Motorne pumpe za vodu

motopompe%20005.jpg



Zdravo, imao bih pitanje za @retlav,
kupio sam identicnu motopumpu kao sa slike, karakteristike su joj 8 bari i 1200l/min, mislim da su to maksimalne vrednosti, je li?!
E sad, navodnjavao bih oko 3 Ha kukuruza pa me interesuje koje topove da kupim a da ne pogresim, pumpa ima 2 izlaza fi 70 a usisno je misim fi 110, i kao mozda najvaznije, gde kupiti kvalitetne topove i pratecu opremu(stalak za top, creva), razmisljam o 2 topa.

Hvala unapred.
 
Najverovatnije da, ako na pumpi nije napisano drugačije. Dakle, verovatno daje 1200 l/min sa recimo 2 bara i recimo 600 l/min sa tih napisanih 8 bara. Nemoj da me uzimaš za reč možda je drugačije. Najbolje je pogledati karakteristiku pumpe. Super bi bilo ako bi je našao pa okačio da je svi vide. Ili jednostavno napiši ko je proizvođač pa da izguglamo negde.
Što se tiče topova imaš na raspolaganju čitavu lepezu recimo u Sime Irrigatori ako baš zahtevaš dobar kvalitet.
http://www.sime-sprinklers.com/enirrigatori.htm
Kreni prvo od toga koji poluprečnik (prečnik) zalivanja ti je potreban? Pa vidi kakvu kapljicu pravi-da li je preporučen za kukuruz? Pa onda pritisak, protok. Dalje posle sam računaš pad pritiska pa da vidimo da li pumpa odgovara. Pošto si već kupio pumpu onda se to tako radi.
 
Ja sam moju Žalecevu dao drugaru za 300 eur,i da mi plati najesen inače je tš 800.To je pumpa koju 539 tera bez problema
 
xkniojd175jvw5xbb7s4.jpg
[/URL][/IMG]
z5yum4y3xsi65vbxo7wf.jpg
[/URL][/IMG]

Evo jedno idejno rešenje za navodnjavanje, ovaj agregat smo sastavili za jedno poslepodne.. Cena ove masine je bila 2000 evra... Motor je kupljen polovan F4L912 (od pneumatika za kukuruz) dali smo nekih 500 evra, ubačene su mu nove karike i tarirana mu je boš pumpa oko (200 evra). Pumpa na Agregatu je nova firme Rovatti model je S2P80KE jednostepena je ali daje visoki pritisak koštala je 1000 evra. Pogon pumpe je preko remena (kaiša 4) 17x1100 Li a odnos između remenica je 1:1,36. Šasija je sastavljena od cevi 100x100 mm, dodata je torziona osovina i felne od golfa 2 i to je to...:ppozdrav:
Porošnja na sat navodnjavanja sa tifonom je oko 4,5 - 5 litara (zavisno od kvaliteta goriva) radni pritisak od 7 bara., na cevima tj. rasprskivačima izraelci 322 od 30 - 70 komada potršnja je 2 litre na sat ( pritisak od 4 bara)
 
dali netko zna gdje ima za kupiti semering za pumpu slap dmb 500 ili možda netko ima za prodati
 
Приметио сам да доста корисника моторних пумпи за воду и продаваца (што је тек забрињавајуће) не познаје или уопште не чита карактеристике и могућности својих пумпи. Јуче позовем једну фирму да се распитам за карактеристике Villager пумпе и после пар питања које сам поставио око притисака и протока пумпе, продавац ми каже да нема правила при куповини пумпе и да се једном купцу та пумпа покаже добро а код другог скроз лоше. Па ми је спомињао неку дужину уместо висине подизања воде и ту ми је све било јасно. После ми је до душе напоменуо да он није сасвим упознат са могућностима моторних пумпи за воду. У преводу- не разуме их. Зато сам сад решио да окачим један график који приказује рад моторне пумпе за воду при различитим бројевима обртаја популарно названом "гасу".


DPC300-performance-curve.gif


Како прочитати график?

На вертикалној линији графика приказана је скала у (m) од 0 - 35. Та скала показује на коју висину пумпа може да подигне воду. Замислите провидну вертикалну цев са уцртаном том скалом и замислите ниво воде у тој цеви и очитате до које висине је пумпа подигла воду.
На хоризонталној скали приказано је колико воде (l/s) пумпа може да испоручи на свом излазу.
Криве линије изнад којих пишу вредности 800 RPM, 900 RPM, 1000 RPM (обртаја по минути)... показују зависност протока воде (l/s) од висине подизања воде (m) за одређени број обртаја (положај ручице гаса) RPM (обртаја по минути).

Замислимо да имамо велики систем који захтева 50 (l/s).
Е сад узмимо да смо заглавили ручицу гаса да ради на 900 RPM (обртаја по минути).

Како сад да одредимо колико високо можемо да подигнемо толику воду са пумпом?

Просто. Од вредности 50 l/s на хоризонталној скали повучемо усправну линију док се не пресече са кривом линијом 900 RPM (обртаја/минути) и на пресеку те две линије ставимо тачку. Од те тачке повучемо водоравну линију према вертикалној скали која показује (m) и ту где се секу очитамо неку вредност између 15 и 20 m. Рецимо да је 19 m.

Дакле са гасом на 900 RPM, дижемо количину воде од 50 l/s на висину од 19 m.
Ако повећамо гас на 1000 RPM, исту количину воде сад дижемо на 23 m.


СВАКА МОТОРНА ПУМПА МОРА ДА ИМА ОВАКАВ ИЛИ СЛИЧАН ГРАФИК КОЈИ ПОКАЗУЈЕ ЗАВИСНОСТ ПРОТОКА ОД ВИСИНЕ ДИЗАЊА ВОДЕ ЗА ОДРЕЂЕНИ БРОЈ ОБРТАЈА.

- - - - - - - - - -

Једино правило у поставци било ког система за наводњавање је: ПРВО ИСПРОЈЕКТУЈ СИСТЕМ ЗА НАВОДЊАВАЊЕ ОНДА ИЗАБЕРИ ПУМПУ! Наравно ово важи ако имаш довољно воде.
Ко има довољно воде и ко се држи овог правила никад неће погрешити.

Систем исто као и пумпа има своју криву која показује зависност протока од висине дизања воде (радног притиска). Када се пресеку те две криве добије се радна тачка система за наводњавање + пумпа.

00C_Theory_SystemCurve_003.png


На графику су приказане две криве. Црвеном бојом је приказана крива пумпе, а плавом испрекиданом је приказана крива система за наводњавање. Где се пресеку те две криве ту можете да очитате по истом принципу као у претходној мојој поруци радну тачку система за наводњавање са пумпом. Дакле очитаћете вредност протока и висину подизања воде односно притисак.

ВИСИНА ПОДИЗАЊА ВОДЕ У (m) ПРЕДСТАВЉА РАДНИ ПРИТИСАК! САМО ТРЕБА ДА СЕ УЗМЕ ДА ЈЕ 10 m (воденог стуба) = 1 bar.
 
Pitanje za retlav ili bilo koga ko moze da pomogne.Kupio sam pumpu Villager hp wp 30.Pumpa je visokog pritiska maksimalno 6.5 bari.Maksimalni protok 30.000l/h.Pumpa povlaci vodu sa dubine od 2m.Normalno startuje i povuce vodu bez problema,ali cim pocne da radi top na usisnom crevu pumpa dobije vazduh i normalno prestane da vuce vodu.Nemam iskustva sa koriscenjem pumpi za navodnjavanje pa molim da mi neko pojasni o cemu se radi i kako resiti problem.
 
Vodu vucem iz bunara sa dubine oko 2m.Povlaci bez problema i normalno u startu radi.Neposredno posle minut dva kad pocne top da radi na usisnom crevu se pojavi vazduh.Top je udaljen priblizno oko 60 metara od bunara,a visinska razlika maksimalno 10 m.
 
Nije ti dobar bunar , tj nema dovoljan dotok . moraćeš se zadovoljiti pumpom sa manjim protokom , otprilike do 200l/min. Rješenja nažalost nema.
 
Nismo se verovatno razumeli.Bunar je skoro pun vode.Nije rec o dotoku,vec o nekoj kolicini vode koja je akumulirana.Ako je dubina bunara 2m. vode ima u nivou 1,6m.
 
Po meni imam utisak da ne postoji uskladjenost izmedju pumpe i topa.Da li pumpa ne stvara preveliki pritisak za top.Probo sam na manjem i vecem gasu.Moj utisak je da ako je veci gas top radi malo duze.Ali kao sto sam rekao po prvi put koristim pumpu i ne znam sta je u pitanju.

- - - - - - - - - -

Bunar je dosta sirok ,a voda je povrsinska pa je zato male dubine.

- - - - - - - - - -

Bunar je ozidan kamenom.
 
Neznam , nije mi to sve jasno . Pominješ "akumulaciju " bunara :sta: Bunar mora imati dotok , kakva akumulacija , tu može biti bure vode u momentu ?

Ako gledaš u bunar kad pumpa vuče , i ako se voda ne smanji i ne povuče vazduh , onda je nešto drugo , ali sve upućuje na to . Priča mi nekako nije okrugla , a rad sam da ti pomognem i ja se bakćem stim i kad se tako dešava bude mršav bunar.
 
Ja sam sumnjo na spoj usisnog creva i pumpe,ali pumpa povlaci vodu bez problema i kad vodu istera do topa i top malo radi samo se pojavi vazduh na spoju usisnog creva i pumpe i voda u crevu polako krene nazad.

- - - - - - - - - -

Nek je to uslovno bunar.Postoji odredjena kolicina vode u njemu koja se akumulira nekoliko dana.Bunar ima svoj izvor i tu konstantno dotice voda.Kada se bunar napuni do nivoa za koji sam reko da je oko 1.7m ja tu vodu koristim .Precnik bunara je oko 2m ,s tim sto ima odredjena kolicina vode i u kamenu kojim je ozidan.Mislim da vam je sada jasno .Ali nije problem u bunaru.Moguce da nije dobar spoj usisnog creva i pumpe ili neka neuskladjenost izmedju pumpe i topa.
 
Neuskladjenos nema nikakve veze, ako je top veceg precnika , a pumpa slabija necete ostvariti dovoljan pritisak i samim tim bice kraci mlaz vode ili obratno.
Tebi je problem samo kolicina vode ili negde povlaci fals vazduh
 
Pumpa je maksimalnog pritiska 6.5 bara,a top je kao ovaj na slici na strani 2 post 34.Probacu da stavim nove spojnice na usisno crevo i pumpu pa cu videti sta ce biti.
 
Nazad
Vrh