Kukuruz 2013

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Za sad stvari stoje dobro kod ranijih hibrida i ranije setve sto je kod mene na vecini parcela zastupljeno.
i ako u julu ne dobijemo vise od ove 2-3l kise sto je palo, rod ce biti za 50-60% veci od prosle god. ako ipak dodje do nekih 20-30l kise u narednih 10-15dana bice izvanredno.
levo pako, desno dkc5170. mislim kao i clan @mikulas da ce dekalb oduvati sve.
attachment.php
 
i ja imam na jednoj njivi ostecenja od zlatice.kukuruz je otprilike 20% povijen, ali svila je tu, ima je na svakom korenu.da li ce biti umanjen prinos?vidim da i svaki klip ima zrna, kao da nema zlatice.
 
Prinos ce sigurno biti umanjen,do sada si imao srece uato sto je vlage bilo dovoljno ali ako nastavi susni period biljke sa ostecenim korenovim sistemom to mnogo teze podnose.
 
da li ce da nalije isti klip kao i ovaj sto nema problema sa dijabrotikom ili ce klip da bude manji (pabirak kako mi zovemo)???
 
da li ce da nalije isti klip kao i ovaj sto nema problema sa dijabrotikom ili ce klip da bude manji (pabirak kako mi zovemo)???
Pustio je on u medjuvremenu nove kandze,koje ga cvrsto drze i preko kojih se hrani,ako je njiva dobra i usev u kondiciji svakako da ce ostecenja i prinos biti minimalno umanjen...Problem je ovo sto Rasa kaze,ako bude zege bez vode duzi period a on u fazi nalivanja,moze da bude i pabiraka i nejednakih klipova i svasta...Ja cu pratiti ovaj moj,izgleda za sad sasvim OK mada nije bilo kise nesto puno,svega 12,5 litara u julu pa cu vas izvestavati...
 
ove godine ce se obistiniti ona stara izreka kukuruzu i K.... neveruj nikada.slede nam teski dani i dugotrajni susni period.
 
Večeras sam obišao moje kukuruze. Najveći broj biljaka nosi po dva klipa, slikao sam samo onaj glavni. Šta će biti sa drugim klipom još ne znam, ima dobar broj koji je razvijen približno kao i glavni, ali većina je ipak daleko slabija od glavnog i pitanje je da li će uopšte i opstati...


windows screenshot tool

Syngenta Pako, 14 redova zrna, rastojanje u redu 22cm:


free screen capture

Pioneer V74, 16 redova zrna, rastojanje u redu 22cm:


image hosting imageshack

NS 6102, 14 redova zrna, rastojanje u redu 26cm:


screen grab

NS 6030, 14 redova zrna, rastojanje u redu 26cm:


open source screen capture
 
Uglavnom ove ranije sorte su dosta solidne i dace solidan rod, a ove kasnije su mozda u malom zaostatku ako do sad nisu pocele da nalivaju zrno. Generalno bice kukuruza vise nego prosle godine bar za 50%. Sad kad bi morao da procenim prinos na mojim njivama bilo bi bar 5 t/kj, a za vise cemo da vidimo.
Usput da vam kazem da se kod nas kukuruz na zeleno placa 16 dinara, to jest platila je jedna firma koja je i psenicu pacala 16 dinara na zeleno. Radi se o ozbiljnoj firmi koja je pretezno izvoznicki orijentisana.
 
bice dobro nadam sa bar sa ovim kukuruzom koji naliva zrno ali ako udari 40C nekoliko dana tu mogu da nastanu ogromne stete jer kukuruz je ranjiv u toj fazi.
 
Uglavnom ove ranije sorte su dosta solidne i dace solidan rod, a ove kasnije su mozda u malom zaostatku ako do sad nisu pocele da nalivaju zrno. Generalno bice kukuruza vise nego prosle godine bar za 50%. Sad kad bi morao da procenim prinos na mojim njivama bilo bi bar 5 t/kj, a za vise cemo da vidimo.
Usput da vam kazem da se kod nas kukuruz na zeleno placa 16 dinara, to jest platila je jedna firma koja je i psenicu pacala 16 dinara na zeleno. Radi se o ozbiljnoj firmi koja je pretezno izvoznicki orijentisana.

Mislio sam da sam dosta informisan u ovoj oblasti, ali evo i danas mogu da naučim nešto novo.Na fakultetu smo učili da je kukuruz hibrid, a evo danas sam naučio da sam pogrešno učio i da je kukuruz sorta.Čovek se uči dok je živ i umre glupav!
 
Nemojte žuriti sa pocenom prinosa kukuruza berba je još daleko a kiše nema na vidiku, tako da i ovaj kukuruz koji se dobro oprašio ako ne bude imao povoljne vremenske uslove prilikom nalivanja može biti šušljiv.
 
kukuruz jeste hibrid ali se razlikuje u sortama,kaze se sorta hibrida ali svakako razumemo na sta je covek mislio :cool:

- - - - - - - - - -

Nemojte žuriti sa pocenom prinosa kukuruza berba je još daleko a kiše nema na vidiku, tako da i ovaj kukuruz koji se dobro oprašio ako ne bude imao povoljne vremenske uslove prilikom nalivanja može biti šušljiv.
tacno si rekao,ja nemogu da da tvrdim kakav ce biti prinos a trenutno mi je dobar kukuruz ali svakim danom prinos opada za 1% u to sam siguran na vecini parcela znaci za 20dana ako nebude kise meni ce rod biti manji bar20% od planiranog a bio bih zadovoljan ako bi i tako ostalo, sada vec vidim da od drugih klipova nece biti velike vajde jer najvaznije je da istera do kraja prve klipove i tako cu biti zadovoljan a da je moglo bolje moglo je ali vreme neda i moze da se desi da bude mnogo vrucine u avgustu jer nema vise pravila sto se vremena tice,imali smo u aprilu35C tako da avgust moze da bude 40C bez problema ali nadam se da nece,
 
Bice kukuruzu veselo, kise nema na vidiku a temperature visoke, pogotovo za one hibride koji se ostro startovali sa dva i tri klipa!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh