas i svrrrlj gotovo pi..mo na drugu parcelu
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh