Motorne pumpe za vodu

Ukoliko neko hoće polovnu pumpu, mi smo prošle godine uzeli polovnu Hondu, koja je bukvalno nova, ima slika u 203. postu, samo treba proveriti da li jos imaju na vojnom otpadu kod Zlaje u Koceljevi. Tada je bilo baš mnogo različitih pumpi Hondinih, Tomos (novih zavijenih folijom i polovnih) i još dosta nekih drugih. Cene su bile od 150 do 200e. Imaju takođe i dosta onih vojnih creva za vodu kao i još dosta neke opreme koja može da se iskoristi za zalivne sisteme.

Послато са SM-G386F уз помоћ Тапатока
 
Kolege jedno pitanje-sta mislite da li bi pumpa villager wp 35(3 bara,500 l u min) koju posedujem trebalo da ispostuje tri reda po 200m sadnica tj. tri reda po 65 sadnica sa po tri kapljaca od 4 l po satu.Bunar je protoka 100-150l u minutu.Mislim da li bi trebalo da dobaci do zadnjih kapljaca?
 
Samo malo matematike i eto odgovora
3x65x3x4=2340
2340:60=39
Znaci potrebe sistema su 39 l/min sto ti bunar moze dati, a ta pumpa ti je i velika za ovo sto tebi treba.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ma Nebojsa naravno,matematika je tacna,moj protok je super(da kazem 200 biljaka x 3 kapljaca x 4 l=2400,kapacitet mog bunara je i veci),mene brine pritisak od 3 bara(realni pritisak je i manji,verovatno 2,5 bara).Da li je dovoljan?
 
Ne znam za kapljace, ali creva i cevi kap po kap rade na mnogo manjem pritisku od tog. Mora biti u specifikaciji kapljaca

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
To je sve smesno za tu pumpu. Kod nas ko ima dobar izvor tera do 20 rasprskivaca plasticnih sa tom pumpom a nece tri reda napojiti. Na duzini se gubi jer nemozes terati veliki gas jer ce na pocetku creva popucati a vecina svih radi na 1bar ili manje. Jedino ako je sa okiten crevima pa na kapaljke mozda bi mogao veci pritisak. Ja teram sa Slap 500 preko 3000 m kapljaca traka i to na pola gasa. Te pumpe su jos bolje za ovu namenu upravo zbog pritiska. Sad sam nabavio pumpu sa remenicom od 3 cola i 600L /min i 4 bara pritiska zbog rasprskivaca.Moram mati u rezervi uvek jednu a jedna ce mozda ove godine i na eletro pogon
 
Evo ovako-razvuko sam bio creva okiten za kpk fi 20mm od po 200m u tri reda pored sadnica lesnika i po svakoj sadnici stavio po 3 tzv. samokompezujuca kapljaca od 4 l na sat!Pustio u rad pumpu i kapljaci na pocetku redova pa i dalje malo nisu kapljali nego su pišali da prostite i na po nekoliko zadnjih biljaka u sva tri reda nije dobacilo.E sad hocu da zamenim ove kapljace za druge,takodje od 4 l(zelene za koje verujem da ce kapati a ne curiti).Pitanje je zbog toga da li je zbog tih kapljaca sto su bukvalno curili (znaci nije 4 l po satu nego 20 l po satu,mozda i vise)bio problem ili je u pumpi problem?Glavno crevo mi je dva cola i kad odvrnem slavinu na njemu ili cep na kraju da proverim,siba voda odlicno!Opet ponavljam-tri laterale su mi po 200m nakacena na glavni vod od 2 cola,a bunar je jos ispred glavnog voda 25-26m u pravcu da kazem treceg(desnog) reda laterala.Znaci glavni vod ide od bunara u pravcu desnog(treceg reda) 25m a onda skrece na levo (15m) i na tom delu su prikacena ta tri reda laterala po 200m.
 
Velika duzina moze da pravi problem ako ovi pisaju na pocetku ali po meni prvo proveri te zadnje kapljace dal nisu zapusili jer cest je slucaj ako ima trunja da ih nabije bas u te poslednje i zapusi. Meni se desi tako i sa zadnjim rasprskivacima. Najbolje bi bilo kad bi napajanje sva tri okitena bilo negde sa sredine pa da tera po 100m u oba kraja. ili u ovom slucaju da se ti prvi kapljaci dotegnu na minimum da bi stiglo dovoljno pritiska do zadnjih koje bi trebalo otvoriti na mah
 
A sta mislis konkretno o pumpi i njenoj snazi i ovom pritisku od realnih 2.5 bara?Ja kao sto sam rekao menjam sve kapljace i nadam se da ce svi kapljati,nego da nije pumpa slaba?sta mislis?
 
Nije pumpa slaba to je sigurno i ona daje koliko joj i pise. Ili ti je okiten premali za tu duzinu ili kapaljke nisu u redu. Za duzinu od 200m mora biti dobro podeseno na kapljacima jer razlika na pocetku i kraju je velika. Ja obicno sistem sam terao sa sredine i duzine su oko 90m ali u obe strane , ali zato kazem preko 3000m sam terao i to sa mnogo vecim protokom vode u traci. Rupice na 11 i 20cm na traci ,sto je mnogo vise.E sad neznam koji ti je okiten precnikom ali mislim da je tu problem sa kapaljkama , a ako nista drugo ti produzi dovodno crevo do raskrsnice okitena bar za 50m. Gubici su ti na manjem precniku okitena i duzini velikoj po meni i neodgovarajucim kapljacima. Dzaba je pumpi protok i pritisak ako ga nema kud proterati..
Jedan primer cu dati kod mene jer zbog finansiskih nemogucnosti pravio sam sistem od okitena za rasprskivace. Polazno crevo je 10m 2 cola , pa 20m 6/4 cola i 20m 5/4cola. Ova moja pumpa na tu udaljenost nije mogla da tera 10 rasprskivaca nego sam morao 6 terati ostale da zapusim pa onda kontra zapusavam a druge pustam. Da je celom duzinom 2 cola okiten bez problema tera 10 i vise rasprskivaca odjednom. Jos pumpa je 500L i 6 bara i nevredi.
 
Laterali su fi 20 mm tj pola cola jel tako bese!

- - - - - - - - - -

A sto se tice kapljaca pa ja sam sve bio zavrnuo.Mislio sam da se odvijaju samo da bi se oprali!
 
Pljusak kod nas ,bas pada ko iz kabla sto bi rekli stari,malo ce pumpe da se odmore
 
Pozdrav ljudi,za vica 022-promenio sam kapljace i radi ok,baca do zadnjih biljaka.Samo me interesuje koliko ova moja villagerka wp 35 moze da radi u cugu tj.koliko bi bilo potrebno pauzirati prilikom navodnjavanja?da li bi trebalo vise od recimo dva sata da radi neprekidno?Pozdrav.
 
Mora da odmara samo dok pada kisa ;)

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Sad gledajuci upustvo za te pumpe jednom prilikom sam procitao da negde 2-3 casa neprekidnog rada pa je odmoriti i to na 75% snage. Verovatno su motori skloni zamoru pa po meni bi to donekle i trebalo ispostovati. Jedino neolim kad ljudi forsiraju motore i pumpe do mah i ocekuju da tako moze unedogled.Mnogi to ovde kod mene rade pa im djavo posle kriv. Cak ni ulje neprekontrolisu a kamoli promenu a ona vecinom radi po najvecoj vrucini. Ja kipora i dmb pumpu teram i po 14-15 casova nekad ali i malo psa dok prebacim siste 3 cahne svakaredam a nikad vise od 2/3 gasa nije radio . Obicno je rezervoar merica dok potrosi i odmoriti ga 15-20 minuta i opet
 
Sad gledajuci upustvo za te pumpe jednom prilikom sam procitao da negde 2-3 casa neprekidnog rada pa je odmoriti i to na 75% snage. Verovatno su motori skloni zamoru pa po meni bi to donekle i trebalo ispostovati. Jedino neolim kad ljudi forsiraju motore i pumpe do mah i ocekuju da tako moze unedogled.Mnogi to ovde kod mene rade pa im djavo posle kriv. Cak ni ulje neprekontrolisu a kamoli promenu a ona vecinom radi po najvecoj vrucini. Ja kipora i dmb pumpu teram i po 14-15 casova nekad ali i malo psa dok prebacim siste 3 cahne svakaredam a nikad vise od 2/3 gasa nije radio . Obicno je rezervoar merica dok potrosi i odmoriti ga 15-20 minuta i opet
Mi nasu DMB odmarmo na otprilike 4-5 sati, tj. kad potrosi rezeroar. Ugasimo je na 15-20 minuta, prekontrolisemo (i po potrebi dospemo) ulje, naspemo gorivo i teraj dalje. Bilo je slucajeva da je i po 18 sati ne gasimo. A so se tice gasa, nikad nije na punom gasu radila. nekih 2/3 gasa i samo stekce:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh