Leptir admiral i štete koje pravi u soji

Da da spomonjao sam ja pre nedelju i vise,sad sam naje...
 
Do koje veličine poraste ovo čudo ? :sta:

2vtd2sm.jpg
 
Kakvu štetu mogu da naprave ? Ja sam danas počeo da prskam . Da li će da unište soju ako se ne poprska ?
_________________________________________________Post je spojen: [time]1244310545[/time]_________________________________________________
Svaki dan je veći i veći

m8inb7.jpg
 
@ sandor
Ako je to ista vrsta kao i pre par godina sto je napadala ja se nesecam neke velike stete, doduse soja je bila u znatno kasnijoj fazi jedva se ulazilo u njivu ,ja sam prskao vantex-om al secam se da kolega nije i nakraju i nije bilo neke velike razlike u prinosu
 
Situacija u mom ataru stoji ovako: Danas sam počeo prskanje sa Fenitrition-om sa dozom 1,5 l /ha parcele gde ima oko 25 gusenica na m2. Gde ima 2-3 gusenice još nisam prskao.Leptire ima svuda, danas sam ih posmatrao na parcelama soje ,intenzivno polažu jaja, za 1 minuta jedan leptir položi oko 10 jaja ( pratio sam jedan leptir kako čuči na listu soje i poleže jaje , proveravao sam i jaje je tamo ) :udri: :udri: Samo sad ne znam šta će da bude sa onim jajetom koji sad polažu, kad će da izlegne gusenica ? I da li će taj Fenitrition da ubije tek izleglu gusenicu? :sta: :sta: Ili ću morati ponovo da prskam :udri: :udri:
 
dukej je napisao(la):
Ja sam večeras malo špartao mopedom kroz atar i leptira zaista ima puno. Šetao sam kroz moju soju i u samoj njivi ih ne primećujem toliko ali na lenijama ih ima baš dosta. :zli:
i kod mene isto tako :sta:
_________________________________________________Post je spojen: [time]1244317643[/time]_________________________________________________
soja.jpg
Ja sam kod mene na njivi nasao jednu gusenicu, pa sad ne znam da li je to to, a leptira ima dosta :sta:
 
Napisao sam i u temi soja 2009, pa cu i ovdje, ako smeta tam, nek moderatori obrisu ( nek rade i oni nesto ;) )

Stari je danas isao iz dosade obici soju, i kad je polazio, napomenuo sam mu da posebnu paznju obrati na gusjenice i leptire... Kad je dosao kuci, rekao je da na korovu ima i gusjenica i jajasaca, al na soji nsita, pa cu sutra i ja otici malo prosetati po svim njivama, da vidim o cemu je rijec... jeza me hvata polako...
 
Ja sam danas spartao soju i kod mene zasad nema svrhe prskanje, nasao sam 10 leptirova na 10kj a jaje i larvu nisam video nijednu.... zasad cu cesce i pazljivije da pratim razvoj situacije....
_________________________________________________Post je spojen: [time]1244321145[/time]_________________________________________________
@ sandor
Gusenica-pravilno LARVA
Neznam kako se zove- LUTKA
 
:D :D
_________________________________________________Post je spojen: [time]Sat Jun 6 22:51:34 2009[/time]_________________________________________________
Prvo su se pojavili na onim lokalitetima gde je 25.maja bilo ono nevreme sa jakom kišom i olujnom vetrom , to je bilo okolina Sombora i tu kod mene a kod tebe Mityoo je suša i ti nemaš problema sa leptirima i larvama . To znam da im najviše odgovara toplo i vlažno vreme ( sparno ) Kod mene ima leptira na hiljadu :udri: :udri:
 
Prvo su se pojavili na onim lokalitetima gde je 25.maja bilo ono nevreme sa jakom kišom i olujnom vetrom
Ni najmanje mi nefale leptiri i larve ali i mi smo imali nevreme..... :udri: :udri: A to za susu si upravu!
 
Dledao sam parcele gde sam prskao svaka larva je uginula :D . Pratiču situaciju pa da vas obavestim i gledaću parcele gde nije izvršeno tretiranje a larve su prisutne.
 
Dobro ste mi rekli... larve se hrane korovima, pa tek onda prelaze na soju... pise ovdje da je dva komada na metar kvadratni obavezno prskanje, a ja na jednoj zakorovljenoj njivi imam po 15 komada na jednoj boci, sto na metru kvadratnom znaci 3 pi.ke materine...

Ovdje jos gusjenice nisu aktivne, al uskoro ce izaci:


A ovdje vec jedu naveliko:


Ova njiva je prije nego sam ju poceo raditi bila dvije godine pod korovom i nije bila uopce obradjivana. Tu mi je najgora soja u cjelom ovom kraju, i tu sad korovi kolo vode... samo na toj njivi imam problema s leptirima, a drugdje na njivi od 2 jutra nadjem 2 larve i to nakon 15 minuta hodanja... te njive necu ni prskati, dok ovu moram i to pod hitno...
 
cicimoric je napisao(la):
Ovaj leptir se hrani svim biljkama u cvetanju. Jaja najradije polaže na palamidu. Nekada postaje štetan na soji, kada se mlade gusenice sa palamide koju suzbijemo herbicidima, presele na soju.

......a koliko vidim kod tebe larvi ima bash na palamidi. Jel tako?
_________________________________________________Post je spojen: [time]Sun Jun 7 21:47:06 2009[/time]_________________________________________________
jhona DERU je napisao(la):
po 15 komada na jednoj boci
sta znaci to boci ili staje "boci" ??


Pretpostavljam da je to kod njih " narodni naziv " za Palamidu - Cirsium arvense
 
Nazad
Vrh