Leptir admiral i štete koje pravi u soji

tarana

Član
Učlanjen(a)
23 Okt 2007
Poruka
1.813
Lokacija
kikinda
Leptir tamani soju
B. B, 02.06.2009 20:26:02 Ocena: 2.00 (Glasova: 1) Komentara: 0

VRBAS - Usevima soje koja na teritoriji Bačke zauzima površinu od oko 80.000 hektara, kao i većini kultura koje su u cvatu, ovih dana izuzatno veliku opasnost predstavlja neuobičajeno masovna pojava leptira - “stričkovih admirala” (Vanessa cardui) - kojih ima svuda. Agronomi kažu da je ova šarena invazija leptira kojih ima na putevima, zelenim površinama, krošnjama drveća u parkovima... Neuobičajeno masovna migracija “stričkovih admirala” nije bezazlen fenomen, već ozbiljan napad štetočina na većinu poljoprivrednih kultura.
- Masovna pojava leptira primećena je posle olujnog vetra 24. i 25. maja. Jata broje od nekoliko stotina, pa do hiljadu jedinki. Česta je pojava da su uneseni u plastenike i staklenike, gde ih je nemoguće prebrojati - saopšteno je iz Pokrajinske savetodavne službe Vrbas.
Pored toga rečeno je da je reč o polifagnoj štetočini, koja se u prvoj generaciji hrani na korovima, dok se larve druge generacije hrane na soji, pasulju, boraniji... O ozbiljnosti “admiralske invazije” svedoči i podatak da samo jedno jaje na metru kvadratnom površine zasađene sojom zahteva suzbijanje, a obilaskom terena, kažu stručnjaci, da su se uverili da već sada na jednoj biljci ima i po deset položenih jaja.
Prema rečima dr Dragana Vajganda iz “Agroprotekta”, neobičan je i opasan neverovatan broj ove vrste koja se hrani palamidom, ali polaže jaja u soju.
Stručnjaci upozoravaju da ukoliko poljoprivrednici ne budu reagovali, to će biti katastrofalno po useve jer biljka ostaje bez lišća. Njihova prepouka poljoprivrednim proizvođačima je da pregledaju useve u periodu od 30. maja do 10. juna i da obrate pažnju na prisustvo crnih gusenica “stričkovog admirala”. Jer, budući da je situacije krajnje ozbiljna, agronomi strahuju da su zahvaćene kompletne površine zasejane sojom.

ČAK DO NOVOG SADA
PREMA rečima dr Vajganda, ova štetočina zahvatila je ogromne površine u opštinama Sombor, Kula, Srbobran i Vrbas, a ista situacija je i u Novom Sadu.
Oceni: Pošalji komentar
 
Kod nas ima pun qrac tih admirala. Izgleda da cu morati da prskam kompletno svaku parcelu koju imam pod sojom, ali naravno kad se gusenice izlegu. Ima sam napad admirala 2003 godine ali tada jos nisam znao sta su te gusenice. Poprskao sam ih nekim insekticidom i lepo su popadali iako su vec bili veliki 2-3 cm , ali su dosta lisca od soje pojeli. Ako me secanje ne vara gusenice pocinju da prave cirkus negde u julu.








Stričkov admiral (Vanessa cardui) [31.05.2009]

Na najvećem broju površina pod sojom je još uvek prisutna velika brojnost leptira koji intenzivno polažu jaja. Medjutim raste broj useva gde je počelo piljenje gusenica (oko 5% površine). Na svega 5% površina gusenice su se razvile do trećeg razvojnog stadijuma i tamo gde nije izvedeno suzbijanje su štete od gusenica već prisutne.

Savetuje se obavezan pregled svih površina pod sojom u narednih 7 dana.

Na parcelama gde se ustanovi prisustvo gusenica, a nema mnogo položenih jaja treba izvršiti zaštitu soje preparatima: Vantex 0,06L/ha, Talstar 0,15 L/ha, Sumialpha 0,15L/ha, Karate zeon 0,2 L/ha.

Na parcelama gde su prisutne gusenice ali je još uvek u toku i polaganje jaja preporučuje se upotreba Pyrinex 1,5L/ha, Avaunt 0,25L/ha ili fenitrotiona 1,5L/ha
Pojava stričkovog admirala (Vanessa cardui) [25.05.2009]

Ovaj leptir se hrani svim biljkama u cvetanju. Jaja najradije polaže na palamidu. Nekada postaje štetan na soji, kada se mlade gusenice sa palamide koju suzbijemo herbicidima, presele na soju. U periodu od 30. maja do 10. juna treba pregledati useve soje na prisustvo gusenica stričkovog admirala. Ukoliko se ustanovi dve gusenice po metru kvadratnom u proseku, treba obaviti suzbijanje. Treba imati u vidu da se gusenice obično javljaju oazno, pa to treba imati u vidu prilikom pregleda. Pošto gusenice prave gnezda povezujući nekoliko listova svilom, i suzbijanje se može obaviti oazno. Za suzbijanje se mogu koristiti: Talstar 1,5dl/ha i Sumialpha 1,5dL/ha.

ovako izgleda leptir: http://www.leptiri.co.yu/leptiri/zbirka_dnevnih/C_cardui.jpg
a ovo su slike od jajeta do leptira: http://www.leps.it/indexjs.htm?SpeciesPages/CynthCardui.htm


NE ZEZAJTE SE SA ADMIRALOM NEGO GA PRSKAJTE AKO IMA NA VASOJ SOJI, JER CUDO MOZE DA NAPRAVI
 
Cici svaka cast za referat, pa i oni clanovi(medju kojima sam i ja) koji se dosad nisu sretali sa ovom vrstom stetocine mogu spremno da docekaju napad gamadi! :D ::svaka cast:: ::svaka cast::

Inace prosle nedelje u spatranju sam primetio par leptirova pa cu sutra obavezno ici da pogledam sta se dogadja!
 
Ovu temu sam sada napravio da bi se skrenula pažnja na leptira po nazivu admiral.


Vanessa_atalanta.jpg
 
Ja sam pre 4 dana ospartao soju,video sam jednog leptira ali nisam obracao paznju kakav je i sta je,kod nas je padala kisa tri dana pa se ne moze u atar,ali sto pre moram otici da vidim da mozda nema :sta: nije se sa tim zezati :zli:
 
U mom ataru leptira je bilo i 24.05. pa sam u temi agrotehnika u soji pisao-pitao o njima. Zbog kisa nisam zalazio dublje u njive ovih dana, ali kad ih je bilo onda mora da su tu.
 
Stigli su i kod mene ali štete još nema. Molio bih ako primetite da napravite par slika kako izgleda soja gde ima napada
_________________________________________________Post je spojen: [time]1244223931[/time]_________________________________________________
šandor je napisao(la):
Stigli su i kod mene ali štete još nema. Molio bih ako primetite da napravite par slika kako izgleda soja gde ima napada

Sad sam stigao sa njive šteta će za par dana biti ogromna evo slike :

65wc9j.jpg


2ue4e4j.jpg


Brojnost po kvadratnom metru je kod one parcele koje smo gledali sa zaštitarima je ogromna oko 25 gusenica
 
da da da da to je to. Tako je i kod mene izgledalo 2003 godine kada sam bio zarazen sa admiralom. Samo se kod mene mnogo kasnije pojavilo. Jedva je moglo da se udje u soju sa traktorom tolika je vec bila. A i kasno sam primetio gusenice vec su bile 2-3 cm velike. Doduse nisam ni znao onda o cemu se radi al sam znao da se mora prskati. Tek kasnije sam saznao sta je to bilo. Prskali smo sa Decis-em ako se dobro secam i popadale su lepo te velike gusenice. Dosta su osakatili lisce soje, ali je prezivela bez posledica jer je vec bila velika. Neke gusenice su ostale na listovima ali su bili bolesni jer nisu jeli vise soju.

Evo danas sam ceo dan prskao soje i gde god da se ide svugde ima leptira. Za sada jos gusenice nisam primetio, samo leptire kako lete.
 
leka je napisao(la):
Sandore,jesi primetio leptire,hoces prskati?Ja nisam jos otisao da vidim ali sutra sigurno ,nije se zezati sa tim :sta: ::lose::

Leptire ima pun ku...c :udri: :udri: ali su već izlegli gusenice ( sigurno juče jer su mali oko 1-1.5 mm ) sigurno ću prskati ali još ne znamo sa čim jer ima još i puno jaja a i leptiri su tu :udri: :udri:
 
DA DA ovo nije za zezanje sad sam kontaktirao ljude koji su experti za ove leptire. Sojaprotein je izdao upozorenje da je opasnost velika. Leptiri su došli sa juga čak iz Afrike i prisutni su u celoj Evropi. MORA da se prska inače ::lose:: ::lose:: Preporučuju Pyrinex ili Nurel d Jeste da je dosta skupo ali ako ne reagujemo za par dana nećemo da imamo soju. :zli: :zli:
 
šandor je napisao(la):
DA DA ovo nije za zezanje sad sam kontaktirao ljude koji su experti za ove leptire. Sojaprotein je izdao upozorenje da je opasnost velika. Leptiri su došli sa juga čak iz Afrike i prisutni su u celoj Evropi. MORA da se prska inače ::lose:: ::lose:: Preporučuju Pyrinex ili Nurel d Jeste da je dosta skupo ali ako ne reagujemo za par dana nećemo da imamo soju. :zli: :zli:
koliko skupo?
 
[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=tkiU9uFwqmw[/youtube]

Saznaću i cenu za koji minut
 
Ja sam večeras malo špartao mopedom kroz atar i leptira zaista ima puno. Šetao sam kroz moju soju i u samoj njivi ih ne primećujem toliko ali na lenijama ih ima baš dosta. :zli:
 
Cena Pyrinex 48-EC je 1280 din za litar i ide 1,5 litara za hektar ( nije ni skupo ako ovi pojedu soju )
 
Nazad
Vrh