Motorne pumpe za vodu

drugari ja bih kopao bunar za zalivanje deteline nekih 70 ari znaci 0.70ha, pa me zanima posto imam mali tomos motor
1t.jpg
za zalivanje koliki protok vode u bunaru mora da bude da bih mogao da zalivam njivu? i sa koliko vode zalivate po aru, ili kako se vec to meri?? :osmeh:

- - - - - - - - - -

sliku samskinuo sa interneta da ne izlazim sadai slikam moj motor inace su isti
 
Ta tomosova pumpa moze da vuce vodu do 6-7m dubine sto znaci da bi morao da imas bunar sa visokim nivoom vode ili da ukopavas motor ili da ubacis onu rucnu pumpu pa preko nje da povezes pumpu na bunar. Sto se tice kapaciteta bunara, on bi trebao biti veci od kapaciteta tomosove pumpe, nekih 7-10 litara/ sekundi. I da se nivo vode u bunaru dok radi pumpa ne spusti ispod 7-8m dubine. Sto se tice potrebne kolicine vode za zalivanje deteline to vec ne bih znao da ti kazem... Ako vec zalivas pokusaj da radis i prihranu preko zalivanja...
 
[h=1]pozdrav.interesuje me da li neko zna koja ja potrosnja ovih pumpi.za pocetak bi zalivao jagode kap po kap.5000 sadnica.to je 1000 metara kap po kap.a kasnije mozda jos toliko.cena pumpi se razlikuje otprilike 1000 dinara.pa neznam koja trosi manje.dal ova 2 taktna. 1.9ks il 4takt 5 ks.uzeo bi onu koja manje trosi..a da mi gura dovoljno vode.
unapred hvala na odgovoru


Motorna pumpa za vodu WP-15[/h][h=2]KARAKTERISTIKE[/h]Šifra: 8803
Motor: dvotaktni - benzinski
Snaga: 1,9 Ks (1,4 Kw), 51,7 cm3
Protok: 250 L/min
Prečnik usisa: 40 mm (1,5“)
Prečnik izlaza: 40 mm (1,5“)
Dubina izvlačenja: 8 m
Visina izbacivanja: 35 m
Masa: 11,5 Kg
[h=1]Motorna pumpa za vodu WP-35[/h][h=2]KARAKTERISTIKE[/h]Šifra: 8802
Motor: 4-taktni - benzinski
Snaga: 5,0 Ks (3,7 Kw)
Protok: 580 L/min
Precnik usisa: 50 mm (2“)
Precnik izlaza: 50 mm (2“)
Dubina izvlačenja: 8 m
Visina izbacivanja: 30 m
Masa: 28 Kg

ULJE ZA MOTOR AGM SAE 30 – 0,55L:
Šifra: 4918
 
Imam MOtor ld 450 pa me interesuje dali ovo poljoprivredna ili industrijaska varijante jer nameravam da mu okacim pumpu at 2002 ili 200420032dmmb
viewer.php
[/URL] [/IMG]
 
Kazu samo na idustisku verziju ld 450, zato sto mu kraca radilica. treba da bude kao ova radilica sto je na mojim slikama. E sad dli je pumpa bolja od dmb to treba prodiskutovati ovde na forumu,
 
Bolje uzmi ovi vecu,dobro su se pokazale ja sam juce kupio tu vecu Villager vwp 35,cena 15 500 dinara.

jel mozes mi poslati kontakt broj prodavnice?gde si kupio.kodnas kostaju 19500 i 20000....pa da pitam da mi posalju city expresom...

- - - - - - - - - -

kupio sam villager wp 35.sa posatrinom me kostalo 16600..tako da sam usparao blizu 3000....
 
Da li neko ima iskustvo sa ovom pumpom HP WP 30 Villager.Moze li da pogoni top.Pise da je radni pritisak 6.5 bara.
 
Koji top? Koji protok i pritisak zahteva top? Gde ti se nalazi top (udaljenost i visinska razlika između pumpe i topa)? Koje si crevo do topa izabrao?
Šta piše na pumpi sem tih 6,5 bar? Koji je protok pumpe? Odakle vučeš vodu-sa koje dubine?
 
Evo blizih podataka.Vodu vucem sa dubine od dva ,dva ipo metra iz bunara.Top je na udaljenosti od oko 100 metara od bunara.Visinska razlika je oko 15 metara.Crevo je obicno za vodu plasticno koje se koristi za vodjenje vode,trpi visok pritisak.Precnik negde oko 4cmm.Malo priblizno dajem podatke,okvirno to je to.Top je prosecan ,mislim da je izlaz 12mm.
Ja koristim pumpu koja se prikljucuje na labinov kultivator,gornje vratilo.Mora da radi na malo jacem gasu a to nije dobro za kultivator,pa zato razmisljam o nekoj motornoj pumpi.Nemam ja veliku kolicinu vode i ona bi vremenski kratko radila ,ali mora da stvara pritisak da bi pokrenula top,bar mislim minimalno 3 bara.Koristio bi to za malinu .
Ako sam malo preciziro mozda mozete da date priblizan odgovor,ili savet za neko bolje resenje.

- - - - - - - - - -

topgrouner2cola.jpg
 
Ta tomosova pumpa moze da vuce vodu do 6-7m dubine sto znaci da bi morao da imas bunar sa visokim nivoom vode ili da ukopavas motor ili da ubacis onu rucnu pumpu pa preko nje da povezes pumpu na bunar. Sto se tice kapaciteta bunara, on bi trebao biti veci od kapaciteta tomosove pumpe, nekih 7-10 litara/ sekundi. I da se nivo vode u bunaru dok radi pumpa ne spusti ispod 7-8m dubine. Sto se tice potrebne kolicine vode za zalivanje deteline to vec ne bih znao da ti kazem... Ako vec zalivas pokusaj da radis i prihranu preko zalivanja...

Zdravo jel mozes da objasnis na koji nacin da povezem rucnu pumpu sa tomosovim motorom.Imam oko 8000 sadnica jagode i zaljevam sa tomosom ali imam problem u ljetnom periodu kada se nivo vode spusti i motor nema snagu da je izvuce van.
 
To je top Sime Senior ili njegova kopija. Kako god, karakteristike su sledeće sa diznom od 12 mm:
na 1,5 bar traži 130 l/min vode
na 2 bar traži 152 l/min
na 3 bar traži 182 l/min
na 4 bar traži 211 l/min

pogledaj i ovde: http://www.sime-sprinklers.com/pdf/CG/01 Senior.pdf

Uzećemo da radi na najnižoj karakteristici, a to je da radni pritisak od 1,5 bar i protok 130 l/min. Tada ima domet (poluprečnik zalivanja) od 19 m.
Idemo sad unazad od topa prema pumpi.
- Cev prečnika 40 mm, dužine 100 m: ako je protok kroz tu cev 130 l/min onda je gubitak pritiska od početka do kraja cevi 1,4 bar.
- Imaš i podizanje vode na 15 m. Ako uzmemo u obzir da 10 m vodenog stuba formira pritisak od 1 bar, onda znači da podizanje vode na 15 m visine treba uraditi sa najmanje 1,5 bar.

Dakle, da sumiramo pritiske: 1,5 bar + 1,4 bar +1,5 bar = 4,4 bar. Treba sve to pomnožiti sa 1,1 faktor sigurnosti uračunat zbog usisa od 2 - 2,5 m, korpe na usisu, raznih kolena i spojeva... Za svaki slučaj.
To je već 4,84 bar. Pumpa mora da ti da na izlazu 4,84 bara najmanje i treba da postiže protok od 130 l/min.
Verovatno se ta tvoja pumpa-motor napreže baš zato što mora da zadovolji ove uslove.

Moja preporuka je da nađeš što širu dovodnu cev 50 mm ili 63 mm onda bi ti pad pritiska na 100 m dužine bio ispod 0,5 bar.
Tada bi ta tvoja pumpa i top radili bolje. Molim te samo pročitaj na pumpi šta piše: protok i pritisak.
 
Poslednja izmena:
Ja kuipio DMMB i pokajao se kao nikad. Nista vise necu da kazem po pitanju te firme!
 
A šta je problem sa pumpom?

- - - - - - - - - -

ibrkic

Hteo bih da dodam jedan primer na moju pretposlednju poruku.

Uzmi recimo da hoćeš da tvoj top ima domet od 27 m. Što se vidi iz karakteristika topa: http://www.sime-sprinklers.com/pdf/CG/01%20Senior.pdf
Da bi imao toliki domet (sa diznom 12mm) na topu treba da bude pritisak od 4 bara i protok od 211 l/min.
Opet ideš unazad od topa ka pumpi i biraš cev od 63 mm na njoj je za taj protok od 211 l/min, pad pritiska do 0,4 bar.
Opet imaš podizanje vode na 15 m visine. To je još 1,5 bara gubitka pritiska.
Ukupno je: 4 bar+ 0,4 bar+ 1,5 bar= 5,9 bar. Pomnožimo to sa 1,1 za svaki slučaj. Dobijamo 6,49 bar

Dakle, pumpa treba da ti ostvari protok od 211 l/min i pritisak od skoro 6,5 bara. Te dve vrednosti možemo nazvati radna tačka sistema za navodnjavanje.

Zato obavezno pročitaj šta piše na pumpi:
- Koliki je PROTOK (obično je dat u l/min ili m3/h i treba da su date dve vrednosti: minimalna i maksimalna)
- Koliki PRITISAK na izlazu ostvaruje pumpa ( obično je to dato u metrima vodenog stuba [m] ili u [bar] isto dve vrednosti

E sad najvažnija stvar kod pumpi jeste to da kad se povećava protok, pada radni pritisak i obrnuto kad se smanji protok raste radni pritisak. Uzmi paralelu sa automobilom koji ide uzbrdo. Ako se vozite vas četvorica onda teže ubrzava, ali ako se voziš samo ti onda automobil odnosno motor lakše ubrzava.
Zato bi trebalo da budu date na pumpi po dve vrednosti za pritisak i protok ili da bude data karakateristika pumpe-kriva linija zavisnosti pritiska od protoka.
Radna tačka sistema za navodnjavanje treba da je ispod te krive linije- nikako iznad.
 
Nemam problema sa pumpom koju koristim.Ona ima pogon preko gornjeg vratila kultivatora.To je po meni klasicna mehanicka pumpa koja ima unutar jednostavan mehanizam.To se okrece u krug ne znam tacno kako se to zove.Jedino kvar na pumpi moze nastati usled mehanickih ostecenja usisavanjem nekih krupnijih delova kamena i sl.Ali to ne moze da prodje kroz korpu .
Ono sto mene brine je koliko ona opterecuje kultivator.Kultivator mora da radi na malo jacem gasu u mestu.Ali posto nemam veliku kolicinu vode i kultivator radi maksimalno 30 do 40 minuta predpostavljam da ne bi trebalo da bude problema.

- - - - - - - - - -

A ovo je pumpa o kojoj razmisljam
[TABLE="width: 100%"]
[TR]
[TD="class: products_detail_header_smaller"]Karakteristike proizvoda[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: td12_pad20"]
  • Šifra: 030188
  • Motor: 4-taktni, benzinski
  • Zapremina: 196 cm3
  • Snaga 6.5 KS (4,7 kW)
  • Protok: 30000 l/h
  • Prečnik usisa/ izlaza: 50 mm (2“)
  • Dubina izvlačenja: 7 m
  • Visina izbacivanja: 65 m
  • Radni pritisak: 6.5 bara
  • Rezervoar za gorivo: 3.6 l
  • Rezervoar ulja: 0.6 l
  • Vreme rada: 75% maks.
  • broj obrtaja 2,2 sata
  • Masa: 28.5 kg
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
Nazad
Vrh